Suomen Krister Holmberg ja Vesa Saviahde ovat avauspäivän jälkeen lupaavissa asemissa liikkuvan maalin 60 laukauksen ilmakiväärikilpailussa Kroatian Zagrebissa. Holmberg ampui MM-kisojen hitaissa juoksuissa viidenteen sijaan oikeuttavan tuloksen 292 ja on pisteen päässä kärjestä. Saviahde on kahdeksannella sijalla tuloksellaan 290.
Suomen kolmas edustaja, MM-kisojen 20-vuotias ensikertalainen Staffan Holmström laukoi lukemat 279, jotka toivat 28. sijan. Joukkuekilpailussa Suomi on avauspäivän jälkeen kolmantena 13 pistettä johtavaa Venäjää jäljessä ja tasapisteissä toisena olevan Kiinan kanssa.
Holmberg, 34, on kokenut arvokisakävijä, joka sijoittui muun muassa Atlantan olympialaisissa kuudenneksi vuonna 1996. Zagrebissa hän oli avauspäivän jälkeen vielä varovainen mahdollisuuksistaan, sillä kisasta on takana vasta puolet.
- Ampuminen oli kohtuuhyvää. Harmittamaan jäivät vain viimeiseen sarjaan tulleet kaksi kasia, inkoolainen Holmberg sanoi.
Saviahde oli neljä vuotta sitten MM-Lahdessa neljäs vastaavassa kilpailussa ja lähti silloinkin samanlaisista asemista toiseen kilpailupäivään.
- Ampuminen oli alussa vaikeaa, mutta sain onnistumisia. Kun ampuminen helpotti, piti ruveta hölmöilemään, Saviahde manasi toisen sarjan alkuun tulleita kahta ysiä ja yhtä kasia.
Lisäksi kolmanteen sarjaan tuli vielä yksi kasi. Pohjois-Hämeen Ampujia edustava lempääläläinen Saviahde muistutti kuitenkin, ettei peli ole vielä menetetty.
Liikkuvan maalin kilpailu jatkuu lauantaina nopeilla juoksuilla. Perjantaina tähdätyissä hitaissa juoksuissa maalitaulu liikkui viidessä sekunnissa kahden metrin matkan, kun lauantaina taulu etenee saman matkan kahdessa ja puolessa sekunnissa. Lajia kutsuttiin ennen olympiakivääriksi, mutta kun se putosi olympiaohjelmasta, nimi vaihtui.
Riistamaalilajeihin kuuluvassa liikkuvassa maalissa ammutaan ilmakiväärillä 10 metrin matkalta myös 40 laukauksen sekajuoksut sekä pienoiskiväärillä 50 metrin matkalta 60 ja 40 laukauksen kilpailut. Liikkuvan maalin pienoiskiväärilajeja kutsuttiin ennen villikarjuammunnaksi.
(MTV3-STT)
