Naisjohtaja ei ole nykyajan maailmassa enää erikoisuus. Pelisäännöt eivät silti ole vielä samat kuin miehillä, mutta enemmän on silti kiinni naisista itsestään, käy ilmi Anu Kuistialan uutuuskirjassa Johtajanaiset.
Yksi kirjassa kokemuksistaan kertovista huippujohtajista on useiden suomalaisten huippuyritysten hallituksissa toimiva Leena Niemistö. Lääkärinä uransa aloittanut Niemistö nousi lääkärikeskus Dextran toimitusjohtajaksi ja pääomistajaksi, ja vaurastui myytyään yrityksen Pihlajalinnalle.
Naisjohtajat ovat Suomessa selvä vähemmistö. Niemistön mukaan monet asiat ovat kuitenkin kiinni naisista itsestään siinä, kuinka pitkälle he etenevät työelämässä.
Lue myös: He ovat Suomen kolme vaikutusvaltaisinta naista – "Suhtaudun valintaani hyvin nöyrin mielin"
Niemistö myöntää, että yhteiskunnassa törmätään edelleen naisten etenemistä rajoittaviin "lasikattoihin".
– Nainen joutuu usein todistamaan pätevyyttään enemmän kuin mies. Toki riippuu alasta, mutta jos ollaan vähänkin enemmän miesvaltaisella alalla, naisen täytyy olla vähän parempi saadakseen paikan, Niemistö arvelee.
6:32