Asiantuntijaksi tulevissa jääkiekon MM-kisoissa C Moren vahvuudessa palaava Kari Jalonen aikoo hyödyntää kontakteja tarjotakseen tietoa Leijonien ytimestä.
Kari Jalonen toimi viimeksi MM-asiantuntijana MTV:llä Suomen ja Ruotsin jakamissa kisoissa 2013. Sen jälkeen hän on operoinut Leijonien päävalmentajanakin kausina 2014–16; pestin lopuksi napsahti MM-hopeaa. Viimeisimmäksi Jalonen luotsasi sveitsiläistä Berniä vuodesta 2016 potkuihinsa tammikuuhun 2020 saakka ja ehti saavuttaa kaksi Sveitsin mestaruutta.
LUE MYÖS: Kari Jalonen vetänyt happea yllättävän ilmoituksen jälkeen – SM-liigan "potkupaikkoja" oli tarjolla: "Onneksi niistä ei tullut mitään"
Jaloselle jäi edellisten kotikisojen asiantuntijana toimimisesta ja tiimityöskentelystä hyvä maku. Hän kertoo palaavansa asiantuntijan tehtäviin intoa puhkuen.
– Olen ollut aika paljon pois tv-töistä ja keskittynyt valmennushommiin. Kun on ollut aika levätä, olen kerännyt vapailla voimia seuraavaa kautta varten. Tämä tuli kuitenkin sopivaan paikkaan. Olen seurannut tv:n välityksellä koronan aikana paljon KHL:ää, meidän omaa Liigaa, SHL:ää ja NHL:ääkin, Jalonen sanoo.


