Lyhyesti MM-rallissa aiemmin käytössä olleen aika-ajon palauttaminen saa Kalle Rovanperältä varauksetonta kannatusta.
Aika-ajoja kokeiltiin rallin ajojärjestyksen ratkaisemiseen vuosina 2012–13, jolloin aika-ajossa parhaimmin menestyneet kuskit saivat itse valita ajovuoronsa täysille ajopäiville.
Pian systeemi kuitenkin korvattiin nykyisin käytössä olevalla tavalla, jossa ensimmäisenä ajopäivänä MM-sarjan johtava kuski lähtee ensimmäisenä matkaan. Tämä on varsinkin sora- ja lumiralleissa usein melkoinen haitta.
LUE MYÖS: MM-ralliin harkitaan tuntuvaa muutosta – Kalle Rovanperälle tarjolla etu, josta yksi kilpakumppani varoitti jo aiemmin
Dirtfish-sivusto uutisoi marraskuussa, että aika-ajojen palauttamista suunnitellaan jälleen kisaviikonloppujen elävöittäjäksi. Kalle Rovanperälle uudistus maistuisi, sillä kaksinkertaisena mestarina hän on joutunut usein olemaan ”auraajan” roolissa ralleissa, jotka olisivat hänelle muuten lähtökohtaisesti vahvimpia.
– Olen itse asiassa sitä mieltä, että se olisi ehdottoman hyvä juttu. Olen kyllä äänestänyt sen puolesta koko ajan aina, kun siitä on ollut puhetta, Rovanperä sanoo MTV Urheilulle.


