Vankiloissa istuvien katujengiläisten ja perinteisten liivijengiläisten välit ovat kiristyneet huolestuttavasti viime aikoina. Väkivallan uhka jengiläisten välillä on kasvanut erityisesti viime kuukausien aikoina.
Rikosseuraamuslaitos antoi keskiviikkona työturvallisuustiedotteen vankiloille, jossa vankiloiden henkilökuntaa on kehotettu varautumaan katujengien ja järjestäytyneen rikollisuuden vaikutuspiirissä toimivien vankien välisiin yhteenottoihin.
Välien kiristymiseen on muutama keskeinen syy. Yksi liittyy siihen, että katujengiläisten määrä vankiloissa on lisääntynyt merkittävästi viime kuukausina.
Järjestäytyneeseen rikollisuuteen kiinnittyneitä henkilöitä on nyt Suomen vankiloissa yhteensä noin 250. Yli 100 heistä on katujengiläisiä.
– Muutos on ollut todella huomattava viime aikoina, kun katujengiläisille on annettu paljon vankeustuomioita, erityisasiantuntija Sami Peltovuoma Rikosseuraamuslaitoksesta kertoo Rikospaikan haastattelussa.
– Katujengiläiset haastavat nämä perinteiset jr-vangit, eli prosenttijengiläiset, kuten Helvetin enkelit, Cannonball, Bandidos ja UB, ja sen valta-aseman, johon jr-vangit ovat tottuneet.
– Myös lusimisen tapa on näillä jengiläisillä selkeästi erilainen. Vankiloissa on paljon kirjoittamattomia sääntöjä, kuten miten kuuluu käyttäytyä ja mikä on hyväksyttävää. Katujengiläisillä on siitä erilaisia käsityksiä kuin liivijengiläisillä ja se aiheuttaa ristiriitoja, Peltovuoma kertoo.
Neljäs syy välien kiristymiseen liittyy jo siviilissä syntyneisiin riitoihin.
– Ne liittyvät esimerkiksi huumekaupan reviireihin ja siihen, mitä kukakin on tehnyt ja saa tehdä. Nämä riidat seuraavat vankilaan ja kun siellä ollaan pienessä tilassa keskenään tekemisissä, näitä asioita voidaan selvitellä väkivaltaisestikin.
