Italian turmalaiva kaatunut jo kyljelleen - katso kuvat

Costa Concordia
Costa Concordia
Julkaistu 14.01.2012 10:15(Päivitetty 16.01.2012 22:41)

Eilen karille ajanut italialaisristeilijä on kaatunut jo kyljelleen. Italian viranomaisten mukaan risteilyalusturmassa on saanut surmansa kolme ihmistä ja 14 on loukkaantunut.

Alus ajoi karille Italian länsirannikolla myöhään eilen illalla. Onnettomuus sattui, kun Costa Concordia -niminen alus oli risteilyllä Välimerellä ja ajoi karille lähellä Isola del Giglion saarta.

Aluksella oli yli 3000 matkustajaa ja tuhat miehistön jäsentä. Monet matkustajista ovat ulkomaisia turisteja. Aluksen omistavan Costa Crociera -yhtiön mukaan risteilyllä oli muun muassa noin 500 saksalaista ja 160 ranskalaista.

MTV3 Uutisten haastatteleman suomalaissyntyisen, Ruotsissa asuvan Jan Mosanderin mukaan laivassa oli myös kaksi suomalaisturistia, jotka pelastettiin maihin.

Costa ConcordiaCosta Concordia

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat