Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Sairaalapäivystyksessä Helsingissä "triplaruuhkia" – Työntekijät: Potilasturvallisuus vaarantunut, hoitajat uupuneita

5:12Sairaalaklovnit haastaa tekemään hyviä tekojaKatso yltä video suomalaisissa sairaaloissa lapsia ilahduttavista sairaalaklovneista!
Julkaistu 18.01.2019 10:31
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Helsingin kaupungin sairaalapäivystykset siirtyivät 7. tammikuuta Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirille (HUS). Tämä on Helsingin Sanomien haastattelemien työntekijöiden mukaan johtanut potilasturvallisuuden vaarantumiseen.

Haartmanin sairaalan päivystyksessä oli haastateltujen hoitajien mukaan "triplaruuhka", mikä tarkoittaa sitä, että potilashuoneiden sängyt ovat käytössä, varsinaiset osastot ovat täynnä ja kaikilla osastoilla on kaksi potilasta ylipaikoilla käytävillä.

Nimettömien hoitajien mukaan "triplaruuhkia" on nykyisin alituisesti.

HS:n haastatteleman HUS Akuutin toimialajohtajan Maaret Castrénin mukaan päivystyksen siirto sairaanhoitopiirille sujui erinomaisesti, kun taas hoitajien mukaan siirto on vaarantanut potilasturvallisuuden.

Hoitajat kuormitettuja – Castrén: Lisää työvoimaa luvassa

Työntekijöiden mukaan vaikeuksia on tullut esimerkiksi tietojärjestelmän vaihtumisesta. Hoitajat eivät pääse enää yhtä helposti selvittämään hoidon kannalta oleellisia potilaan taustatietoja.

– Se vaarantaa potilasturvallisuuden, jos en näe helposti esimerkiksi kotihoidon tietoja päivystykseen saapuvasta muistisairaasta vanhuksesta, eräs haastateltu toteaa.

Hoitajien mukaan monet toimintatavat ovat uudistuneet, ja etenkin vakituisten sairaanhoitajien kuormitus on lisääntynyt. Myös palkanmaksu on takkuillut.

Öisin henkilökuntaa on puolet vähemmän, vaikka päivystys ei välttämättä hiljenekään. Castrénin mukaan päivystykseen on luvassa lisää työvoimaa.

Yle uutisoi jo joulukuussa Haartmanin sairaanhoitajien kuormituksesta ja väsymyksestä. Myös ruuhkasta päivystyksessä uutisoitiin jo tuolloin.

Lisää aiheesta:

Päivystyksissä ympäri Suomea kärvistellään ruuhkissa – tilanne ei näytä helpottavanPäivystyksen ruuhkat HUSin alueella iskevät kovimmin vanhuksiin – "Pisimmillään odotusaika on ollut yli sata tuntia"Sairaaloissa etsitään keinoja päivystysruuhkien purkamiseksi – Tampereella tilanne alkaa jo helpottaaPäivystykset kriisissä hoitajapulan takia: Aira odottanut jo kaksi vuorokautta pääsyä vuodeosastolleAkuuttihoidosta irtisanoutunut kymmeniä – yöpäivystys joudutaan sulkemaan kesäksi Valkeakoskella: Hoitaja avaa MTV:lle tilanteen armottomuuttaLähes joka toinen potilas odottanut sairaalan päivystyksessä yli 8 tuntia, osa yli 40 tuntia, kun korona jyllää ja työvoimapula nakertaa – johtaja rehellisenä: "Luvattoman kauan"
Sairaalat ja hoitolaitoksetHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sairaalat ja hoitolaitokset
  • 27.10.12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.15:53
    Hyvän mielen jutut

    Denise soitti klarinettia, kun kirurgit tonkivat hänen aivojaan – sitten tapahtui jotain ihmeellistä

  • 18.10.06:15
    Pöllöraati

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"

  • 16.10.15:53
    Politiikka

    Kapinointi kostautui: Perussuomalaisten Polviselle kova rangaistus