Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kärpissä säkenöinyt suomalaislupaus jahtaa NHL-unelmaansa Floridassa, iskettiin heti tähtihyökkääjän rinnalle – "Minun on oltava paljon parempi"

3:51Aleksander Barkov: Floridaan saatiin hyviä vahvistuksiaVideolla Florida Panthers -kapteeni Aleksander Barkovin heinäkuisia mietteitä.Emil Hansson
Julkaistu 16.09.2019 11:28
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Viime kaudella Kärppien riveissä loistanut Aleksi Heponiemi jahtaa tällä kaudella pelipaikkaa Florida Panthersin riveistä. Suomalainen on huomannut kehityskohteensa harjoitusleirin avauspäivien aikana.

20-vuotias Heponiemi oli yksi viime kauden valopilkkuja SM-liigassa. Taitava hyökkääjä saalisti 50 pelaamassaan ottelussa 46 tehopistettä ja oli joukkueensa kärkipelaajia läpi kauden.

LUE MYÖS: NHL-seuran pukukopissa katkeruus kaukana Mikko Rantasta kohtaan – ruotsalaistähdeltä avoin tilitys: ”Hän ei voi tehdä miljoonan diiliä vain ollakseen mukava”

Täksi kaudeksi Heponiemi hyppäsi Floridaan tavoittelemaan suurta NHL-unelmaansa. Uransa ensimmäistä kertaa NHL:n harjoitusleirille osallistuva Heponiemi on saanut jo upean mahdollisuuden näyttää taitonsa, kun hänet iskettiin sunnuntaina samaan ketjuun tähtihyökkääjä Mike Hoffmanin ja suomalaistaituri Henrik Borgströmin kanssa.

– Joukkue on täynnä hyviä pelaajia. En usko, että sillä on oikeastaan väliä, kenen kanssa pelaat. Tietysti on hienoa pelata Borgströmin ja Hoffmanin kanssa, mutta yritän vain tehdä parhaani jäällä ja tehdä asioita, joita pelissäni tarvitaan, Heponiemi toteaa Floridan sivuilla.

LUE MYÖS: Jesperi Kotkaniemen raju tälli säikäytti Montrealin NHL-leirillä – suomalaishyökkääjä vitsaili tähtipakin kanssa tapahtuneesta tilanteesta

Heponiemi pelasi aikoinaan kaksi kautta Kanadan juniorisarja WHL:ssä hurjin pistein, joten peli Pohjois-Amerikan pienessä kaukalossa ei ole hänelle täysin vierasta. Tällä kertaa vastaan luistelee kuitenkin NHL:n supertähtiä ja väkivahvoja puolustajia nuorten lupausten sijaan.

– Uskon, että minun oltava paljon parempi ja totuttava vauhtiin. Peli on niin nopeaa tällä. Uskon, että se sujuu hyvin, Heponiemi summaa.

Florida Panthersin harjoituskausi käynnistyy kunnolla tiistain vastaisena yönä, kun se kohtaa kahdella eri joukkueella Nashville Predatorsin. Heponiemen ja Borgströmin lisäksi Floridan leirillä viilettävät suomalaishyökkääjät Aleksander Barkov ja Sebastian Repo.

Lisää aiheesta:

SM-liigasta tuttu NHL-tähti vaikuttui yllätystempun tehneestä suomalaisesta – "Todella älykäs pelaaja"SM-liigassa loistanut suomalaishyökkääjä saa Pohjois-Amerikassa kunnon näytönpaikan – "Hän on isossa roolissa"Suomalaislupaus säkenöi – murtautumassa toden teolla NHL:ään? Ympäriltä sataa kehuja: "Tikissä"Aleksander Barkov heitti kovaa faktaa ja suitsutusta uudesta suomalaisesta joukkuekaveristaan: "Hän valehtelee"Jesperi Kotkaniemi seurasi jo pienenä joukkuetovereiden hehkuttaman suomalaissensaation otteita, näkee nyt tärkeän yhtäläisyyden – "Se lämmittää sydäntäni"Jesperi Kotkaniemi vakuutti ykkösketjussa NHL-valmentajansa ja joukkuekaverit – onko Montrealissa muhimassa suomalaissensaatio?
NHLFlorida PanthersJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:39
    NHL:n suomalaiset

    Suomalaispelaajalle tyly tilastomerkintä NHL:ssä

  • 06:03
    Sebastian Aho

    Jesse Puljujärveltä paljonpuhuva lausunto Carolinasta – asiantuntija Sebastian Ahosta: "Käy sääliksi"

  • Eilen15:00
    Mikko Rantanen

    Vastustaja taklasi Mikko Rantasta – huonosti kävi

  • Eilen07:26
    Dallas Stars

    Jättidiili Dallasin tähtipakille – vei palkkakuninkaan tittelin Miro Heiskaselta

  • Eilen06:51
    NHL:n suomalaiset

    Anton Lundellin temppu jäi laihaksi lohduksi – NHL:n suomalaisvahti ykköstähtenä