Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukkoaltistumiset kurittavat Suomea: "Tartuntaryvästymät ovat nostaneet tapausmääriä" – koronaepidemia pysynyt silti maltillisena

Julkaistu 10.09.2020 10:29
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Uusien koronavirustartuntojen määrät ovat Suomessa pysyneet edelleen maltillisina ja epidemiatilanne on valtakunnallisesti rauhallinen, kertovat THL ja STM tiedotteessaan.

Viikoittaiset tapausmäärät ja ilmaantuvuus ovat elokuun alusta kuitenkin kasvaneet verrattuna kesä-heinäkuun tilanteeseen. 

Viikolla 36 tapausmäärät ovat nousseet verrattuna edelliseen viikkoon 35. Viimeisen seurantaviikon aikana tartuntatautirekisteriin ilmoitettiin 223 uutta tapausta, kun edellisellä viikolla ilmoitettiin 145 uutta tapausta, tiedotteessa kerrotaan.

Lue myös: Osa Suomesta muuttui punaiseksi: Norja ei suosittele Kainuun alueelle suuntautuvia matkoja

Arvioitu tartuttavuusluku on tällä hetkellä 1,20–1,25, ja uusien tapausten ilmaantuvuus viikolla 36 oli 4,0 tapausta 100 000 asukasta kohden.

Joukkoaltistuksia lisääntyvästi erityisesti vapaa-ajalla

Suomessa on todettu sekä kotoperäisiä että ulkomailta peräisin olevia tapauksia. Tartunnoista osa liittyy eri puolilla maata ilmenneisiin, jo tiedossa oleviin ryvästymiin.

Tartuntoja on tapahtunut perhetapaamisissa, työpaikoilla ja muissa sosiaalisissa kontakteissa, ja tiedossa on useampia kotimaan joukkoaltistumisia, joista suurin osa liittyy vapaa-ajan viettoon ja harrastuksiin. Viime viikkoina on todettu myös useita joukkoaltistumisia päiväkodeissa, eri oppilaitoksissa sekä työpaikoilla.

Lue myös: 6 vaiettua koronaoiretta – näistä kuulee harvoin puhuttavan

THL:n ja STM:n tiedotteessa todetaan, että kaikki uusien tapausten tartuntaketjut pyritään jäljittämään huolellisesti ja uusia tartuntoja pyritään siten ehkäisemään mahdollisimman tehokkaasti. Paikallisviranomaiset ovat onnistuneet estämään jatkotartuntoja erittäin hyvin isoista joukkoaltistumisista huolimatta.

Tuoreita lukuja

Suomessa oli todettu keskiviikkoon mennessä 8430 koronavirustapausta. Tautiin liittyviä kuolemia oli puolestaan raportoitu 337.

Parantuneita arvioidaan olevan noin 7500, eli lähes 90 prosenttia todetuista tartuntatapauksista.

Sairaalahoidossa oli 6 potilasta, joista yksi tehohoidossa. 

Lue myös: THL:n ylilääkäri: Koronarokotteesta tuskin tulee pakollista edes terveydenhoitohenkilökunnalle

Laboratorioiden testauskapasiteetti on tällä hetkellä jo yli 16 000 näytettä päivässä, ja viikolla 36 analysoitiin päivittäin noin 10 000–14 000 koronavirustestiä.

Epidemiatilanne oli viimeisimmän seurantajakson aikana edelleen rauhallinen valtaosassa sairaanhoitopiirejä.

– Paikalliset, uudet tartuntaryvästymät ovat nostaneet tapausmääriä ja ilmaantuvuutta merkittävästi joillakin alueilla. Vastaavasti osa niistä alueista, joilla edellisten viikkojen tartunnat ja tunnetut tartuntaketjut ovat nostaneet ilmaantuvuutta, on saanut tartuntaketjut katkaistua, tiedotteessa sanotaan.

Lisää aiheesta:

Pirkanmaa pysyttelee leviämisvaiheessa – alueella uusi surullinen ennätys: Ravintolaan liittyvistä tartunnoista liikkeellä "vääriä käsityksiä"Koronatartunnat tulevat nyt kaveripiireistä ja työpaikoilta – "Tämä on tällä hetkellä nuorten aikuisten epidemia"Koronatartuntojen määrä kasvoi viikossa vain kahdessa EU-maassa enemmän kuin Suomessa – eniten tartuntoja työikäisillä, monin paikoin laajoja tartuntaketjujaTHL: Koronatartunnat ovat yhä kasvussa, mutta tapausmäärissä on havaittu uusi käänneTHL: Koronatapaukset lisääntyneet huolestuttavastiSuurin osa kotimaisista korona-altistumisista tapahtuu vapaa-ajalla – epidemiatilanne pysynyt rauhallisena tartuntamäärien kasvusta huolimatta
KoronavirusTartuntatauditTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella