Itä-Suomen poliisilaitos kertoo tiedotteessaan ikävän ilmiön yleistyneen liikenteessä. Poliisin tiedossa on, että erityisesti nuoret kuljettajat luistattelevat autojaan ja jakavat toiminnasta kuvattuja videoita sosiaaliseen mediaan. Videoita lähetetään someen myös suorana. Se muistuttaa, että luistattelu on vaarallista, ja seurauksena voi olla pitkäkin ajokielto.
Poliisi kertoo sakottaneensa Itä-Suomessa pelkästään joulukuun aikana yli sataa kuljettajaa autolla luistattelusta. Joka kolmas määrättiin vakavasta piittaamattomuudesta johtuen ajokieltoon. Korttinsa menettäneistä kolmasosa kuljetti autoa poikkeusluvalla.
Poliisin mukaan luistatteluilmiö on voimissaan varsinkin iltaisin kauppakeskusten pysäköintialueilla ja viikonloppuisin kyläteillä muun liikenteen hiljennyttyä. Kuljettajalla on usein allaan tehokas taka- tai nelivetoinen auto.
‒ Luistattelu vaarantaa kuljettajan lisäksi niin matkustajien kuin reitille osuvien sivullisten turvallisuuden. Aggressiivinen ajotapa ei kuulu tieliikenteeseen, muistuttaa tiedotteessa komisario Seppo Porokka liikennepoliisisektorilta.
Lue myös: Tällainen tonttuilu ei kuulu liikenteeseen – "Vaikka omaisi tehokkaan ja tuunatun auton…"
Suorana someen
Kuljettajat ja heidän kaverinsa jakavat luistatteluvideoita sosiaaliseen mediaan lisäksi reaaliajassa, eli niin sanotusti livenä. Poliisin mukaan tällaiset lähetykset ovat saavuttaneet myös suosiota.