Sekä Kelassa että työttömyyskassoissa varaudutaan hakemusmäärien hurjaan kasvuun koronaviruspandemian aiheuttamien yt-neuvotteluiden vuoksi. Esimerkiksi Suomen suurin työttömyyskassa YTK ennakoi jäsenkyselyidensä perusteella, että huhtikuun aikana käsiteltäväksi voi olla tulossa yli 100 000 hakemusta.
– Toivottavasti määrä ei muodostu ihan niin suureksi, mutta se voi olla suurempikin. Tilannetta on todella vaikea ennakoida, kertoo YTK:n toimitusjohtaja Sanna Alamäki.
Palvelualojen työttömyyskassassa ei johtaja Ilkka Nissilän mukaan vielä näy ruuhkaa, mutta tulevaan on varauduttu nostamalla kapasiteettia esimerkiksi lisärekrytoinneilla, sisäisillä työjärjestelyillä ja osin ylityöllä.
Hallitus kertoo yrittäjien tukitoimista kello 10 jälkeen – MTV Uutiset seuraa suorana |
– Teemme kaiken mahdollisen ja vähän mahdottomiakin, jotta jäsenet saisivat rahaa mahdollisimman nopeasti, hän kertoo STT:lle sähköpostitse.
Alamäki kertoo myös YTK:n rekrytoineen kymmeniä uusia ihmisiä hakemusten käsittelyyn.
Työttömyystukeen tulossa ruuhkaa
Kelassa paine kohdistuu ensisijaisesti työttömyysetuuksiin. Kelan lakimies Teija Hautera kertoo, että tällä hetkellä työttömyysetuushakemusten käsittelyaikojen tilanne on hyvä, mutta sen odotetaan muuttuvan haastavaksi lähiviikkoina. Työttömyysetuutta haetaan takautuvasti, ja hakijan on ensin ilmoittauduttava TE-toimistoon työttömäksi.