Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Itävallan kisajärjestäjillä lupaava suunnitelma F1-kisan järjestämiseksi – "Mahdollisuudet ovat hyvät"

xpbimages.com
Julkaistu 20.04.2020 16:39
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Itävallan osakilpailun järjestäjät suunnittelevat eristävänsä koko F1-henkilökunnan muista kansalaisista auttaakseen osakilpailun järjestämistä ajallaan.

Uusi F1-kausi ei ole vielä pyörähtänyt käyntiin lainkaan, kun useampi alkukauden kilpailu on jouduttu siirtämään koronaviruspandemian vuoksi. Tuoreimmissa keskusteluissa on pyöritelty vaihtoehtoa, että kausi alkaisi Itävallassa yhdellä tai jopa kahdella tyhjille katsomoille ajettavalla kilpailulla.

Itävallan kisajärjestäjät ovatkin aloittaneet suunnittelemaan, kuinka kisaviikonloppu voitaisiin järjestää turvallisesti. Suunnitelmien mukaan kisa ajettaisiin tyhjille katsomoille, eikä paikalle pääsisi lainkaan katsojia, vieraita tai edes median edustajia.

LUE MYÖS: Poikkeustila synnytti ilmiön: F1-tähdet ovat lähempänä kuin koskaan aiemmin – mistä on kyse?

Kisajärjestäjät pohtivat myös eristävänsä paikalle saapuvan henkilökunnan paikkakunnalla asuvista kansalaisista. Paikalle saapuvien henkilöiden on jopa mahdollisesti pakko käyttää kasvomaskeja.

– F1-yhteisö pelkää tartuntaa ja haluaa eristää itsensä niin hyvin kuin mahdollista. Se on hyvä, koska asukkaat pelkäävät myös tartuntaa. Kaikki ovat peloissaan, minkä vuoksi kaikki ovat äärimmäisen varovaisia, kisajärjestäjiä edustava Helmut Marko toteaa Motorsport.comille.

Jos Itävallassa ajetaan kaksi osakilpailua 5. ja 12. heinäkuuta, voitaisiin F1-henkilökunta majoittaa radan läheisyydessä sijaitsevaan hotelliin. Kisajärjestäjät haluavat rajoittaa paikalle saapuvia tallityöntekijöitä riskien minimoimiseksi.

– Yritämme pienentää tallien ja hankkijoiden osallistujia niin paljon kuin mahdollista. Kaikki tämä voidaan tehdä vain Itävallan turvallisuussäädösten mukaan. Ne ovat vielä tuolloin voimassa.

– Teemme kovasti töitä varmistaaksemme, että kaikki kulkee käsi kädessä. Näen, että mahdollisuudet ovat hyvät, Marko sanoo.

Lisää aiheesta:

F1 vastasi kriittisiin kysymyksiin – miten sarja reagoi, jos kaikki meneekin pieleen?F1 julkaisi kisakalenterin: näin koronavirusta vastaan taistellaan GP-viikonloppuinaPaljastus uusista suunnitelmista: F1-kausi alkaa kahdella radalla, joissa ajetaan neljä kisaa – tiukat varotoimet tartuntojen estämiseksiF1-pomo paljasti: formulakauden avaus sinettiä vaille valmis!F1-kauden avaukselle takaraja, ennennäkemätön ratkaisu pöydällä – Ross Brawn avasi suunnitelmiaWilliams-pomolla riittää huolenaiheita koronaviruksen keskellä – "Se voi olla uskomattoman vaikeaa"
F1Itävallan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta