Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

1:50Raju alku päätöspäivään! Thierry Neuville keula edellä kaiteeseenHyundaille tuli Keski-Euroopassa lisää lunta tupaan – Thierry Neuville ajoi rajusti ulos sunnuntaiaamuna
Julkaistu 28.10.2025 06:55
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Viidettä kertaa peräjälkeen valmistajien MM-taistelussa Toyotalle hävinnyt Hyundain rallitalli on isojen kysymysten äärellä. Tallin ongelmat käyvät ilmi etenkin asfaltilla.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Kun MM-rallikaudesta on ajettu 12 osakilpailua, Toyotalla on koossa 11 voittoa. Hyundain ainoa voitto on kesäkuulta Kreikan soralta, jossa talli on ollut vuosien saatossa vahva.

Viikonloppuna Keski-Euroopassa niin Ott Tänak, Thierry Neuville kuin Adrien Fourmaux olivat ihmeissään ja vaikeuksissa työkalunsa kanssa. Kaikki kaipasivat tasapainoa, jota ei viikonlopun mittaan tuntunut kuitenkaan löytyvän.

Tilanne ei ollut aivan yhtä paha kuin edellisellä kerralla asfaltilla huhtikuussa Kanarialla, mutta selvää on, että Hyundai on tällä hetkellä isoissa ongelmissa erityisesti kestopäällysteellä.

– Siellä on se pienen pienen pieni toimintaikkuna, jossa auto on nopea. Kaikki sen ulkopuolelta, niin… Eivät nuo kokeneet mestaritkaan tiedä, mihin suuntaan sitä pitäisi lähteä viemään, MTV Urheilun asiantuntija Riku Tahko sanoo.

– He eivät tunnu itsekään tietävän, mistä kiikastaa. Tai tietävät, mutta eivät pysty ratkaisemaan sitä aihealuetta.

Lue myös: Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta

Lue myös: MM-rallitähti tykitti täyslaidallisen – "Pelkkää kärsimystä"

Nopeimman Hyundai-kuljettajan ero pohja-aikaan on ollut tämän vuoden asfalttikisoissa keskimäärin 0,23 sekuntia kilometrillä. Viime vuonna vastaava ero oli 0,03. Toyotan lukema on molemmilta vuosilta pyöreä nolla.

Soralla erot tallien välillä ovat huomattavasti pienemmät. Toyotan tämän kauden lukema on 0,02 ja Hyundain 0,06.

Sääntöjen puolesta suurimmat muutokset viime vuodesta ovat hybriditeknologiasta luopuminen ja rengasvalmistajan vaihtuminen Pirellistä Hankookiin, mutta myös Hyundain autoa on muutettu kovalla kädellä.

Talli otti helmikuussa Ruotsissa käyttöön autonsa uuden kehitysversion, jonka rakentamiseen oli hyödynnetty useita niin sanottuja luokitusjokereita eli auton laajamittaisempaan kehitykseen varattuja päivitysmahdollisuuksia.

Nykyautojen perusta on yhä vuodessa 2022, ja Hyundai jäi tuolloin auton suunnittelu- ja kehitystyössä pahasti lähtötelineisiin.

– Korisuunnittelun peruslähtökohdassa on ongelmia. Kun on tehty uusi auto, siinä on saatu soraominaisuuksia joiltain osin paremmaksi, mutta kun otetaan MM-sarjan kaikki kisat ja lasketaan kaikkien ajettujen erikoiskokeiden aika, niin kehitysversio ei ole mennyt parempaan suuntaan, kun ne ongelmat kulminoituvat johonkin muualle. Sanoisin, että ne kulminoituvat siihen putkikehikkoon, joka autoon on tehty, MTV Urheilun asiantuntija Jari Ketomaa sanoo.

– Se geometria ja tapa, jolla se on tehty, ei sovellu niin hyvin ralliin kuin Toyotan asettama taso vaatii. Toyotalla kokonaispaketti on niin hyvässä kunnossa. Sillä (Hyundailla) ei vain päästä tuohon pisteeseen.

Edes lisäjokereista ei tässä kohtaa olisi iloa.

– Pitäisi tehdä kokonaan uusi kori, ja enpä usko, että yhtä vuotta varten ruvetaan tekemään kokonaan uutta runkoa tuohon autoon.

Nykyisillä Rally1-autoilla ajetaan enää ensi kaudella.

3:20Hyundain vauhti romahtanut MM-rallissa – asiantuntijat avaavat mysteeriäHyundain vauhti romahtanut MM-rallissa – asiantuntijat avaavat mysteeriä

Lisää aiheesta:

MM-rallin mahtitalli kaivoi itselleen kammottavan kuopan – asiantuntijan kesämökkivertaus kertoo karua kieltäJuha Kankkunen osoitti suuruutensa – rehtiä tekstiä kilpailijan suuntaan: "Täytyy myöntää"Hyundailta taka-askel MM-rallin alla – tallin tunteva Janne Ferm: "Tosi oudolta tuntuu"Kommentti: Kalle Rovanperä palaa pahat mielessä – nämä asiat voivat pelastaa MM-rallikaudenJari-Matti Latvala linjaa Toyotan suurimman kehityskohteen – numerot paljastavat armottoman tosiasianJari-Matti Latvala nostaa Toyotan unelmakaudesta esiin murheenkryynin – "Jotain on tehtävä eri tavalla"
MM-ralliHyundaiRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!