Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitusohjelmassa halutaan puuttua katujengien toimintaan muun muassa säätämällä niihin kuuluminen rangaistuksen koventamisperusteeksi. Myös ampuma-aserikosten rangaistuksia aiotaan koventaa.
Kirjailija Janne Huuskosen mukaan asesääntelyllä on selkeä vaikutus rikollisuuden kuvaan.
– Tutkimuksessa on havaittu, että esimerkiksi Britanniassa katujengeillä on paljon veitsiä, koska siellä aselainsäädäntö on tiukka, kun taas Yhdysvalloissa jengeillä on ampuma-aseita, Huuskonen sanoo.
Lue myös: Sisäministeri MTV:lle: Katujengit suuri uhka, väläyttää rikosvastuuta alle 15-vuotiaillekin: "Syytä palauttaa roti ja järjestys"
Nuorten rikoksentekijöiden kohtelu järjestäytyneinä rikollisina sen sijaan voi kääntyä tarkoitusta vastaan, jos se on ainoa lähestymistapa. Rikollishautomoon sulkemisen sijaan pitäisi Huuskosen mukaan tarjota aidosti houkuttavia polkuja ulos rikollisuudesta.
– Ajatellaan, että katujengiin 16–18-vuotiaana kuulunut syyllistyy rikoksiin ja saa tuomion. Hänet laitetaan sitten Riihimäen vankilaan tehostetun valvonnan osastolle JR-leiman (järjestäytynyt rikollisuus) kanssa. Näkisin, että siinä kohtaa kannattaisi ottaa näistä ihmisistä vähän erilaista otetta ja katsoa, onko koulutusmahdollisuuksia ja niin edelleen.