Kapasten perheen hämmästyttävä MM-tilasto voisi näyttää vieläkin hurjemmalta – Leijonat-komennus romuttui viime hetkellä: "Minkäs sille mahtoi"
Kapasen suvun kiekkoilijoita on pelannut MM-kisoissa kuusi kappaletta, ja oli todella lähellä, että Kimmo Kapanen olisi kirjoittanut tarinaan yhden sivun lisää.
Kapasten kiekkosuku on vailla vertaansa jopa maailmanlaajuisesti, sillä heitä on pelannut Suomen eri maajoukkueissa peräti seitsemän kappaletta. MM-kisoissa Kapasia on nähty käynnissä olevien nuorten MM-kisojen myötä kuusi kappaletta, kun suvun tuorein maajoukkuemies Konsta Kapanen pääsi joukkueeseen. Konsta on pitkän NHL-uran tehneen Sami Kapasen poika.
Nuorten Leijonien joukkueesta löytyy myös Konstan serkku Oliver Kapanen, joka on taas Samin veljen Kimmon poika. Maalivahtina pitkän uran Ruotsin ja Suomen pääsarjoissa pelannut Kimmo Kapanen pelasi aikanaan 13 maaottelua.
MM-kisoissa pelaaminenkin oli todella lähellä, mutta ennen vuoden 1993-1994 nuorten MM-kisoja Kapanen loukkaantui ikävästi juuri ennen kisoja.
– Polvi meni kaksi viikkoa ennen kisoja, ja se tähystettiin, eikä se kerennyt kuntoutua niihin karkeloihin. Se oli harmillinen vamma, mutta minkäs sille mahtoi, Kimmo Kapanen kertoo puhelimitse Ruotsista.
Juttu jatkuu kuvan alla.
Kapanen toimii tällä hetkellä Ruotsin pääsarjaseura Timrån urheilutoimenjohtajana. Urallaan Kapanen pelasi Timråssa lähes neljä kautta. Kausi 2002-2003 sujui sen verran mallikkaasti, että Kapanen pelasi usean maajoukkueottelun.
Kapanen koputteli jo MM-kisajoukkueen portteja, mutta NHL:stä vapautui huippuveskareita, jotka tulivat mielellään edustamaan Suomea kotikisoihin. Jani Hurme saapui Floridasta, Pasi Nurminen Atlantasta ja NHL:ään kisojen jälkeen matkannut nuori Jokerit-maalivahti Kari Lehtonen hoiti kolmannen molarin tonttia.
– Eipä sitäkään hirveästi tullut harmiteltua. Lähellä oltiin, mutta ei tarpeeksi lähellä, Kapanen kuittaa tilanteen.
Lisää Kapasia maajoukkueeseen?
Kimmo Kapanen on seurannut poikansa otteita KalPassa ja Nuorissa Leijonissa ylpeydellä.
– Hän on hyvällä tiellä. KalPassa saanut hyvän luoton ja sitä kautta itseluottamus on ollut hyvällä tasolla. Totta kai toivon, että kisat jatkuvat positiivisissa merkeissä, Kapanen sanoo.
Oliver Kapanen on Nuoren leijonajoukkueen kapteeni. Tähän mennessä Kapanen on iskenyt MM-turnauksen kolmessa ottelussa tehot 1+6.
– Kyllä hän on sellaisessa kokonaisvaltaisessa pelaamisessa hyvä ja vahva. Pystyy pelaamaan puolustuspäähän ja ennen kaikkea puolustuspäässä osaa lukea tilanteet ja sijoittua hyvin. Yhtä lailla hyökkäyspäässä, Kapanen kehuu jälkikasvuaan.
– Oliver ei ole välttämättä se näkyvin pelaaja. Hän hoitaa oman roolinsa erittäin mallikkaasti, eikä hänen pelistään jää oman pään suorittaminen kiinni.
Kapasia on pelannut maajoukkueessa seitsemän kappaletta, mutta lukema saattaa vielä kasvaa jopa ihan lähivuosina. Kimmo Kapasella on Oliverin jälkeenkin kolme pikkumiestä, jotka pelaavat innokkaasti mailapelejä.
– Into pinkeänä ovat aamusta alkaen. Koitetaan keksiä kaikkea muuta siihen sivuun, mutta kovin aktiivisia ovat mailojen kanssa. Mennään kuitenkin rauhassa heidän kanssaan, Kapanen naureskelee.
Uusimmat
-
10:30
Tässä on Piritta Hagmanin uusi lemmikki – pelasti jättikokoisen Tanelin: "Piti tehdä nopeita liikkeitä ja yhtäkkiä hän oli minulla"
-
10:19
Santeri Kiiveri päätti teininä lyödä kaiken likoon – se johti "saavuttamattomissa olleeseen" unelmaan: "Viikko yli tuhannesta päivästä"
-
10:15
Yhdysvallat varoittaa Turkkia Venäjän-viennistä, Zelenskyi: Tilanne on vaikeutunut – MTV seuraa sotaa
-
10:12
Mäkihyppymitali karkasi täpärästi – Vilho Palosaari leiskautti mahtihypyn
-
09:49
Liigan kurinpito on puhunut – kostotempusta kahden pelin kakku, sikailusta enemmän
-
09:43
Runebergintortuissa onkin nykyään "hillovirhe"
-
09:14
Lauri Markkasen NBA-pomot käyttivät Suomi-edun kursailemattomasti hyödyksi – ”Ensimmäisestä päivästä lähtien”
-
09:01
Brittitähti Jack Doolan sai yllättävän tulikasteen toimintaelokuviin Suomessa: "Se oli aika v*tun intensiivistä"
-
08:53
Useaan Texasin piirikuntaan julistettu hätätila jäämyrskyn jäljiltä
-
08:45
Oikeusministeri Henriksson mursi kätensä tenniksessä – Afrikan-matka peruuntuu
-
08:45
Lähde: Tero Lehterä päävalmentajaksi Ruotsiin!
-
08:36
Jo synnytyslaitoksella hämmästyttänyttä Elsaa, 18, havitellaan nyt Yhdysvaltoihin – "Isojen valintojen edessä"
-
08:32
Mitä tarkoittaa "sponken" tai "shunnon"? Testaa tietämyksesi suomenruotsalaisista slangisanoista
-
08:29
Lapsuudenkodista muutetaan pois entistä nuoremmalla iällä – omilleen muutetaan hyvin erilaisista lähtökohdista
-
08:15
Live matkassa mukana: Stand upin keltanokka Arja kapusi lavalle ensimmäistä kertaa – millaisen vastaanoton aloittelija sai?
-
08:06
Espoolainen Elisa kuoli huumeisiin vain 21-vuotiaana – "Ensimmäinen reaktioni oli, että nytkö se tapahtui"
-
08:05
Juhamatti Aaltosen haastattelu meni hihittelyksi – Jani Alkiolta lipsahti härski kielikuva: "Tuli tuossa jo nuolaistuakin"
-
08:01
Kastraatiossa käyneeltä sketsihahmolta poistettiin tikit suorassa Putous-lähetyksessä – toimenpide kirvoitti riehakkaan reaktion
-
07:52
Ruotsista jysähti! 22-vuotias täräytti maailman kakkostuloksen
-
07:32
Juutalaisisän ja pohjalaisäidin lapsi Ruben Stiller, 61, etsii yhä identiteettiään – "En ole mikään taivaallisen rauhan aukio"
-
Lataa lisää