AS Monacon suomalainen tähtimaalivahti Lukas Hradecky oli keskeisessä roolissa, kun tämän joukkue löi perjantaina hallitsevan Mestarien liigan voittajan ja maan ykkösseuran PSG:n vieraskentällä lukemin 2–1.
36-vuotias Hradecky torjui ottelussa peräti yhdeksän kertaa. PSG loi kamppailussa maaliodottamaa peräti 2,32 osuman verran Monacon 0,50 vastaan. Maalintekoyritykset kirjattiin PSG:lle hurjalla erolla 23–4.
PSG otti ensimmäisellä puoliajalla johtoaseman puolustaja Marquinhosin maalilla, mutta toisella portugalilainen Nazinho ja Stanis Idumbo käänsivät maaleillaan pelin vierasjoukkueelle. Monaco hyödynsi paikkansa tehokkaasti lauottuaan ottelussa maalia kohti vain kaksi kertaa.
La Ligassa Alavesia edustavan Villen Kosken ohella ainoana suomalaisena Euroopan viidessä kärkisarjassa kauden aloittanut Hradecky on voittanut Monacon kanssa kauden kolme ensimmäistä ottelua. Niistä kahdessa suomalaisvahti on pitänyt maalinsa puhtaana. PSG puolestaan on tuupertunut kahteen tasapeliin ja tappioon.
AS Monaco aloittaa Mestarien liigassa taipaleensa ensi viikolla Slovan Bratislavaa vastaan.

