Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperä naulasi kovan tavoitteen Turkin WRC-ralliin

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 17.09.2020 22:38

Aki Hietavala

Toyotan Kalle Rovanperä starttaa perjantai-iltana käynnistyvään Turkin MM-ralliin varovaisen toiveikkaana. Hitaat ja tekniset sorarallit eivät lukeudu Rovanperän suosikkeihin, mutta nuorukainen on jälleen nostanut riman korkealle.

– Aina voi haaveilla mistä vaan. Tässäkin kisassa podium on varmasti se ainoa, mihin voin olla tyytyväinen. Tässä rallissa voi tapahtua mitä vaan. Ei pelkästään riitä, että on nopea, jos tulee rengasrikko tai muita ongelmia, Rovanperä summasi MTV Urheilulle Turkin MM-rallinaattona.

– Jos pystyisi ajamaan puhtaalla ajolla läpi ilman suurempia ongelmia, niin voisin olla tyytyväinen. Silloin olisi varmasti myös aika korkealla tuloksissa, vaikka ei ihan kärkivauhtia koko ajan ajaisi. Toivon, että voisin kisan jälkeen olla tyytyväinen omaan ajoon ja vauhtiin.

Perjantai-illan kaksi erikoiskoetta näyttelevät suurta roolia, miten kisa lähtee sujumaan. Vain kahden pätkän tulosten perusteella jaetaan lähtöpaikat lauantain pitkälle ajopäivälle.

– Siitä mielenkiintoinen startti kisaan on luvassa, että on vain kaksi pätkää aikaa päästä jyvälle ja fiilikseen. Perjantaina pitää ajaa heti kovaa, muuten tulee huono lähtöpaikka lauantaille ja siitä ei tule kyllä siinä vaiheessa kivaa ajopäivää, Rovanperä sanoi.

– Myös sunnuntaina on vielä paljon kilometrejä. Ohjelmassa on rallin pisin sekä rajuin pätkä (38,15 kilometriä pitkä Cetibelin erikoiskoe).Se on ihan sama mistä lähtökohdista lähtee päivään, niin se ei merkkaa vielä mitään. Kaksi kertaa pitää selvitä se pitkä pätkä läpi.

Turkin rallin kivikkoisilla teillä malttia pitää olla. Voittaja on usein se, joka osaa sovittaa vauhdin kisan asettamiin haasteisiin. Jokaiselle erikoiskokeelle ei tarvitse ajaa pohja-aikaa, mutta kuitenkin jonkinlaista matkavauhtia on pidettävä yllä.

– Erikoiskokeeet ovat kyllä rajussa kunnossa ja melkoista paukutusta oli jo nuotituksessa koko ajan. Ralli on kuitenkin aina ollut myös kestävyyslaji ja tämä on sitä kestävyyttä parhaimmillaan sekä vauhdinhallintaa, Rovanperä totesi.

– Ei tämä ole oma suosikkikisa missään nimessä. Ei voi ajaa koko ajan kaasu pohjassa, vaan pitää hillitä vauhtia.

Toyota Yaris WRC ei ole aiempina vuosina toiminut parhaalla mahdollisella tavalla Turkin röykytyksessä. Rovanperä ja tallin muut kuljettajat ovat kuitenkin vakuuttaneet, että auto on parempi kuin viime vuonna. Se on kova väite, sillä kukaan kuskikolmikosta ei ole Yariksella aiemmin Turkissa ajanut.

– Ei kai siitä nyt ihan varma voikaan olla. Itsellä ei ole mitään vertailukohtaa, niin on tosi vaikea sanoa, mikä meidän todellinen suorituskyky on. Testeissä toki pystyi kokeilemaan viime vuotisia säätöjä ja uusia asioita. Ne uudet asiat ainakin tuntuivat paremmalta, Rovanperä kertoi.

– Sen perusteella voi ainakin toivoa, että auto on parempi. Ja kun tiimikaveritkin sen sanovat, niin ehkä siihen voi myös uskoa. Totuuden näkee sitten viikonloppuna.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperää vaanii petollinen vaara: "Hankalalta näyttää"Kalle Rovanperä linjaa, mikä on nyt tärkeää: "Sen kanssa jos joutuu taistelemaan"Teemu Sunisella iso tavoite MM-ralliin – nostaa esiin ratkaisevan tekijänJari-Matti Latvala esitti toiveen Kalle Rovanperälle – "Tämä tilanne täytyy nyt hallita"Kalle Rovanperä teki tärkeän huomion ennen MM-rallia Kalle Rovanperällä on useita kysymysmerkkejä Ruotsissa – "Ei auta kuin toivoa"
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12:54
    MM-ralli

    Tallikaverin temppu korpesi Kalle Rovanperää – Elfyn Evans paljasti salaisuutensa: "Se toimi"

  • Eilen17:52
    MM-ralli

    Juha Kankkunen itki, Toyota-tähdet petasivat MM-rallikaudelle poikkeuksellisen huipennuksen: "Nyt katsotaan, kuka vetää"

  • Eilen14:04
    MM-ralli

    Video julki: näin täpärästi Ott Tänak vältti tallikaverinsa karun kohtalon

  • Eilen12:29
    MM-ralli

    Kommentti: Rallin MM-sarjassa käsillä uskomaton tilanne – Juha Kankkusen mahti tekee taikojaan

  • Eilen11:16
    MM-ralli

    Sopimus oli jo ummessa – MM-rallin huipennukseen yllätysnimiä