Kaveriporukassa tyhmäkin ajatus saattaa tuntua hyvältä tai hauskalta, ja silloin liikenteessä usein sattuu ja tapahtuu. Liikenneturvallisuutta vaarantavasta toiminnasta pitäisi uskaltaa sanoa ennen kuin tapahtuu jotakin peruuttamatonta.
Liikenneturvan kyselyn mukaan valtaosa suomalaisista – peräti 63 prosenttia – on joskus ollut liian kovaa ajaneen kuljettajan kyydissä ja halunnut tämän hidastavan. Nuorista 11 prosenttia ja kaikista vastaajista viisi prosenttia kertoo joutuneensa tällaiseen tilanteeseen jopa usein.
Hanna Rutila Liikenneturvasta on huolissaan kyselyn tuloksista.
– Tuloksista voi päätellä, että osa nuorista on toistuvasti tilanteessa, jossa kuljettaja ajaa nopeammin kuin mikä tuntuu turvalliselta.
Lue myös: Näin pitkän ajokiellon autolla luistattelusta voi saada – poliisi: Vanhaan ilmiöön liittyy uusi ja huolestuttava piirre
Rutila ei usko, että rajoja ja nopeusrajoituksia koetellaan perheen aikuisten kanssa ainakaan niin usein kuin kavereiden kyydissä.