Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvala manasi tallikaverinsa mokaa – "Aika monta kirosanaa tuli mieleen"

0:32Ott Tänak voittoon PortugalissaOtt Tänak voittoon Portugalissa.
Julkaistu 02.06.2019 20:11
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Toyotan Jari-Matti Latvalalle jäi käteen seitsemäs sija sunnuntaina päättyneessä Portugalin MM-rallissa.

Latvala joutui jättämään kisan kertaalleen kesken lauantai-iltapäivänä iskunvaimentimeen tulleen vian vuoksi. Suomalaispilotti jatkoi kisaa sunnuntaina ja nosti sijoitustaan osittain kilpakumppaneidenkin avustuksella.

– Tässä kilpailussa oli todella erikoinen loppu. Ensin Esapekka Lappi putosi pois porukasta, ja viimeisellä pätkällä vielä Gus Greensmith ja Kris Meeke menivät ulos, Latvala kertasi.

Toyotalle tarjottiin kilpailusta huipputulosta. Kipailun voittanut Ott Tänak, Latvala ja Meeke ajoivat pitkään kolmoisjohdossa. Ensin pelistä putosi Latvala, ja sunnuntaina Meeke ensin spinnasi ja lopulta keskeytti ulosajoon viimeisellä erikoiskokeella.

LUE MYÖS: Liinat kiinni loppumetreillä – voittaja Tänak taktikoi erikoisesti Power Stagella

Toyota menetti Meeken virheiden vuoksi tärkeitä valmistajien MM-pisteitä.

– Aika monta kirosanaa tuli mieleen siinä vaiheessa, kun kuulin Krisin ulosajosta. Olisimme tarvinneet niitä tiimipisteitä Hyundaita vastaan. Harmittelimme jo edellisen pätkän pyörähdystä. Sen jälkeen hän jäi vielä kokonaan viimeiselle pätkällä. Tiimin kannalta tosi harmillinen homma, Latvala totesi.

– Olen itsekin tehnyt virheen viimeisellä pätkällä. Tiedän kyllä, että se voi sattua koska tahansa. Mutta nyt tuli huonoon paikkaan. Tässä olisi ollut kaikki avaimet kaksoisvoittoon Toyotalla.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kertasi kovan pettymyksensä – "****ttaa kuin pientä oravaa"

Latvala kertoi saaneensa tiimiltään synninpäästön lauantain keskeytyksestään. Latvalan mukaan hän ei osunut mihinkään erityiseen, mistä iskunvaimennin olisi voinut hajota.

– Emme vielä tiedä, minkä takia se hajosi. Ottilla tuli myöhemmin sama ongelma. Meidän pitää tutkia tarkkaan materiaalit, jos sillä puolella on tullut jokin ongelma.

– Vauhdillisesti meillä oli kaikki elementit täällä. Minua harmittaa se, että en olisi pystynyt tekemään mitenkään muuten, Latvala kertoi.

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogier paljasti karut faktat keskeytyksestään – tuomaristo lätkäisi tuiman aikasakonOtt Tänak otti "järjettömän riskin" – Jari-Matti Latvalakin ihmetteli virolaistähden ratkaisuaTallipomo Latvalalla vahva luotto Kalle Rovanperään – "Se oli mahtava irtiotto"Jari-Matti Latvala ottaa kantaa ongelmaan, joka oli pilata Kalle Rovanperän voittotaistelun: "Ei saisi olla näin"Ott Tänakilla ja Tommi Mäkisellä huolenaihe ennen Toyotan jättipotin varmistumista – "Tutkimme asian tarkasti"Tommi Mäkiseltä karu kuitti Toyota-kuljettajille – "Pojat torveilivat siellä"
RalliJari-Matti LatvalaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen17:17
    MM-ralli

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • Eilen06:57
    MM-ralli

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    MM-ralli

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"