Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Gigantista ostetun uuden television sivuhistoria oli tulvillaan pornoa – "Olisi pitänyt myydä B-tuotteena"

Gigantista ostetulla televisiolla oli jo ehditty surffailemaan pornosivuilla, vaikka laitteen piti olla uusi.
Gigantista ostetulla televisiolla oli jo ehditty surffailemaan pornosivuilla, vaikka laitteen piti olla uusi.Gigantti
Julkaistu 21.02.2018 15:33

Ville Järveläinen

Lahden Gigantista ostettu arvokas televisio paljastui jo kertaalleen käyttöönotetuksi, uutisoi Iltalehti. Asia paljastui, kun television nettiselaimen sivuhistoriasta löytyi läjäpäin pornoa.

Iltalehteen yhteyttä ottanut mies kertoo ostaneensa Lahden Gigantista noin kahden tuhannen euron arvoisen television viime maanantaina. Televisio myytiin hänelle avatussa laatikossa, mutta myyjän mukaan se oli avattu vain tarkastusta varten.

Mies kertoi Iltalehdelle, että tuote oli naarmuinen, kun se otettiin ulos laatikosta. Kun hän kytki virrat televisioon, kävi ilmi, että siellä oli valmiina muun muassa toisen henkilön Facebook-tili. Isoin yllätys oli kuitenkin se, kun miehen alakouluikäinen poika löysi selaimen sivuhistoriasta runsaasti pornosivuja.

– Mielestäni televisio olisi pitänyt myydä B-tuotteena ja vähintäänkin tyhjentää sivuhistoria, mies sanoi Iltalehdelle.

Lahden Gigantin operaatiopäällikkö Peter Kiukas kertoi Iltalehdelle, että kyseessä oli inhimillinen ja harvinainen virhe. Yleensä ihmiset poistavat laitteen sisällön itse, mutta Gigantin tehtävänä on varmistaa, että asiakaspalautuksena tullut laite on tyhjennetty ennen kuin se voidaan laittaa takaisin myyntiin.

Television ostanut mies ja Gigantti ovat Iltalehden mukaan päässeet sopuun asiasta.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mies osti ajokelvottoman sähköauton todelliseen pilkkahintaan – korjasi auton myyjän silmien edessä kynsiviilalla ja ajoi tiehensäMTV Uutisten toimittaja myi netissä pelikonsolia – "Jali Sodankylästä" yritti vedättää aivan uudenlaisella huijauksellaPornoa jääkaapin ovessa – Gigantti pahoittelee Tuomas Enbusken ikuistamaa "erittäin valitettavaa käytännön pilaa" Kymmeniä suomalaisia höynäytettiin – ihmiset ostivat netistä pelikonsoleita, joita ei ollut edes olemassaIL: Tyttären ensiauton hankinta pahasti mönkään – myyjäliike pesi kätensäHS: 12-vuotias pelaili perheelle ikävän jouluyllätyksen – Sonylta yli 1500 euron lasku
TelevisioNettipornoDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Televisio
  • 07.06.202210:05
    TV-ohjelmat

    Kuka on uusi TTK-juontaja? Katso MTV:n syysohjelmiston julkistustilaisuus

  • 28.05.201908:04
    TV-ohjelmat

    MTV:n syksyn ohjelmisto julki – katso tähtien täyteinen lähetys!

  • 11.03.201922:02
    Trumpin Yhdysvallat

    Rasismin vuoksi kenkään saanut koomikko väittää: Michelle Obama oli potkujen takana

  • 24.02.201913:09
    Kauniit ja rohkeat

    Kauniit ja rohkeat -tähti sai ensimmäisen agenttinsa 12-vuotiaana – haaveilee supersankaripahiksen roolista

  • 22.02.201913:34
    Jari Lindström

    Nyt oli ministerin twiiteistä poliittinen jargon kaukana – Lindström veisteli Rambo-elokuvan alusta loppuun: "Taitaa monelle käydä kylmät sillä Johnnylla on puukko mukanaan"