Kalle Rovanperä lähtee rallin MM-sarjan piikkipaikalta ensi viikon Kroatian osakilpailuun.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 28.–31.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Rovanperän lähtökohdat kauden kolmanteen MM-ralliin ovat loistavat, sillä MM-sarjan johtajana Toyota-kuski pääsee ensimmäisenä autona reitille.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperä antaa tasoitusta muille – "Samassa tilanteessa kuin viime vuonna"
Kroatian asvalttipikataipaleista Rovanperällä ei kuitenkaan juuri ole kisakokemusta, sillä viime vuonna ralli päättyi jo reilun kolmen kilometrin ajon jälkeen ulosajoon, eikä suomalaiskuljettaja voinut enää kilpailua jatkaa.
– Olen odottanut jo kovasti, että pääsen taas ajamaan. Se on aina hyvä merkki. Ajettuna on vasta kaksi rallia, mutta on tietenkin mukavaa, että pisteitä on tullut hyvin. Olemme samassa tilanteessa kuin viime vuonna, mutta toivottavasti onnistumme tällä kertaa paremmin Kroatiassa, Rovanperä sanoo.
– Haaste on iso, koska me emme sitä kokemusta pätkistä viime vuonna saaneet. Olemme kuitenkin olleet vastaavassa tilanteessa, sillä kilpailijoillamme on monesti ollut enemmän kokemusta. Pitää vain yrittää selviytyä mahdollisimman hyvin.
