Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hälyttävä varoitus tutkijoilta: Somen käyttäminen jättää nuoret kolmevuotiaan tasolle

6:00Lapset käyttävät älylaitteita jopa vanhempiaan paremmin
Julkaistu 07.08.2018 15:40

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Aivotutkija Susan Greenfield varoittaa The Telegraphin haastattelussa, että sosiaalinen media ja videopelit luovat jälkeenjääneen sukupolven.

Videolla keskustellaan netin hyödyistä ja haitoista.

Suurta arvostusta Britanniassa nauttiva Susan Greenfield uskoo, että nykylasten harrastukset vaikuttavat radikaalisti heidän mielensä ja tunne-elämänsä kehittymiseen. Näiltä osin lapset saattavat jäädä kolmevuotiaan tasolle.

Oxfordin huippuyliopistossa tutkijana työskennellyt ja akateemista Royal Institution of Great Britain -instituuttia johtanut Greenfield esittää syvän huolensa siitä, että lapset menettävät kykynsä itsenäiseen ajatteluun, myötätuntoon sekä luonnolliseen kommunikaatioon.

Nopeaa mielihyvää jatkuvalla syötöllä

shutterstock_579982405
Tutkijat suosittelevat vanhempia rajoittamaan lasten sometusta. Kuvituskuva.Shutterstock

Itsenäisen ajattelun, empatian ja keskustelun sijaan lapset hakevat jatkuvaa mielihyvää somesta ja peleistä. Jatkuva virikkeiden haku ympäristöstä muuntaa lapsen kykyä itsenäiseen ajatteluun.

– Ennustan, että ihmiset ovat tulevaisuudessa kuin kolmevuotiaita: tunteellisia, riskejä ottavia, heikosti sosiaalisissa tilanteissa pärjääviä, huonosti itsensä tuntevia sekä lyhytaikaisesti asioihin keskittyviä, Greenfield luonnehtii.

Huippututkija siteeraa Harvardin ja Princetonin yliopistojen tutkimusta, jossa huomattiin opiskelijoiden ottavan mieluummin sähköshokin kuin ajattelevan kymmenen minuuttia yksin. Tutkimustulos kielii siitä, että ihmiset tarvitsevat alati ympäristön stimulaatiota.

LUE MYÖS: Onko televisio alati päällä? Professori varoittaa "heinäsirkkamieliksi" kasvavista lapsista: "Voi syntyä rauhattomia mieliä"

Lääkkeeksi lukemista, liikuntaa ja luonnonläheisyyttä

shutterstock_758443012Pelailla voi liikkuenkin. Kuvituskuva.Shutterstock

Independent -lehden haastattelema ”digipaastoon” perehtynyt Tanya Goodin on Greenfieldin kanssa samoilla linjoilla.

– Kalifornian yliopiston tutkimuksessa huomattiin, että kun lapsilta otettiin digilaitteet pois viikoksi, he pystyivät ymmärtämään paremmin ihmisten elekieltä kuin lapset, jotka jatkoivat näyttöpäätteiden edessä olemista, Goodin siteeraa tutkimusta. 

Näyttöjen sijaan lasten pitäisi viettää enemmän aikaa lukien, liikuntapelejä pelaillen ja kasveja istuttaen. Tällöin he oppisivat irrottautumaan ”multitaskauksesta”, jossa asiat tapahtuvat kertarysäyksellä ja ihminen voi kelata tapahtumia edestakaisin.

– Anna lapselle mieluummin boksi kuin X-box, jotta he voivat käyttää mielikuvitustaan, aivotutkija Greenfiel sanoo.

LUE MYÖS: Sorrutko sinäkin? Nämä ovat huonoimmat hetket vilkuilla puhelinta

Greenfield on aiemmin varoitellut, että kasvokkain tapahtuvan keskustelun korvautuminen sometuksella voi tehdä ihmisistä narsistisia, heikolla itsetunnolla varustettuja ja herkemmin masentuneita.

Toimia vaaditaan niin vanhemmilta kuin yrityksiltä

shutterstock_407017621Sometus voi heikentää sosiaalisia kykyjä. Kuvituskuva.Shutterstock

Vanhempien lisäksi Greenfield kehottaa sosiaalisen median palveluita ja videopelejä tuottavia yhtiöitä nopeisiin toimiin. Addiktoivia ajanvietteitä ei pitäisi tuoda markkinoille.

– Jos vain ihmiset tiedostaisivat, miten heitä manipuloidaan, he vastustaisivat sitä, Greenfield uskoo.

Lähde: The Telegraph, Independent

***

0:38Kuka hyötyy taustahälystä? Psykologian professori vastaa

Lisää aiheesta:

Pilaako puhelin muistin? Tutkimuksessa yllätystulos "digidementiasta"Näin ruutuaika voi vaikuttaa pikkulapsiin – tutkimus löysi yhteyden kehitysviiveisiinSosiaalinen media masentaa tyttöjä poikia enemmän – tutkijat korostavat vanhemman vastuuta: "Kyse on tasapainosta"Tutkijat paljastivat, kuinka internet voi muokata aivojamme – näin vältät haitatAnnatko lapsellesi älypuhelimen, kun haluat hetken rauhaa? Ruutuajasta löytyi taas uusi haittapuoliLaaja aivotutkimus starttasi Yhdysvalloissa – alustavat tiedot mobiililaitteiden vaikutuksista lapsiin eivät lupaa hyvää
Sosiaalinen mediaLapsetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • ke20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 25.10.05:30
    Koirat

    Siiri-koira katosi tuntemattoman naisen matkaan – seurasi erikoinen jäljitysoperaatio

  • 22.10.09:09
    TikTok

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • 21.10.18:50
    Virukset

    Ethän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"

  • 21.10.05:02
    Espoo

    Kauppakärryt "karkaavat" Espoossa – suivaantunut Satu sanoo suorat sanat