Hyvä syy viettää viikonloppu lasten kanssa: Suotuisa vaikutus koulumenestykseen

Israelilaistutkijoiden mukaan lapset pärjäävät koulussa paremmin, jos he viettävät enemmän aikaa vanhempiensa kanssa.
Lapset menestyvät todennäköisesti paremmin koulussa, jos vanhemmat viettävät heidän kanssaan enemmän aikaa, väittää Journal of Labor Economics -lehdessä julkaistu tutkimus. Tutkimuksesta uutisoi muun muassa New York Post -sivusto.
Israelilaisen Hebrew University -korkeakoulun tutkijoiden sekä Ohio State University -yliopiston tutkijat tarkastelivat 99 000 israelilaislapsen tietoja. Yli 22 000 lasta oli menettänyt vanhempansa alle 18-vuotiaana, yli 77 000 lapsen vanhemmat olivat eronneet. Lisäksi tarkastelussa oli mukana yli 600 000 lasta, joiden vanhemmat eivät olleet eronneet tai kuolleet.
Tutkimuksessa tarkasteltiin sitä, miten lapset pärjäsivät niin sanotuissa kypsyyskokeissa, joka pitää suorittaa, jos haluaa collegeen. 57 prosenttia lukioikäisistä lapsista läpäisee kokeet.
Tutkimuksen tekoon osallistunut Ohio State University -yliopiston taloustieteen professori Bruce Weinberg kertoi tutkimuksesta tarkemmin lehdistötiedotteessa. Mikäli äiti kuolee, hänen koulutuksensa tärkeys lapsen testimenestyksen suhteen vähenee, mutta samalla isän koulutuksen merkitys kasvaa. Jos taas isä kuolee, kuvio menee toisin päin. Syy-yhteys on Weinbergin mukaan voimakkaampi, kun vanhempi kuolee lapsen ollessa nuorempi.
Tutkimuksen valossa näyttäisikin siltä, että lapsen koulumenestykseen vaikuttaa geeniperimän sijaan vanhempien läsnäolo.
Raha ei vaikuta opiskelumenestykseen
On sanottu, että vanhempien tulot auttavat korkeasti koulutettujen vanhempien lapsia menestymään akateemisella uralla. Tämän tutkimuksen mukaan kyseinen väite ei näyttäisi pitävän paikkansa. Jos raha olisi syy menestykseen, pitäisi isän kuoleman tutkijoiden mukaan vaikuttaa äidin kuolemaa haitallisemmin lapsen koulumenestykseen, koska miehet yleensä tienaavat enemmän kuin naiset.
– Emme havainneet tällaista. Äideillä on taipumus viettää lasten kanssa enemmän aikaa kuin isän. Tutkimuksessamme äidin menetyksellä oli suurempi vaikutus kuin isän menetyksellä, Weinberg kertoo.
Tutkijoiden mukaan näyttäisi myös siltä, että äidin menetyksen aiheuttama negatiivinen vaikutus näyttäisi vähentyvän ainakin jonkin verran, mikäli isä menee uudelleen naimisiin ja lapsi saa uuden äitipuolen.
Tutkijat eivät kuitenkaan havainneet mitään eroa lasten koulumenestyksessä sen suhteen, oliko äiti mennyt uusiin naimisiin vai ei. Tämä voi heidän mukaansa johtua siitä, että äitien koulutusaste vaikuttaa yleisesti ottaen isien koulutustaustaa enemmän lasten menestykseen, koska äidit viettävät enemmän aikaa lasten kanssa.
Tutkimuksessa kävi myös ilmi, että äitien akateemiset saavutukset linkittyivät suuremmissa perheissä vahvemmin lasten menestykseen opin tiellä. Tutkijoiden mukaan tämä voi johtua siitä, että ne äidit, joilla on enemmän lapsia, viettivät yleensä enemmän aikaa lasten kanssa ja vähemmän aikaa työskentelemällä kodin ulkopuolella.
Tutkijoiden mukaan näyttäisi myös siltä, että vanhemman menetys vaikuttaa enemmän tyttöihin kuin poikiin.
Samanlaisia tuloksia saatiin niiden lasten suhteen, joiden vanhemmat olivat eronneet. Äidin koulutustausta vaikutti enemmän lapsen menestykseen. Syynä voi olla se, että lapset yleensä asuvat äidin luona.
– Muiden tutkimusten mukaan korkeasti koulutetut vanhemmat viettävät yleensä enemmän aikaa lasten kanssa. Tutkimuksemme voisi ehdottaa tähän yhtä syytä: se vaikuttaa suuresti akateemiseen menestykseen.
Lähteet: Nypost.com, Foxnews.com, Eurekalert.org
Uusimmat
-
09:27
Lukiolaisten liitto huolissaan tasa-arvosta yo-kirjoituksissa: "Osa lukioista tarjoaa mahdollisuuden mennä tekemään ylioppilaskoe, vaikka on karanteenissa, ja osa taas ei"
-
09:14
VR helpottaa omistamiensa kiinteistöjen ravintolayrittäjen tuskaa eikä peri vuokraa – "Jatkamme sitä sulkutilan keston mukaisesti"
-
09:13
Valmet Automotive aloittaa tuhannen työntekijän jättirekryt
-
09:13
Ilmatieteen laitos: Ulkoilman siitepölypitoisuudella ja koronan tartuntatiheydellä on yhteys
-
08:53
Nordean palvelut sekaisin jo kolmatta päivää – palkoissa ja Kelan etuuksissa voi olla viiveitä
-
08:43
MTV seuraa liikennetilannetta: Suurilta onnettomuuksilta vältytty, etenkin rampit liukkaita – poliisilta vahva suositus: "Varovaisuutta!"
-
08:38
Viime yönä mitattiin maaliskuun kylmimmät pakkaslukemat 2000-luvulla – Pekka Poudan mukaan myös keskiviikosta tulee "törkeän kylmä"
-
08:26
Joe Bidenin koirat saivat lähtöpassit Valkoisesta talosta – Major "hyökkäillyt" ihmisiä kohti
-
08:20
Sihvonen: Jouko Myrrä söi Karri Kiven – "Nyt Ilveksen hulvattoman hauska luokkaretki on ohi"
-
08:18
Riemu repesi! George, 86, sai ensimmäisen koronarokotteen – katso hilpeä voitontanssi
-
08:00
Juventus ja Cristiano Ronaldo ovat Mestarien liigassa tiukan paikan edessä: "Ei olisi kaukana katastrofista"
-
07:55
Lauri Marjamäki viittaa kintaalla Venäjä-kysymykselle – Jokerit sillassa: "Me voitetaan tämä ottelu"
-
07:52
Saarioinen lopetti kaikessa hiljaisuudessa legendaarisen tuotteen valmistuksen: "Ymmärrettävästi moni jää sitä kaipaamaan"
-
07:48
Tänään kannattaa pysytellä pois tien päältä, jos mahdollista – Pekka Pouta: "Tampere ja Helsinki ovat vakavissa keliongelmissa"
-
07:44
Meghan, Harry ja Archie poseeraavat uudessa perhepotretissa – herttuaperheen fanit ylistävät: "Niin paljon rakkautta"
-
07:37
Prinsessa Latifa on elänyt jo kolme vuotta vankina: Amnestyn toiminnanjohtaja kertoo, miksi tilanne on "hirvittävän vaikea"
-
07:25
F1-asiantuntija hätkähti huomiostaan: Kimi Räikkönen välttyi todelliselta katastrofilta Romain Grosjeanin kolarin jälkeen
-
07:18
NHL:n suomalaiset: Kaapo Kähköselle ensimmäinen nollapeli – Niko Mikkolalle ensimmäinen maali
-
07:16
Yhdysvalloissa uusia ohjeita rokotetuille – toisia rokotettuja voi tavata ilman maskia, altistuessa välttyy koronatestiltä ja -karanteenilta
-
07:05
Merkittävä löydös: Neandertalinihmiset katosivat Euroopasta 16 000 vuotta luultua aiemmin
-
Lataa lisää