Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jääkiekon MM-mitalisti auttoi keväällä ukrainalaisia – suuntaa nyt KHL-jäille

Julius Hudacek, 34, siirtyy KHL:ään.
Julius Hudacek, 34, siirtyy KHL:ään./All Over Press
Julkaistu 13.09.2022 06:52
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Slovakialaisvahti Julius Hudacek on siirtymässä KHL-kaukaloihin.

34-vuotiaan maalivahdin siirrosta kertoi KHL:ssä pelaavan Teemu Pulkkisenkin taustalla toimiva pelaaja-agentti Aljosa Pilko. Pilko ei kuitenkaan kertonut vielä Hudacekin tulevaa seuraa.

Vielä viime maaliskuussa Hudacek oli mukana auttamassa ukrainalaisia. Sodan käynnistyttyä KHL-seura Dinamo Riiasta Sparta Prahaan siirtynyt Hudacek oli osana Kladnon ja Prahan välistä ottelua, jonka tarkoitus oli auttaa ukrainalaisia taloudellisesti pakenemaan turvaan sodan keskelle joutuneesta kotimaastaan.

Slovakialaisen Sport.sk:n mukaan Hudacek otti ottelun jälkeen jäälle kolme nuorta ukrainalaispoikaa kiittämään yleisöä.

Hudacek kertoi jo kesällä, ettei ole poissulkenut paluuta KHL:ään, vaikka Venäjä käykin sotaa Ukrainassa.

– Minusta poliittinen tilanne ei liity millään tavalla meihin urheilijoihin. En välttele myöskään KHL:ää. Ei minulla ole asiasta muuta sanottavaa, Hudacek sanoi Sport.sk:n mukaan heinäkuussa.

Slovakian jääkiekkoliitto kertoi viime viikolla, ettei se aio sulkea Venäjällä pelaavia pelaajia pois maajoukkueesta.

Hudacek on pelannut KHL:ssä vuodesta 2017 lähtien. Tämän lisäksi slovakkivahti on pelannut useita kausia SHL:ssä. Hudacek nappasi MM-hopeaa vuoden 2012 MM-kisoista.

Lisää aiheesta:

Tre Kronor -vahti jatkoi KHL:ssä hyökkäyssodasta huolimatta – mieli ei ole muuttumassa: "Voimme neuvotella"Suomesta tuttu tähtikaksikko lähdössä KHL:ään – puhutteleva uutinen Kari Jalosen TshekistäJääkiekon MM-mitalisti kommentoi kohusiirtoaan Venäjälle – "En usko, että minä tai muut KHL-pelaajat voivat vaikuttaa Ukrainan tapahtumiin"Dominik Hasek reagoi kovasanaisesti Venäjällä pelaavan tshekkitähden tilanteeseen – "Se on vaarallista maallemme"Patrik Laine kertonut NHL-tähdelle juttuja Kari Jalosesta – Tshekin kultakimpale pohtii Suomen MM-kisoihin lähtemistäUusi Ilves-hankinta Lukas Dostal torjui ja loikkasi itsensä fanien suursuosikiksi – Tampereesta tuli tshekkivahtien paratiisi
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä