Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jakob Ingebrigtseniltä uhmakasta tekstiä painajaiskaudestaan huolimatta – "Tiedän olevani mestariehdokas"

Jakob Ingebrigtsen on omien sanojensa mukaan mestaruuskunnossa.
Jakob Ingebrigtsen on omien sanojensa mukaan mestaruuskunnossa.
Julkaistu 05.09.2025 13:34
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Norjan yleisurheilutähti Jakob Ingebrigtsen uhkuu itseluottamusta MM-kisojen alla, vaikka kesäkausi onkin mennyt pilalle loukkaantumisen takia.

Keskimatkojen supertähti on seurannut yleisurheilukautta tähän asti vain sivusta sitkeän akillesjännevamman takia. Nyt vamma alkaa kuitenkin olla selätettynä ja Ingebrigtsen valmistautuu kuumeisesti kohti Tokion MM-kisoja.

Vaikka kausi on ollut karmiva, on Ingebrigtsen valmiina mitalijahtiin 1 500 ja 5 000 metrillä.

– Kausi on ollut minulle aika kurja. Aloitin hallikaudella hyvin, mutta sitten tuli takapakkia loukkaantumisen myötä. Olen istunut kotona ja katsonut kisoja. Olen käynyt kisaa aikaa vastaan, mutta tiedän olevani mestariehdokas, Ingebrigtsen julistaa NRK:n mukaan.

Lue myös: Karmea pettymys: Seiväshyppymestari ulos MM-kisoista – "Urheilu voi olla julmaa"

Norjalaistähden kesä on ollut vaikea myös urheiluasioiden ulkopuolella, sillä Ingebrigtsen kävi kesällä oikeustaistelua omaa isäänsä vastaan. Ingebrigtsen syytti isäänsä henkisestä ja fyysisestä pahoinpitelystä.

– Nyt kaikki on aika lailla ohi, ja olen keskittynyt viime kuukausina MM-kisoihin. Samaan aikaan olemme perheeni kanssa tehneet joitain valintoja, joilla tulee olemaan seuraamuksia tulevaisuudessa. Nyt tähtäin on kuitenkin MM-kisoissa, Ingebrigtsen sanoo.

Lue myös: Elina Lampelalle kova takaisku: Seipäät säpäleiksi

Lisää aiheesta:

Supertähti Jakob Ingebrigtsen jätettiin rannalle TimanttiliigastaNorjan tähtijuoksijalle uusi takaisku – MM-kisoista vihjeMihin Norjan superjuoksija katosi? Isoja huolia: "Painanut hätäjarrua"Norjan supertähti loukkaantui: arvokisat jäävät väliin – voittoresepti saattoi valua viemäriinKuhina Norjan MM-supertähden ympärillä jatkuu – nyt syynätään riskivalintoja: "Monet ovat pilanneet uransa"Suursuosikki Jakob Ingebrigtsen torpattiin tylysti MM-hopealle – taustalla karmea epäonni: "Olen ollut järkyttynyt"
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 3.10.10:25
    Yleisurheilu

    Suomalaispettymys MM-kisoissa – "Olisi ollut mitali otettavissa"

  • 23.9.08:40
    Yleisurheilu

    MM-Tokiossa jysähti ennätys – Suomi jäi osattomaksi

  • 22.9.18:01
    Yleisurheilu

    MM-yleisurheilussa säväyttänyt pikkuvaltio ilakoi – presidentiltä huima lupaus kansalle

  • 22.9.13:09
    Yleisurheilu

    Supertähden vaimolta raju purkaus MM-kiekkokaaoksesta – sääntömuutosta vaaditaan: "Liian vaarallista"

  • 22.9.07:02
    Wilma Murto

    Kommentti: Kumpi oli pahempi MM-floppi, Wilma Murto vai Oliver Helander?