Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Harjoittelussa harhaillut Kerttu Niskanen on nykyään realisti menestyksen suhteen – "Meillä oli hyvä suunnitelma"

Kerttu Niskanen oli kymmenes Tour de Skin kymmenen kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa.
Kerttu Niskanen oli kymmenes Tour de Skin kymmenen kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa.imago images/Rolf Simeon/ All Over Press
Julkaistu 30.12.2019 18:04

MTV URHEILU – STT

Kerttu Niskasen hersyvä nauru Sunstar-hotellin aulassa heijastaa hänen hiihtouransa nykyistä suuntaa. Vauhti paranee lähes startti startilta kuten maajoukkueen johtaja Matti Haavisto totesi Suomen Tour de Ski -joukkueen ennakkoarviossaan.

Kahdella edelliskaudella nauru ei ollut aina yhtä herkässä. Niskanen kehittyi Jussi Piiraisen valmennuksessa aivan arvokisamitalien tuntumaan, mutta kehityskäyrä lerpahti kaakkoon Pekka Vähäsöyringin komennossa.

Nyt vahtivuoro on avopuoliso Juho Mikkosella, Vähäsöyrinki jatkaa tukiroolissa, ja kaikkien ilme on kirkastunut.

– Hiihtäminen tuntuu nyt normaalilta, Niskanen selittää hyvää mieltään.

Ylikunto alkoi taittua viime talven ylimääräisen lepojakson jälkeen, ja tällä kaudella Niskanen on palannut tukevasti maailman kärkikymmenikköön.

– Hyvä, että kausi lähti nousuun. Alku on mennyt tasaisen hyvin, ja Tourilla tavoitteeni on jatkaa tätä tasaista suorittamista.

Se toteutui Lenzerheidessa, kun Niskanen oli yhteislähdössä kymmenes ja venyi jatkopaikkaan vapaan hiihtotavan sprintissä.

Matka on kesken

Kaikki ei silti ole aivan ennallaan, vaikka Niskanen on tuntemuksiensa ja myös testitulosten perusteella ennätysvauhdissa.

Hän saavutti menestysvuosinaan 2016–17 maailmancupissa kolme palkintosijaa ja viime keväänä yhden satunnaisen voiton kilpailussa, josta puuttui osa parhaista.

Niskasen tämän talven paras sijoitus on Davosin kuudes sija. Hän korosti, ettei se riitä, mutta hän pyrkii palkinnoille kärsivällisesti.

– Täytyy olla realisti. Kolmen kärki on nykyisin todella kova, Niskanen rauhoitteli podium-odotuksia Tour de Skin alla.

LUE MYÖS: Norjalaistähti jättää Tour de Skin kesken: "Ei mitään järkeä olla mukana ja antaa 98 prosenttia"

Maastohiihdossa mennään kovempaa kuin pari vuotta sitten, ja kärjen taso on tiivistynyt. Palkintopallilta ei löydy tilaa helposti.

– Kaikki kehittyy. Kilpailu on kovaa, Niskanen sanoo muutoksesta.

Niskanen puhuu tavoitteistaan hieman vältellen, mutta katse vahvistaa, ettei hän ole luovuttamassa. Maailman kärki kulkee kuitenkin vauhdilla, jonka tavoittaminen on työlästä ja todennäköisesti myös aikaa vievää.

Kilometrit tankissa

Niskaselta meni urastaan tavallaan tovi hukkaan, mutta toisaalta "kaikki harjoituskilometrit ovat tankissa", ja hän on rankkaa kokemusta viisaampi.

– Ennen ihmettelin, kun joku sanoi olevansa liian väsynyt. Nyt tiedän, että niinkin voi käydä, Niskanen vakavoituu kertaamaan vaikeita hetkiään.

– Väsyneenä kovemmista harjoituksista ei saa itsestään irti tarpeeksi, eikä pääse niin kovaa kuin pitäisi. Olin tosi väsynyt, hiihto oli huonoa, enkä saanut kehoon kierroksia. Kaikki meni huonosti.

LUE MYÖS: Maastohiihtotähtien mystiset poissaolot puhututtavat – Jari Isometsä epäileväinen päätösten taustoista: "Sen haluan nähdä"

Sitä hän ei aio enää kokeilla.

– Meillä oli hyvä suunnitelma, mutta ahnehdittiin liikaa. Lepopäiviä ei tullut tarpeeksi. Nyt harjoittelen lähes yhtä paljon kuin edelliskausina, mutta ohjelman rytmitys on parempi.

Ja ura jatkuu kepeämmissä tunnelmissa.

– Samalla lailla nautin onnistumisista kuin ennenkin, mutta nyt tiedän miltä tuntuu, kun hiihto ei kulje, Niskanen sanoo.

Lisää aiheesta:

Suomen konkarihiihtäjän ura ollut jo pitkään laskusuunnassa, mutta mitalitavoite elää – "En lähde enää arvokisoihin osallistumisen ilosta"Krista Pärmäkoski valmistautui MM-kisoihin tutulla tavalla: taustajoukot rohkaisivat oikeaan ratkaisuun – "En mieti asiaa, menee kisat miten menee"Matti Heikkinen arvoituksellisena kuninkuusmatkasta – "Minut tuntien se voi olla mitä vaan"Kerttu Niskanen uusin eväin olympiakauteen – myös saliraudat nousussa"Jalkoja yököttää" – Kerttu Niskanen odottaa vauhdin löytymistäSaarinen täysin MM-aikataulussa – "Pelkkä osallistuminen ei intressini"
MaastohiihtoKerttu NiskanenUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 08:01
    Hiihtoniilot

    Suomen MM-mitalisteja ulos? Olympiapaikoista hiihdetään nyt mies miestä vastaan – "Pakko tapahtua jotakin"

  • Eilen18:15
    Hiihtoniilot

    Miksi Iivo Niskanen lähti Sveitsiin? Jari Isometsä tietää syyn ja väläyttää yllätysvetoa

  • Eilen17:27
    Mäkihyppy

    Hiihtoliitto teki merkittävät tappiot Rukan maailmancupista – "Suhtaudumme erittäin suurella vakavuudella"

  • Eilen13:57
    Hiihtolajit

    Ensimmäiset venäläisnimet julki: He pyrkivät olympialaisiin

  • ti16:17
    Krista Pärmäkoski

    Krista Pärmäkoskelle karu takaisku: "Kotimatka alkaa ennen aikojaan"