Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksinkertainen Suomen mestari latasi tylyä tekstiä kansainvälisestä olympiakomiteasta: "Sukupuoleni vuoksi"

Annika Malacinski ei sulata KOK:n toimintaa naisten yhdistetyn suhteen.
Annika Malacinski ei sulata KOK:n toimintaa naisten yhdistetyn suhteen.IMAGO/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 24.11.2025 20:08
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Amerikansuomalainen yhdistetyn urheilija Annika Malacinski syytti Instagramissa tehdyssä julkaisussaan kansainvälistä olympiakomiteaa (KOK) syrjinnästä. 

24-vuotias Malacinski on puoliksi suomalainen ja hän on voittanut vuosina 2019 ja 2021 Suomen mestaruudet yhdistetyn kesä-SM-kisoissa. Hän kuitenkin edustaa kansainvälisissä kilpailuissa Yhdysvaltoja, jonka mestaruuden hän on voittanut kahdesti. Malacinski on ollut yksi aktiivisimpia yhdistetyn puolestapuhujia olympialaisten kohdalla. Naisten yhdistetty ei ole mukana olympialaisten ohjelmassa.

– Unelmani on viety minulta. Ei taitojeni, vaan sukupuoleni takia, Malacinski kirjoitti Instagramissa.

– Se tuntuu siltä, kuin joku sylkisi kasvoillesi. Kuin joku työntäisi sinut alas ja sanoisi, että et ole tarpeeksi hyvä ollaksesi eliitin joukossa, Malacinski sanoi Dagbladetille.

Malacinski lataa kovaa kritiikkiä KOK:n suuntaan ja kutsuu toimintaa syrjinnäksi.

– Se on erittäin tuskallista. Siksi haluan omistaa tämän vuoden taisteluun asiamme puolesta ja tehdä kaikkeni muutoksen aikaansaamiseksi. En välitä, kenet suututan. Jos KOK pitää minua uhkana, en välitä. Haluan, että he ottavat meidät vakavasti, Malacinski totesi.

Miesten yhdistetty on mukana olympiaohjelmassa ja yhdistetty on ainoa laji, jossa on vain toinen sukupuoli mukana. 

– Se on vaikeaa. Itkin, kun laitoin julkaisun. Noin 30 naista odottaa pääsyä mukaan. On olemassa komitea, joka tuhoaa unelmani, Malacinski kertoi.

Malacinski on kertomansa mukaan yrittänyt useita kertoja ottaa yhteyttä KOK:hon asian tiimoilta, mutta ei ole saanut vastausta. Hänen suuri toiveensa on, että naiset pääsevät mukaan vuoden 2030 kisoihin.

– Jos naiset eivät kilpaile vuonna 2030, niin eivät miehetkään. Olympialaiset eivät voi jatkua ilman tasa-arvoa. Tämä on sytyttänyt minussa tulen, jota on vaikea sammuttaa. Yritän olla ajattelematta, mitä he päättävät. He luultavasti katsovat ensin miesten katsojaluvut. He sanovat: "Katsotaanpa." Minusta tuntuu, että he asettavat meidät epäonnistumaan. Miten saat tytöt unelmoimaan urheilusta, jos et anna meidän olla mukana, Malacinski sanoi.

Malacinskin mielestä olisi ollut oikeudenmukaista, että ensin olisi testettu olympiaohjelmaan kuuluvat urheilijat ja arvioineet vasta sen jälkeen, että jatkavatko he ohjelmaa vai eivät. Hän oli vuonna 2022 täysin varma, että he saisivat osallistua vuoden 2026 kisoihin. Näin ei kuitenkaan käynyt.

– Koko maailmani romahti, kun he tekivät sen päätöksen. Olen panostanut tähän niin paljon. On vaikea taistella sitä taistelua, sen lisäksi, että olen ammattilaisurheilija. Toivon, että he tekevät oikean päätöksen.

Katso alta Malacinskin julkaisu. Jos se ei näy, voit katsoa sen tästä linkistä.

Lisää aiheesta:

Venäläisurheilijat saivat nimekkään tukijan – olympiavoittajalta painava puheenvuoro: "Heitäkin pitää puolustaa"Ampumahiihdon ruotsalainen olympiavoittaja säälii venäläisurheilijoita – "Kärsin heidän kanssaan"Norjalainen olympiavoittaja haluaa venäläiset takaisin kilpaladuille: "Ihmisoikeusloukkaus"Ruotsin hiihtotähdet väläyttivät MM-kisaboikottia: "Olen valmis"Ampumahiihdon olympiavoittaja latasi rajua tekstiä urheilupomosta – "Venäjän paras ystävä"Olympiavoittajilta ankaraa kritiikkiä KOK:lle: "Olen menettänyt luottamuksen täysin"
YhdistettyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yhdistetty
  • 15:06
    Maastohiihto

    Rukan maailmancup-joukkueet julki – suomalaissensaatio mukana

  • 10.11.10:54
    Hiihtolajit

    Suomalaisurheilijasta lupaavia merkkejä uuden maailmancup-kauden alla – "Ei ole vain uhoa"

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista