Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huawei lähdössä televisiomarkkinoille? Tavaramerkkihakemus vihjaa uudesta aluevaltauksesta

Julkaistu 12.12.2018 12:30
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Maailman toiseksi suurimmaksi älypuhelinvalmistajaksi kohonnut Huawei on mahdollisesti lähdössä mukaan myös televisiomarkkinoille.

Huawei on hakenut nyt tavaramerkin termille Huawei AI Window, mikä on kiihdyttänyt jo entuudestaan liikkeellä olleita huhuja laajentumisesta uuteen tuoteryhmään, kertoo Android Headlines -sivusto. Huawein tavaramerkin luokiksi on merkitty muun muassa näytöt ja televisiot.

Huawein oman brändin lisäksi sen on huhuttu suunnittelevan televisioiden tuomista markkinoille myös toisella brändillään Honor-nimen alla.

Huawei on viime aikoina panostanut vahvasti tekoälyyn älypuhelimissaan, muun muassa sen järjestelmäpiirien sisältämien erillisten neuroverkkolaskentayksikköjen voimin. Toistaiseksi ei kuitenkaan vielä tiedetä, miten tekoäly tulisi näkymään Huawei-telkkareissa. Lisäksi epäselvää on, mille markkinoille Huawei on mahdollisesti tulossa olevilla televisioillaan lähdössä: keskittyykö se aluksi Kiinan laajoihin kotimarkkinoihinsa vai onko suunnitelmana laajentaa myyntiä nopeasti ympäri maailman, kuten Huawei on jo toiminut esimerkiksi kannettaviin tietokoneisiin laajentuessaan.

Huawein ja Honorin lisäksi televisiomarkkinoilla tullaan jo virallisesti vahvistetusti näkemään pian myös toinen älypuhelimista tuttu brändi, OnePlus. Se on kertonut aikovansa tuoda ensimmäisen televisionsa markkinoille vuoden 2019 aikana.

Lisää aiheesta:

Huawei-pomo vahvisti: lisätyn todellisuuden lasit tulossa 1-2 vuoden päästäTaas paljastui yksi Applen yritysosto: virtuaalitodellisuusyritys KanadastaErikoinen huhu: Huawei hyppää Samsungin järjestelmään älykellossaanHuaweilta uusi naisille suunnattu brändi?Huawei vihjailee uudesta aluevaltauksestaHuawei-pomolla kovat puheet – aikovat mennä Applen ja Samsungin ohi viidessä vuodessa
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen13:03
    Huijaukset

    Palkittu suomalaiskeksintö huijaa puhelinhuijareita – tästä on kyse

  • Eilen10:50
    Verkkohuijaukset

    Pysäköintivirhemaksu erääntynyt? Varo tätä huijausviestiä

  • Eilen06:45
    Huijaukset

    Tekstiviestihuijauksien määrä on kasvanut rajusti – Elisa estänyt 2,8 miljoonaa viestiä tänä vuonna

  • to20:11
    Ukrainan sota

    Harvinainen video: Ukrainan meridroonit iskevät Venäjän varjolaivaston tankkeriin

  • to18:59
    Sovellukset

    Stressitasot laskuun suomalaiskeksinnön avulla – "Osa on saanut unettomuuteen tosi nopeasti avun"