Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kännyköiden ylivalta huolestuttaa perheitä – yhdessä mietityt pelisäännöt auttavat tasapainottamaan arkea

13:54Kännyköiden ylivalta huolestuttaa perheitä
Julkaistu 22.10.2018 16:01

Emmi Niiniaho

Kännykän käytön analysoinnissa ei kannata tuijotella pelkästään lukuja, vaan keskittyä myös sisältöihin ja siihen, miksi puhelinta käytetään.

Vapaa-ajanviettomahdollisuuksia olisi rajattomasti, mutta silti tuijotamme tunnista toiseen kännykkää – miksi näin on ja pitääkö siitä olla huolissaan? Voit katsoa keskustelun aiheesta yllä olevalta videolta.

Käytetty aika ei kerro kaikkea

Telian palvelumuotoilija Miia Mökkälä kertoi Huomenta Suomessa, että vaikka ruutuaika saattaa olla aika iso, on kännykän käytössä myös paljon positiivisia asioita.

– Monesti mennään näiden huolien kautta. Somen kautta ollaan usein myös tuttaviin ja sukulaisiin yhteydessä – eli puhelin tuo myös paljon arvoa arkeen, mikä usein unohtuu keskusteluissa, Mökkälä sanoo.

Myös Mannerheimin lastensuojeluliiton mediakasvatuksen asiantuntija Rauna Rahja komppaa, että pelkästään puhelimen käyttöminuuttien tuijottelu ei kerro koko totuutta.

some
Kännykän käyttö voi olla myös sosiaalista.Shutterstock

– On tärkeää kiinnittää huomiota sisältöön ja siihen, millaista se meidän mediankäyttö on. Vaikka se ei usein ulkopuolelle siltä näytä, puhelimen käyttö on myös hyvin sosiaalista, Rahja kommentoi.

Valtaosa vanhemmista huolissaan

Rahja kertoo, että keskustelu kännykän käytöstä on noussut viime vuosina suurempaan rooliin MLL:n kohtaamisissa perheiden ja vanhempien kanssa. Myös teleoperaattorit ovat kuulleet vanhempien huolen ja Telia toteuttikin kyselyn perheiden ajatuksista kännykän käyttöön liittyen.

– Koska operaattorit tarjoavat sen yhteyden, Telia halusi selvittää, kuinka laajasta ongelmasta on oikein kyse, mitkä ne kipupisteet oikein ovat ja pystyisikö operaattori ratkaisemaan jotain näistä ongelmista, Mökkälä kertoo.

23774622Huolestuneet vanhemmat kokevat, että kännykän käyttö on pois perheen yhteisestä ajasta.lev dolgachov COLOURBOX

83 prosenttia Telian kyselyyn vastanneista vanhemmista koki, että joku heidän perheessään käyttää liikaa puhelinta. Kaksi kolmasosaa näistä huolestuneista oli koittanut jollakin tapaa rajoittaa puhelimen kanssa käytettyä aikaa – yleisin tapa oli aikarajoitukset.

Kolmas osa vastanneista koki, että kännykän parissa vietetty aika oli pois perheen yhteisestä ajasta ja kännykän käytön koettiin aiheuttavan jopa fyysisiä oireita: päänsärkyä, niska- ja hartiakipuja sekä väsymystä.

Ratkaisut ja säännöt laadittava yhdessä

Rahjan mukaan olisi hyvä, että ajankäyttöön liittyvät säännöt luotaisiin yhdessä koko perheen voimin.

Lue myös: Sometus jättää nuoret kolmevuotiaan tasolle

– Otetaan myös lapset ja nuoret mukaan kertomaan omia näkökulmiaan – huoliaan ja ilojaan kännykän käyttöön liittyen. Sääntöjen pitää olla johdonmukaisia ja koskettaa kaikkia perheenjäseniä, Rahja toteaa.

Mökkälän mukaan säännöt voivat olla todella simppeleitä, mutta auttaa silti määrittämään kännykän käytön rajoja.

– Sovitaan vaikka, että koska laitetaan illalla puhelimet pois, otetaanko puhelimia yhteisille aterioille ja kun keskustellaan yhdessä, ei käytetä puhelimia, Mökkälä neuvoo.

shutterstock_175360661Vanhempien tulisi näyttää esimerkkiä puhelimen käyttöä vasta opetteleville lapsille.Shutterstock

Myös tasapainosta huolehtiminen on tärkeää, eli vastapainoksi kännykän tuijottelulle huolehditaan unesta, ulkoilusta ja jätetään tilaa myös kasvokkain kohtaamiselle. Rahjan mukaan lasten ja nuorten kanssa olisi hyvä pohtia myös sisältöjä, eli mihin puhelinta käytetään.

– Lasten kanssa olisi hyvä käydä mediataitoja kehittäviä keskusteluja, tutkia yhdessä sovelluksia ja pelejä, Rahja sanoo.

Rahja ja Mökkälä korostivat kummatkin myös aikuisen esimerkin tärkeyttä kännykän käytössä. 

Lisää aiheesta:

Ruutuaika voi olla hyvä ohjenuora, mutta yhteen seikkaan tulisi kiinnittää erityistä huomiotaLapset ja nuoret itsekin huolissaan ruutuajastaan ja keskittymisvaikeuksistaan – Terapeutti-Villen kiistellystä ehdotuksesta ratkaisu? "Ruutukaappaus" on aikamme epidemia, joka koskee kaikenikäisiä – "Ei pitäisi syyllistää, että ihminen on 'koukussa'"Puhelin nakertaa lasten ja nuorten elämää – voiko keskittymiskykyä palauttaa? Lääkäri kertoo, mitä tekisi toisinTiedätkö, mitä lapsi selaa somessa? Älä tuijota vain ruutuaikaa – "Olemme monesti tietynlaisessa pimennossa"Suomalaisvanhemmat pelkäävät luuri kädessä kasvavien lasten onnellisuuden puolesta: "He haluaisivat lasten olevan lapsia mahdollisimman pitkään"
PuhelimetSosiaalinen mediaPerheLapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • ti05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo