Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jukka Jalonen viittasi "kummin kaimoihin" – muistuttaa Suomen MM-kotikisojen uhkakuvasta

7:55Suomi järjestää jääkiekon MM-kisat vuonna 2022! Näin Jukka Jalonen ja Jere Lehtinen kommentoivat kotikisoja tiedotustilaisuudessaJukka Jalonen ja Jere Lehtinen kommentoivat Suomen MM-kotikisoja 2022.Lehtikuva
Julkaistu 21.01.2021 11:41
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Suomi pelaa ensi vuonna järjestettävissä jääkiekon miesten MM-kotikisoissa kaikki ottelunsa Tampereelle valmistuvalla uudella kansiareenalla. Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen suhtautuu tähän ilahtuneesti, mutta muistuttaa myös kotiturnaukseen liittyvästä uhkakuvasta.

Suomi isännöi jääkiekon MM-turnausta toukokuussa 2022 Tampereella ja Helsingissä. Leijonien kaikki ottelut ja kaikki mitalipelit tullaan pelaamaan Tampereella.

– Mikäpä sen hienompaa kuin päästä pelaamaan Suomen kiekkoilun kehtoon ja uuteen areenaan. Kyllä se on kaikille pelaajille ja valmentajille varmaan toiveiden täyttymys päästä pelaamaan arvokisoja kotimaassa. Loistavat fiilikset, Jalonen tunnelmoi lehdistötilaisuudessa.

LUE MYÖS: Sauli Niinistö jääkiekon MM-kotikisojen suojelijaksi

Jalonen katsoo kotiyleisön olevan parhaimmillaan kuin kuudes kenttäpelaaja ja tuovan tunnepuolelle "ekstramausteen ja pisteen i:n päälle".

– Kyllä siitä ehdottomasti kotijoukkueelle hyötyä on.

"Ettei menisi överiksi"

Jalosella on maajoukkuemenestystä sekä ulkomailta että kotimaasta. Hän on luotsannut Leijonat kahteen MM-kultaan, kummallakin kertaa Slovakiassa. Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen hän puolestaan valmensi maailmanmestaruuteen kotikisoissa Helsingissä 2016.

Jalonen haluaa painottaa oleelliseen keskittymistä, kun kotikisoihin liittyy myös hulabaloota ja potentiaalisia häiriötekijöitä.

– Kun ollaan kotimaassa, lähellä on paljon perheenjäseniä, kavereita ja kummin kaimoja. Miten heidän kanssaan sitten toimitaan, että fokus säilyy harjoittelussa, pelaamisessa ja lepäämisessä eikä lähde ihan lapasesta? Lippuja kuitenkin kysellään ja kontakteja voi tulla enemmän ulkopuolisiin kuin jos kisat olisivat jossain muualla.

– Pitää yhdessä pelaajien kanssa miettiä, miten se hoidetaan viisaasti. Ei tietenkään eristäydytä missään nimessä, mutta ettei se menisi överiksi, Jalonen tuumi.

"Step by step"

Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue ei ole vielä kotikisoissa mitaleilla ollut. Leijonien GM Jere Lehtinen viittaa vallinneeseen "kotikisojen kiroukseen ja paineeseen", mutta uskoo kurssin olevan kääntymässä. Hän muistuttaa, että Leijonat oli kahdesti neljäs, kun Suomi jakoi MM-kisat Ruotsin kanssa 2012 ja 2013.

– Ollaan tultu step by step lähelle. Nuoret ovat voittaneet kotikisoissa kaksi kertaa MM-kultaa, edellinen on vieläpä aika lähellä 2016, ja ne pelaajat ovat parhaassa iässä. Luulen, että se steppi on lähellä, Lehtinen analysoi.

Lehtinenkin painottaa, että kotiyleisön tuesta on selkeästi hyötyä.

– Kun käännät sen oikein, saat viimeiset prosentit, mitä pelien voittaminen vaatii. Kotiyleisön tuoma huuma ja fiilis auttaa. Niillä viimeisillä senteillä saadaan voittoja sieltä.

Lisää aiheesta:

Venäjän hyökkäys Ukrainaan järkytti Jukka Jalosen – Leijonien päävalmentaja huolestuneena: "Jokainen tykönänsä miettii, mitä meille tapahtuu"Jukka Jalonen myöntää itsekin: Leijonilla etulyöntiasema MM-kotikisojen allaOlli Jokinen muisteli 22 vuoden takaisia MM-pronssijuhlia – "Kyllä ne oli aika säpinää ne kisat"MM-kisoissa vihdoin suomalaisfaneja – Timo Neste kohtasi älyttömät vaatimukset, Leijonien upea ele kosketti: "Harvoin näin noteerataan"Kari Jalonen luo kontakteja Leijoniin – toivoo huomattavan asian muuttuvan viime MM-kisoistaTomi Lämsältä voimakas puolustuspuheenvuoro Leijona-luotsi Marjamäelle – "Maajoukkue erinomaisissa käsissä"
LeijonatJukka JalonenMM-jääkiekkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • 31.10.08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 30.10.10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • 29.10.17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • 27.10.13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."