Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvala kuumottavasta tilanteestaan Toyotalla: ”Onhan siinä paljon ollut spekulaatiota – aikataulua ei auta miettiä”

1:32Jari-Matti Latvala: Painetta oli kertynyt harteilleJari-Matti Latvala kommentoi kolmossijan tuomaa buustia Suomen MM-rallin jälkeen.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 20.08.2019 06:30
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Jari-Matti Latvala joutuu pitämään keskittymisensä omassa työnteossaan, kun samaan aikaan Toyotan kuskipeli käy kuumana viisi osakilpailua ennen rallin MM-kauden loppua.

LUE MYÖS: Maailmanmestari valmistautuu viimeiseen MM-ralliinsa – ajaa ensimmäistä kertaa mukana olevan poikansa tiimitoverina

Kolmatta kauttaan Toyotan WRC-tiimissä ajava Latvala on joutunut kesän mittaan potkuhuhujen keskelle, kun tallipäällikkö Tommi Mäkisen kerrottu vuoroin suunnittelevan potkuja sekä Latvalalle että Kris Meekelle tai tuovan ensi kaudeksi Yarisin puikkoihin Dani Sordoa tai Kalle Rovanperää.

Kaiken tämän keskellä Latvalan on pystyttävä keskittymään mahdollisimman hyvien kisatulosten saavuttamiseen. Tässä Suomen MM-rallin kolmossija auttaa paljon, mutta Saksassa vaatimustaso on taas armoton.

– Onhan siinä paljon ollut spekulaatioita noista tilanteista, Latvala myöntää MTV Urheilun haastattelussa.

– Mutta tiedän sen, että nämä seuraavat kilpailut ovat varmasti tärkeitä. Jos pystyn ajamaan hyvän tuloksen, niin kaikki aina auttaa asiaa. Nyt täytyy vain keskittyä saamaan mahdollisimman hyviä tuloksia, hän jatkaa.

Jatkosopimus ottaisi paineita pois

Toyota käy samaan aikaan omaa MM-taisteluaan ollen 24 pistettä kärkitalli Hyundaita perässä. Tähän rysään kuskipäätösten julkistaminen ei tunnu ajankohtaiselta.

– Yleensä ne kuljettajavalinnat menevät kuitenkin aika lailla loppuvuoteen. Tässä vaiheessa niitä ruvetaan tekemään, mutta päätökset menevät yleensä loppuvuoteen, Latvala pohtii.

– Siinä mielessä nämä seuraavat kilpailut ovatkin tosi tärkeitä, että miten tilanteet muuttuvat. Totta kai haluan vielä ensi vuonna ajaa ja sen mukaan työstän näitä kilpailuita.

Jatkosopimus olisi toki piristys loppukauden kisoihin Turkkiin, Britanniaan, Espanjaan ja Australiaan.

– Totta kai se on aina kuljettajalle sellainen, että jos tiedät, että saat ajaa seuraavana vuonna, niin se tietyllä tavalla ottaa paineita pois.

– En ole kuitenkaan ensimmäistä kertaa tässä tilanteessa. Ei sitä voi vain miettiä eikä sitä kannata miettiä. On vain tehtävä oma työnsä ja tehdä se niin hyvin kuin mahdollista. Katsotaan sitten, mitä tapahtuu, Latvala sanoo.

– Se ei auta, että miettii aikataulua. Se vain on fakta, että on mentävä ralli kerrallaan, ja tulokset yleensä auttavat tilannetta, että mihin suuntaan se lähtee sitten menemään.

Lisää aiheesta:

Voisiko Ott Tänak palata ensi kaudeksi Toyotalle? Jari-Matti Latvalan mieleen nousee yksi keskeinen kysymysEsapekka Lapilta "melkoinen pomppu" – tuore Hyundai-kuski paljastaa nyt, mitä pari vuotta sitten tapahtui: "Tämä on huvittavaa"Esapekka Lappi lyö kaikki yhden kortin varaan – "Paineita on" Jari-Matti Latvala suunnittelee viiden MM-rallin ohjelmaa – "Jos et aja, sinut unohdetaan"Ott Tänakin jahkailu mutkistanut Jari-Matti Latvalan tilannetta – "Minulla ei ole mitään ensi vuodelle"Jari-Matti Latvala avoimena murheellisesta vuodestaan: "Ei ole koskaan ollut näin raastavaa"
RalliJari-Matti LatvalaToyotaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa