Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Jätätkö sinä tämän vaiheen väliin suihkussa? Arkinen kysymys herätti kiivasta keskustelua somessa: "Päivän likaa, joka valuu alaspäin"

Pesetkö sinä sääresi suihkussa?
Pesetkö sinä sääresi suihkussa?Shutterstock
Julkaistu 14.05.2019 19:32
Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Twitterissä virisi keskustelu siitä, pitääkö sääretkin pestä suihkussa.

Erilaiset suihkussa käymistä koskevat tottumiskysymykset herättävät mielipidekiistoja ja hämmennystä aika ajoin. Jokaisella on oma mielipiteensä esimerkiksi siitä, kannattaako suihkussa käydä aamulla vai illalla, ja täytyykö suihkussa käydä päivittäin? Eräs mies puolestaan avautui siitä, kuinka harvoin hänen tyttöystävänsä käy suihkussa, ja onpa Twitterissä taisteltu siitäkin, montako pyyhettä ihmisen tulisi omistaa.

Nyt Twitterissä pohditaan melkoisen yksityiskohtaista asiaa ihmisten suihkurutiineista, uutisoi muun muassa australialaisivusto News.com.au.

Amerikkalainen Conor Arpwel julkaisi Twitterissä kyselyn, jossa kysyi ihmisiltä, pesevätkö he säärensäkin suihkussa. Mies ei tosin osannut varautua kysymyksensä aiheuttamaan reaktioon. Kyselyyn on vastattu jo satoja tuhansia kertoja.

Selvästi suurin osa kyselyyn vastanneista on ilmoittanut pesevänsä koipensakin suihkussa käydessään. Conor itsekin julisti kuuluvansa enemmistöön ja pesevänsä jalkansa suihkun ohessa.

Saippuavesi huuhtelee?

Moni vähemmistöön kuuluvista, jalkansa pesemättä jättävistä, kertoi syyksi sen, että vartalon yläosaa ja hiuksia pestäessä pesuaineet valuvat myös alavartaloon, myös siis jalkoihin.

"Minusta tuntuu, etteivät sääreni likaannu. Lisäksi saippua ja shampoo valuvat jalkoihini, kun olen suihkussa." Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

"Olen kyllästynyt piileskelemään varjoissa, minkä vuoksi kerron, etten pese sääriäni. Saippua ei ole hyväksi iholle! Pesen kaikki paikat, jotka alkavat haista, saippuavesi huuhtoo loput minusta, mutta en tunne tarvetta hinkata kaikkea ihostani, kiitos." Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

"Päivän likaa, joka valuu"

Sääriään pesevät kauhistuivat "vääristä" vastauksista. Moni ei hyväksynyt "saippuavesi valuu alaspäin" -metodia.

"Se on vain päivän likaa, joka valuu alaspäin." Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

"Minua todella huolestuttaa "saippun valuminen alas säärilleni lasketaan niiden pesemiseksi" -jengi. Todella. Todella." Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

"Miksi et pesisi sääriäsi ja jalkojasi?" Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

"En vain pese sääriäni, mutta rakensimme suihkuuni erityisen jalkasyvennyksen, jotta voisin käydä suihkussa/ajella karvat mukavasti." Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

LUE MYÖS:  Mies tunnusti jotain outoa petitavoistaan kumppaninsa kanssa, Twitterissä äimistellään – toimisiko tämä sinun parisuhteessasi?

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Suihkua tai ei, treenaa pohkeet kesäkuntoon. Katso treenivinkit videolta:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: News.com.au, Twitter

SomehititJalatHygieniaLifestyle
not-found-image
Hannakaisa Taskinen
MTV Uutiset

Hannakaisa "Hanski" Taskinen työskentelee MTV Uutisissa lifestyle-tuottajana.

Lisää aiheesta:

Anniina Valtonen julkaisi saamansa ikävät katsojapalautteet: "Aion jatkossakin olla vain oma itseni"Paras mahdollinen parisuhde: Kiinnitätkö näihin asioihin tarpeeksi huomiota?Sisustusintoilija listasi viisi asiaa, joita ei haluaisi omaan kotiinsaKuinka usein suomalaiset peseytyvät? Ihotautilääkäriltä selvä näkemys riittävästä suihkuttelustaMätäkuu alkoi: Haavojen tulehtumisriski on kaksinkertainen!Seitsemän asiaa, joita ei kannata tehdä heti seksin jälkeen – "Älä kysy, älä kerro"
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatSääLiigaJääkiekon MM-kisatEuroviisut - Linda ja PeteAsian ytimessäRikosPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 15:24Kesäloma
    Kysely: Kesälomien siirto jakaa työelämässä olevat
  • 15:05Sonja Aiello
    Peppuoperaatiossa käynyt Sonja Aiello sai kritiikkiä – viihdetoimittajat: "Miksi pitää suuttua"
  • 15:04Ukrainan sota
    Venäjän satamakaupungissa karmea yö – video näyttää miksi
  • 15:02Politiikka
    SDP:n Tuppuraiselta kova syytös kokoomukselle: "Käänne laitaoikeistoksi on enää piirun päässä"
  • 14:39MM-ralli
    Sami Pajarissa ja Oliver Solbergissa huima ero
  • 14:03Ensiapu
    Osaisitko elvyttää tositilanteessa? Katso ohjeet
  • 13:56Kotimaa
    Sinimusta liike julkaisi syrjivän vaaliohjelmansa – Helsingin keskustassa rähinä
  • 13:09MM-ralli
    Sébastien Ogier tylyttää Toyota-tallikaveria: "Ei yllätys" – Jari-Matti Latvalalta suoraa tekstiä perään
  • 12:43Kadonneet
    Mäntyharjulla kadonneeksi ilmoitettu nainen löytyi
  • 12:34MM-jääkiekko
    Tässä ovat Suomen iskun paikat Kanadaa vastaan – Leijonaraadilta myös varoituksen sanat: "Siihen ei kannata lähteä"
  • 12:30Susan Boyle
    Muistatko Susan Boylen? Uusi tyyli sai somen sekaisin
  • 12:10MM-ralli
    Sami Pajari: Tuplapohjat – Toyota-tähti oli tuhota kisansa kärkipaikalta
  • 12:03Laos
    Viisi luolaan jäänyttä kaivosmiestä pelastettu Laosissa
  • 12:01Auton huoltaminen
    Pitääkö auton ilmastointia huoltaa, jos se toimii normaalisti?
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle