Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Tallipomo Latvalalla vahva luotto Kalle Rovanperään – "Se oli mahtava irtiotto"

/All Over Press
Julkaistu 24.04.2022 05:55

AKI HIETAVALA

Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvalalla olivat kynnet loppua kesken Kroatian MM-rallin jännittävän lauantain ajopäivän aikana.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalta naseva heitto Esapekka Lapille – Toyota-kuski ei voinut kuin nauraa

Päivään startattiin Kalle Rovanperän yli minuutin johtoasemassa, mutta rengasrikko aamupäivällä vei aikaa rutkasti. Hyundain Ott Tänak nousi Rovanperän kantaan, mutta päivän viimeisen erikoiskokeen mojova pohja-aika antoi hieman rauhaa Toyotan leirille. Päätöspäivään lähdetään Rovanperän 19,9 sekunnin johtoasemassa.

– Tänään on ollut aika paljon jännitettävää. Todella haastava päivä kuskeille, kun keli vaihtelee. Kaikkein vaikein pätkä oli se EK11, jossa satoi todella paljon vettä ja sumua siihen päälle. Kallella oli siellä vielä rengasrikko ja johto kapeni aika rajusti. Vähän Tänak pääsi lyömään painetta päälle, Latvala kertasi MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä kuuli rengasvalmistajan tylyt terveiset – suomalaistähdeltä jäätävä kuitti

– Juttelimme Kallen kanssa huollossa, että hänen ei ole pakko voittaa. Sellaisia riskejä ei kannata ottaa, että tulee nollatulos. Jos Tänak tulee kovaa, sitten pitää ottaa se toinen sija, jonka pisteet ovat myös hyvät sarjan kannalta. Hän ottikin aluksi vähän varovasti, mutta latasi sitten viimeisellä pätkällä tulemaan. Se oli mahtava irtiotto.

Nuori suomalaistähti mykisti jälleen kerran myös tallipomon.

– Varmasti oli Kallella siellä viimeisellä pätkällä kaikki pelissä, sen verran meni poikittain mutkien ulostulossa. Kalle pystyi silti laskemaan riskinoton, kun oli kuivempaa. Jos olisi märempää, voisi se kostautua nopeasti. Nyt oli tilanne hallinnassa, Latvala ylisti.

LUE MYÖS: MM-rallin rengasfiasko syvenee: Asiantuntijalta ällistyttävää sisäpiiritietoa Pirellin toimista – "Ja sitten sälytetään kuljettajien syyksi"

Sunnuntaina ajettavana on enää noin 55 EK-kilometriä. Latvala luottaa, että Rovanperä pystyy pitämään entisen maailmanmestarin takanaan.

– Ei siinä hirveästi voi varmistella. Hyvä puoli on, että toinen pätkä on uusi, että Tänak ei ole myöskään sitä ajanut ennen. Varmasti Tänak kuitenkin yrittää, mutta jos Kalle vaan ajaa tällä tavalla kuin tänään, niin se riittää, Latvala mietti.

– Isoin tappio tänään tuli kuitenkin rengasrikosta. Huomenna helpottaa, kun on kuivempaa, sillä Tänak on selvästi vahvempi liukkaalla ja märällä. Sen takia uskon, että Kalle on vahva huomenna.

Katso vapautuneen Rovanperän maaliintulo ja haastattelu 16. erikoiskokeen jälkeen pääkuvan videolta! Alla video Rovanperän lauantaisesta takaiskusta, kun Toyota-kuski koki rengasrikon. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala harmitteli Esapekka Lapin ulosajoa – ennustus kävi toteenKalle Rovanperän tavaramerkkiveto oli jäädä piippuun – sitten alkoi tapahtua: "En tiedä miksi"Kalle Rovanperä tunnusti suoraan: Uhkana täysi nollakisa – "Ei ole hirveästi tehtävissä"Yksi asia jäi kaivelemaan Kalle Rovanperää Suomen MM-rallissa – suomalaistähti jakoi analyyttistä tekstiä tekemisestäänHyundain vahva perjantai yllätti Jari-Matti Latvalan tiimin, Esapekka Lapin veto ilahdutti - "Vielä löytyi venymistä"Kalle Rovanperälle tarjolla suomalaisittain harvinaista herkkua – "Mikään ei ole varmaa ennen maalia"
MM-ralliKalle RovanperäJari-Matti LatvalaToyotaMoottoriurheiluRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!