Hälyttävä varoitus tutkijoilta: Somen käyttäminen jättää nuoret kolmevuotiaan tasolle
Aivotutkija Susan Greenfield varoittaa The Telegraphin haastattelussa, että sosiaalinen media ja videopelit luovat jälkeenjääneen sukupolven.
Videolla keskustellaan netin hyödyistä ja haitoista.
Suurta arvostusta Britanniassa nauttiva Susan Greenfield uskoo, että nykylasten harrastukset vaikuttavat radikaalisti heidän mielensä ja tunne-elämänsä kehittymiseen. Näiltä osin lapset saattavat jäädä kolmevuotiaan tasolle.
Oxfordin huippuyliopistossa tutkijana työskennellyt ja akateemista Royal Institution of Great Britain -instituuttia johtanut Greenfield esittää syvän huolensa siitä, että lapset menettävät kykynsä itsenäiseen ajatteluun, myötätuntoon sekä luonnolliseen kommunikaatioon.
Nopeaa mielihyvää jatkuvalla syötöllä
Itsenäisen ajattelun, empatian ja keskustelun sijaan lapset hakevat jatkuvaa mielihyvää somesta ja peleistä. Jatkuva virikkeiden haku ympäristöstä muuntaa lapsen kykyä itsenäiseen ajatteluun.
– Ennustan, että ihmiset ovat tulevaisuudessa kuin kolmevuotiaita: tunteellisia, riskejä ottavia, heikosti sosiaalisissa tilanteissa pärjääviä, huonosti itsensä tuntevia sekä lyhytaikaisesti asioihin keskittyviä, Greenfield luonnehtii.
Huippututkija siteeraa Harvardin ja Princetonin yliopistojen tutkimusta, jossa huomattiin opiskelijoiden ottavan mieluummin sähköshokin kuin ajattelevan kymmenen minuuttia yksin. Tutkimustulos kielii siitä, että ihmiset tarvitsevat alati ympäristön stimulaatiota.
Lääkkeeksi lukemista, liikuntaa ja luonnonläheisyyttä
Independent -lehden haastattelema ”digipaastoon” perehtynyt Tanya Goodin on Greenfieldin kanssa samoilla linjoilla.
– Kalifornian yliopiston tutkimuksessa huomattiin, että kun lapsilta otettiin digilaitteet pois viikoksi, he pystyivät ymmärtämään paremmin ihmisten elekieltä kuin lapset, jotka jatkoivat näyttöpäätteiden edessä olemista, Goodin siteeraa tutkimusta.
Näyttöjen sijaan lasten pitäisi viettää enemmän aikaa lukien, liikuntapelejä pelaillen ja kasveja istuttaen. Tällöin he oppisivat irrottautumaan ”multitaskauksesta”, jossa asiat tapahtuvat kertarysäyksellä ja ihminen voi kelata tapahtumia edestakaisin.
– Anna lapselle mieluummin boksi kuin X-box, jotta he voivat käyttää mielikuvitustaan, aivotutkija Greenfiel sanoo.
Greenfield on aiemmin varoitellut, että kasvokkain tapahtuvan keskustelun korvautuminen sometuksella voi tehdä ihmisistä narsistisia, heikolla itsetunnolla varustettuja ja herkemmin masentuneita.
Toimia vaaditaan niin vanhemmilta kuin yrityksiltä
Vanhempien lisäksi Greenfield kehottaa sosiaalisen median palveluita ja videopelejä tuottavia yhtiöitä nopeisiin toimiin. Addiktoivia ajanvietteitä ei pitäisi tuoda markkinoille.
– Jos vain ihmiset tiedostaisivat, miten heitä manipuloidaan, he vastustaisivat sitä, Greenfield uskoo.
Lähde: The Telegraph, Independent
***
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
22:04
Samsung julkisti täyslangattomat Galaxy Buds -kuulokkeet – latauskotelo tukee langatonta latausta
-
22:02
Olympialaisissa mitalisijoja kutitellut Eero Hirvonen hiihtää entistä kovempaa – "Nyt lähtökohta on erilainen"
-
22:01
HPK:n 20-vuotias hyökkääjälupaus lyömässä toden teolla läpi – nousi maalipörssissä viiden parhaan joukkoon: "Kehittynyt hurjasti"
-
21:52
Tässä se on: Samsung julkisti taittuvanäyttöisen Galaxy Fold -älypuhelimensa
-
21:50
Cristiano Ronaldo palaa Madridiin hämmästyttävällä saldolla – Juventus-ikonin sanat saivat studion pauloihinsa
-
21:48
Putous-tähti Jenni Kokander sketsihahmon synnystä: "Kai se on joku alitajunnan pieru"
-
21:47
Kärpät oli ylivoimainen SM-liigan kärkikamppailussa – TPS:n päävalmentaja harmitteli: "Oli enemmän selviytymistä kuin pelaamista"
-
21:44
Perustuslakivaliokunnassa jatketaan soten sorvaamista – valiokunnan puheenjohtaja toiveikkaana lausunnon valmistumisesta
-
21:37
Samsung julkisti neljä Galaxy S10 -huippupuhelinta, mukana myös 5G-malli – tässä ensitunnelmat uutuuksista 799-1679 euron uutuuksista
-
21:32
Jatkuuko kotikisojen komea mitalivire myös Seefeldissä? Näin Suomi on menestynyt MM-kisoissa 2000-luvulla
-
21:27
Toista kertaa isäksi tullut Elastinen vastasyntyneestä tyttärestään: "Hän on juuri niin täydellinen kuin uskalsin toivoa"
-
21:09
Kärpät murskavoittoon SM-liigan kärkikamppailussa, Jussi Jokinen mätti tehot 0+3 – JYPin Eric Perrin jätti ottelun kesken Porissa
-
21:02
Jokerit tykitti seitsemän maalia vajaamiehistä Slovania vastaan – järkälemäinen puolustaja löi kiekon maaliin alivoimalla omasta päästä!
-
20:56
Äiti järkyttyi leijonalelun peniksestä – vaati kauppaa vetämään lelun myynnistä: "Mielestäni se oli todella sopimatonta"
-
20:55
Lapinlahden tapon tutkinnassa mutkia matkassa – poliisia pakoilleilla epäillyillä väkivaltataustaa
-
20:51
Komea sinetti tuikkauksen päälle – Eurooppa-liigan pudotuspelien ensimmäinen jatkaja selvisi
-
20:45
Bernerin tapauksessa yllätyskäänne! Uusi Suomi: Jatko ministerinä joutumassa uuteen tarkasteluun – ruotsalaispankin hallitus kokoustaakin jo paljon luultua aiemmin
-
20:42
Swedbankin konsernijohtaja ymmällään rahanpesusyytöksistä: "Päivä on ollut melko dramaattinen"
-
20:24
Kimi Räikkösen hommat vasta alkuvaiheessa: ”Ensi viikosta tulee kiireinen”
-
20:22
Pariskunta lukitsi lapsensa vahingossa autoon – saivat odottamatonta apua yllättävältä taholta
-
Lataa lisää