Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ainakin sata kuollut Gazassa vain vuorokaudessa, Israel iski myös Jemeniin

2:18Israelin joukot ovat edenneet Gazan kaupungin keskustaanIsraelin joukot ovat edenneet Gazan kaupungin keskustaan.
Julkaistu 16.09.2025 11:20(Päivitetty 16.09.2025 20:31)
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Reuters

Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

STT

Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

MTV Uutiset seurasi tässä artikkelissa Israelin maahyökkäystä Gazaan maanantaina. 

YK:n pääsihteeri: Israel ei ole kiinnostunut rauhanneuvotteluista

Israel on päättänyt viedä hyökkäyksensä Gazassa loppuun saakka eikä ole avoin vakavasti otettaville rauhanneuvotteluille, sanoo YK:n pääsihteeri Antonio Guterres.

Ainakin sata jo kuollut

Ainakin sata ihmistä on kuollut Gazan kaistalla vain vuorokauden aikana, paikalliset terveysviranomaiset kertovat. Aiheesta uutisoi uutiskanava CNN. 

Israel iski myös Jemeniin

Israelin armeija vahvistaa iskeneensä huthikapinallisten sotilasinfrastruktuuriin Hodeidahin satamassa Punaisellamerellä.

Armeijan mukaan satamaa käytetään iranilaisen hallinnon toimittamien aseiden kuljetukseen, joilla hyökätään Israelia ja sen liittolaisia vastaan. 

Israel antoi aiemmin evakuointimääräyksen satamakaupunki Hodeidahiin.

Hodeidahin aluetta pitävät hallussaan huthikapinalliset.

Israelin armeija sanoo jatkavansa iskuja sotilaskohteisiin Jemenissä.

Lue aiemmista tapahtumista alta.

Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen Gazaan

Tasavallan presidentti Alexander Stubb sanoi, että Suomi tuomitsee Israelin armeijan aloittaman maahyökkäyksen Gazaan.

– Se rikkoo kansainvälisiä lakeja ja normeja. Olemme ihmisinä epäonnistuneet tämän tilanteen hallitsemisessa ja torjumisessa. Pystymme auttamaan humanitaarisen avun kautta, muita keinoja ei valitettavasti ole. 

Lue lisää: Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen Gazaan

Ihmisoikeusjärjestöt: Gazan evakuoiminen on etninen puhdistus ja sotarikos

Israelilaiset ihmisoikeusjärjestöt sanovat yhteisessä lausunnossaan, että Israelin armeijan käsky evakuoida Gazan kaupunki on etninen puhdistus ja sotarikos. Asiasta kertoo israelilaislehti Haaretz.

Ihmisoikeusjärjestöt kehottavat Israelin viranomaisia ​​perumaan siviileille annetun käskyn poistua Gazan kaupungista. Järjestön mukaan tällainen käsky vastaa väestön pakkosiirtoa ja etnistä puhdistusta.

Israelin puolustusministerille, armeijan esikuntapäällikölle ja muille viranomaisille osoitetussa lausunnossa todettiin, että käskyt ovat kansainvälisen oikeuden vastaisia.

"Miksi nukkuvia lapsia pitää tappaa?"

YK:n arvion mukaan Gazan kaupungissa ja sen ympärillä asuu noin miljoona palestiinalaista. YK julisti elokuussa, että Gazan kaupungin alueella on nälänhätä.

Kaupungin pohjoisosassa kokonainen asuinkortteli ja siellä sijainnut kerrostalo oli tuhottu aamulla rauniokasaksi.

– Sisällä oli viitisenkymmentä ihmistä, heidän joukossaan naisia ja lapsia. En tiedä, miksi he tätä taloa pommittivat, sanoi Abu Abd Zaquout, joka kertoi, että talossa oli asunut hänen setänsä perhe.

– Minkä vuoksi on tarpeen tappaa nukkuvia lapsia, räjäyttää heidät kappaleiksi. Olemme kiskoneet lasten ruumiinosia raunioista, jatkoi Zaquout.

Zaqoutin perheen mukaan 23 perheenjäsentä tai sukulaista kuoli iskussa taloon.

Israel: Joukot siirtyneet Gazan keskustaan

Israelin asevoimat kertoo joukkojensa siirtyneen Gazan kaupungin keskustaan. Maahyökkäyksen tarkoitukseksi kerrotaan Hamasin infrastruktuurin tuhoaminen kaupungissa. Maan asevoimien edustaja arvioi uutistoimisto Reutersin mukaan, että Gazan kaupungissa on 2 000–3 000 äärijärjestö Hamasin taistelijaa.

panssarivaunu gazaIsraelin panssarivaunut liikkuvat nyt Gazan kaupungissa.AFP / Lehtikuva

Israelin armeija arvioi, että kaupungin asukkaista yli 40 prosenttia olisi jo poistunut kaupungista.

Aamulla Israelin puolustusministeri Israel Katz sanoi Gazan olevan nyt tulessa, kun Israelin armeija hyökkäsi kiivaasti Hamasin infrastruktuuria vastaan.

The Times of Israel kertoo yksityiskohtia maahyökkäyksen kokoonpanosta. Israelin asevoimat kertoo lehdelle, että sen kaksi divisioonaa aloitti viime yönä "uuden vaiheen" hyökkäyksessä Hamasia vastaan.

Gazaan on matkalla kymmeniä tuhansia Israelin joukkoja. Asevoimien mukaan hyökkäykseen liittyy lähipäivinä myös kolmas, usean kymmenentuhannen sotilaan divisioona. Lisäksi neljäs divisioona jatkaa puolustustehtäviä Gazan pohjoispuolella.

Hyökkäystä on kuvailtu työnimellä Gideonin vaunu B. Sen ensiaskeleet otettiin jo viikkoja sitten ilmaiskujen kiihdyttämisellä etenkin Gaza Cityn korkeisiin rakennuksiin, joita Israel pitää Hamasin kohteina.

Lue myös: Asiantuntija: Israelilla kolme tavoitetta hyökkäyksessä Gazan kaupunkiin

Myös viime yönä Gazaa ravisteli suuri ilmaiskujen aalto, mikä mahdollisti maavoimien etenemisen Gaza Cityssä, lehti kertoo. Asevoimien tavoitteena on työntyä syvemmälle kaupunkiin ja piirittää se, jotta siellä olevat Hamasin joukot saataisiin kukistettua. Asevoimien arvion mukaan kaupungissa piileskelee yhä tuhansia Hamasin taistelijoita, sekä noin 600 000 siviiliä, jotka eivät ole evakuoituneet kaupungista.

Axios: Netanjahua varoitettiin olemaan hyökkäämättä

Uutispalvelu Axiosin mukaan Israelin asevoimien sekä tiedustelupalveluiden johtajat olivat neuvoneet Israelin pääministeriä Benjamin Netanjahua, jotta tämä ei aloittaisi hyökkäystä.

He olivat varoittaneet, että hyökkäys voi muun muassa vaarantaa Gazassa vielä olevien panttivankien hengen ja johtaa suuriin joukkojen menetyksiin. Hyökkäys voi myös johtaa heidän mukaansa siihen, että Israel joutuu ottamaan Gazan kaistan ja sen asukkaat suoraan sotilaalliseen hallintaansa.

Israelilaisen Haaretz-lehden mukaan myös panttivankien omaiset ovat osoittaneet mieltä hyökkäystä vastaan Netanjahun virka-asunnon ulkopuolella Jerusalemissa maanantaista lähtien.

Uutispalvelu Axios mukaan Israelissa vieraillut Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio olisi kertonut, että Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto tukee maahyökkäystä, mutta toivoo sen olevan mahdollisimman pian ohitse.

Trump varoitti tiistaina ennen lähtöään valtiovierailulle Britanniaan, että Hamasin ei pidä yrittää käyttää hallussaan olevia panttivankeja ihmiskilpinä. Trumpin mukaan järjestö joutuu todella pahoihin vaikeuksiin, jos se yrittää tätä.

Lisää aiheesta:

Israelin maahyökkäys Gazan valtaamiseksi alkoi – Axios: Trump hyväksyy, kunhan isku on nopeaIsrael sanoo ottavansa haltuunsa koko Gazan – "Kaikki pyyhitään pois"Tietoliikenneyhteydet Gazassa jälleen poikki – MTV seuraa sotaaIsraelin ulkoministeri haukkuu YK:n pääsihteerin: "Hävetkää, Guterres" – MTV seurasi Israelin ja Hamasin sotaa 6. marraskuutaIsrael julkaisi videon "laajennetuista sotatoimista", Netanjahu ennakoi pitkää ja vaikeaa sotaa – MTV seurasi Israelin ja Hamasin sotaaBiden keskustellut Netanjahun ja Abbasin kanssa – MTV seurasi sotaa Israelissa
Israelin ja Hamasin sotaIsraelGazaHamasPalestiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • Eilen10:23
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien

  • to18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • ke17:48
    Gaza

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • ke13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ke05:22
    J. D. Vance

    Israelin iskut surmanneet ainakin 30 ihmistä Gazassa, Gazan viranomaiset sanovat