Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karmeat kuvat: Lihaa syövä ötökkä iski 16-vuotiaan jalkoihin: "Ne olivat yltä päältä veressä – kuin kranaatti olisi iskenyt"

16-vuotias australialaispoika Sam Kanizay sairaalassa sen jälkeen, kun ilmeisesti merikirppulauma oli syönyt hänen jalkansa verille.
16-vuotias australialaispoika Sam Kanizay sairaalassa sen jälkeen, kun ilmeisesti merikirppulauma oli syönyt hänen jalkansa verille. Lehtikuva
Julkaistu 07.08.2017 15:42

MTV UUTISET

16-vuotiaan australialaisen Sam Kanizayn ja hänen perheensä järkytys oli suuri, kun hän uinnin päätteeksi nousi vedestä molemmat jalat yltä päältä veressä. Verenvalumisen aiheuttaja ei kuitenkaan ollut loukkaantuminen tai hai, vaan pienenpienet lihaa rakastava merieliöt. Tapauksesta kertovat australialaisten tiedotusvälineiden lisäksi muun muassa BBC ja The Telegraph.

Sam Kanizay oli ollut ystäviensä kanssa pelaamassa jalkapalloa lauantaina iltapäivällä. Hikisen pelin jälkeen hän oli vilvoitellut rantavedessä kotinsa lähellä olevassa lahdelmassa Melbournen Brighton Beach -rannalla.


16-vuotias seisoskeli viileässä vedessä puolisen tuntia, eikä omien sanojensa mukaan tuntenut mitään erityistä. Palattuaan perheensä luokse rantaan hänen jalkansa kuitenkin vuosivat verta kauttaaltaan.

– Kun hän tuli pois vedestä, hänen jalkansa näyttivät olevan hiekan peitossa, joten hän meni takaisin veteen. Kun hän meni kenkiensä luo, hän huomasi jalkojensa olevan yltä päältä veressä. Jokin söi Samin jalkoja ja sai ne valumaan verta, kertoo pojan isä Jarrod Kanizay.

"Kuin kranaatti-iskun aiheuttama"

Isä kuvailee näkyä pöyristyttäväksi.

– Se näytti aivan sotavammalta, kuin kranaatti-iskun aiheuttamalta. Se oli todella veristä, isä-Kanizay kuvaa järkyttävää näkyä.

– Veimme hänet suihkuun, mutta verta vuosi aina lisää ja lisää. Se ei hyytynyt olleenkaan.

Sam KanizayTältä näyttivät nuoren Sam Kanizayn jalat, kun hän makasi sairaalasängyllä Melbournessa.Lehtikuva

Sam-poika kiidätettiin sairaalaan ja sieltä toiseen ilman, että lääkärit ymmärsivät, mistä oli kyse. Jarrod-isä päätti ajaa takaisin rantaan tutkimaan, mikä haavat oli voinut aiheuttaa.

– Keräsin sieltä haavin avulla todella omituisia eliöitä. Sain kiinni tuhansia pikkuisia ötököitä, jotka on lähetetty tutkittaviksi.

Asiantuntijoiden mukaan haavojen aiheuttaja on todennäköisesti merikirppu, tieteelliseltä nimeltään lysianassid amphipods. Heidän mukaansa tällaiset tapaukset ovat erittäin harvinaisia eikä asiasta tarvitse huolestua.

– On mahdollista, että hän oli häirinnyt syömässä olevaa eliölaumaa, mutta tavallisesti ne eivät vaani ihmisiä kuin piraijat, sanoo näytteet nähnyt meribiologi Genefor Walker-Smith australialaisessa Herald Sun -lehdessä.

Lisää aiheesta:

"Aivoja syövän ameeban" epäillään vieneen teinin sairaalaan Floridassa – tällaisia olivat uimareissun jälkeen iskeneet oireetKajakki kaatui veneretkellä – mies astui merisiilin päälle kohtalokkain seurauksin: "Oli selvää, että hän oli kuollut"Michael, 32, vietti unelmiensa lomamatkan Afrikassa – vuotta myöhemmin terveys petti: "He sanoivat, että toipuisin kokonaan 30 prosentin todennäköisyydellä"Molly, 17, sairastui sikotautiin kesken lomamatkan – kuoli 24 tuntia lääkärikäynnin jälkeenLihansyöjäbakteeri iski: Mies kuoli uimareissun jälkeen Floridassa – ”Vain 48 tunnissa bakteeri oli tuhonnut hänet”Miehen uskomaton vuorokauden sinnittely meressä – lokit yrittivät repiä silmiä, hait tökkivät selkään
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:00
    Venäjä

    Venäjän media sai uudet ohjeet: Kansaa rokotetaan, mutta Putinista vaiettava

  • Eilen23:48
    Ilmastonmuutos

    Sari Multala pakeni ilmastokokouksesta – video näyttää rajun tulipalon

  • Eilen22:40
    Ukrainan sota

    Risto E.J. Penttilä: Zelenskyi teki jo viisaasti

  • Eilen21:56
    Ukrainan sota

    Valkoinen talo kommentoi rauhansuunnitelmaa: Witkoff ja Rubio toimineet "hiljaisesti"

  • Eilen21:05
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin ja Hamasin välinen verinen aselepo jatkunut tänään