Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jarkko Sipilän kommentti: Valtakunnansyyttäjältä outo linjaus Päivi Räsäsen kirjoituksista – netin putsaaminen ei onnistu, vaikka kuinka yrittäisi

Julkaistu 05.11.2019 16:49

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen päätös avata esitutkinta Päivi Räsäsen 15 vuotta vanhassa kannanotossa on eriskummallinen, kirjoittaa MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä.

Kyse on edelleen netistä löytyvästä Räsäsen tekstistä. Poliisi tutkii nyt onko Räsänen syyllistynyt kiihottamiseen kansanryhmää vastaan.

– Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on jatkuva rikos, eli se tapahtuu niin kauan aikaa, kun viesti tai kirjoitus on yleisön saatavilla. Sen vanhenemisaika alkaa vasta, kun [viesti] on poistettu, Toiviainen totesi maanantaina MTV Uutisille.

Muuten rikos olisi vanhentunut viidessä vuodessa.

Lue myös: Miksi Päivi Räsäsen kirjoitus tutkitaan, vaikka julkaisusta on jo 15 vuotta? ”Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on jatkuva rikos”

Kyse on Räsäsen tekstin osalta siis siitä, että kiihottaminen jatkuu niin kauan kuin teksti löytyy netistä. Lakipykälän perusteluja lukemalla voi todeta, että rikollista on myös linkin jakaminen Räsäsen tekstiin.

Mielenkiintoinen kysymys on se, mihin vetää raja vai voiko sitä vetää lainkaan. Netistä ja sen videopalveluista löytyy jos jonkinlaista rasistista ja muuta kyseenalaista materiaalia, kuten esimerkiksi kohtauksia 1960 valmistuneesta Pekka ja Pätkä neekereinä elokuvasta 90-luvun viihdeohjelmien romaneihin ja saamelaisiin.


Valtakunnansyyttäjän tulkinnan mukaan kyse ei ole siitä, oliko teksti tai video tekoaikaan julkaistaessa rasistinen vaan onko se sitä nyt. Eli vanhakin materiaali voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön, jos se kiihottaa kansanryhmää vastaan.

Kun eduskunnan lakivaliokunta aikanaan korosti, että lainvastaisen aineiston saatavilla pitäminen voi ulottua myös sivustojen ylläpitäjään, niin pitäisikö nyt hakea kuulusteluun Youtuben Suomen maajohtaja?

Se on todettava, että ylläpitäjän rikosoikeudellinen vastuu edellyttää kuitenkin tahallisuutta eli ennen kaikkea tietoisuutta aineiston lainvastaisuudesta.

Syytekirjelmästä saattaisi tulla paksu. Tekoja olisi sen verran, että kiihottamisen maksimirangaistus 2 vuotta vankeutta voisi täyttyä.

Eikä netti ole ainoa paikka, jossa kyseenalaista aineistoa on saatavilla. Pääkaupunkiseudun kirjastosta löytyy Adolf Hitlerin Taisteluni -teos vuoden 1942 käännöksenä. Varauksiakin on peräti 101.

Pitäisikö nyt aloittaa tutkinta, jossa epäiltyinä olisivat pääkaupunkiseudun kirjastopalveluiden johtajat. Taisteluni -kirja täyttäisi varmasti jopa törkeän kiihottamisen tunnusmerkistön.

Esimerkkejä nykyaikana rasistiseksi tulkittavasta materiaalista niin kulttuurin, kirjallisuuden, taiteen, uskonnon ja politiikan saralta löytyy menneiltä vuosilta loputtomiin.

Ja kun poliittiset kilpailijat ja muut tahot ryhtyvät ilmiantamaan toisiaan menneistä, niin rikosilmoituksia voi tulla kiihtyvään tahtiin.

Netin putsaaminen ei valtakunnansyyttäjältä onnistu, vaikka kuinka yrittäisi. Vanhan materiaalin – jollaiseksi 15 vuotta vanhan Räsäsenkin tekstin voi lukea – tutkiminen on turhaa lain ylitulkintaa.

Maailma on muuttunut, mutta historiaa on mahdoton muuttaa tai pimittää. Pikemminkin siitä kannattaa oppia. 

Lue myös: Päivi Räsäsen vanhasta kirjoituksesta sittenkin esitutkinta – "syytä epäillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan homoseksuaaleja loukkaavalla tavalla"

Lisää aiheesta:

Iltalehden toimittaja oikeuteen loukkauksia jakelevan oululaispoliitikon kunnian loukkaamisesta TwitterissäSaisiko tuomio Päivi Räsäsen suun säppiin? Useiden poliisitutkintojen kohde kokee olonsa "epätodelliseksi" – "Kun syyllinen tiedetään niin kyllä rikoskin keksitään"Valtakunnansyyttäjä Helsingin Sanomille: Raamatun siteeraaminen voi olla rikos, jos tarkoituksena on toisen loukkaaminenMiksi Päivi Räsäsen kirjoitus tutkitaan, vaikka julkaisusta on jo 15 vuotta? ”Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on jatkuva rikos”Ivan Puopolon kolumni: Jussi Halla-aho ja Johanna Vehkoo osoittavat, että sananvapaus on helppo pitää itsellä, mutta vaikeaa antaa muilleHelsingin Sanomia koskeva rikostutkinta perustuu 1800-luvun pykälään
KommenttiJarkko SipiläPäivi RäsänenVihapuheRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • Eilen16:59
    Kirsi Alm-Siira

    Kirsi Alm-Siiran kommentti: Pomoni antoi mokailun anteeksi – olisiko "somekansa" armahtanut?

  • 5.12.13:31
    Politiikka

    Kommentti: Yrittäjien eläkkeisiin on pakko puuttua, ja se kauhistuttaa kokoomusta

  • 4.12.18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 30.11.07:00
    Yhteiskunta

    Kommentti: Pakko ei ole kuin kuolla, mutta nyt siihen ei taida olla varaa

  • 26.11.17:02
    Eduskunta

    Kommentti: Puolueet syyllistävät toisiaan vimmalla, joka pitäisi suunnata aivan muuhun