Hoitaja Petra ei aio ottaa rokotetta, vaikka olisi pakko – alanvaihto pelottaa ja surettaa: "Vanhustenhoito on alani – se on niin lähellä sydäntäni"
2:21Näin perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru perustelee hoitajien rokotepakkoa.Lehtikuva
Julkaistu 08.12.2021 19:37
Jonna Kumpula
jonna.kumpula@mtv.fi
MTV Uutiset tavoitti vanhusten parissa työskentelevän hoitajan, joka ei aio ottaa koronarokotetta, vaikka rokotuspakko astuisikin alalla voimaan.
Etelä-Suomessa hoitotyötä tekevä Petra* ei aio ottaa koronarokotetta.
Ei, vaikka olisi kuinka pakko.
Pelkästään sana ”pakkorokottaminen” saa hänessä aikaan voimakkaita tunteita.
– Se on järkyttävää, kauheaa ja surullista, hän kuvailee.
– En luota rokotteeseen. En usko, että jos tulee yhtäkkiä tappava virustauti, siihen keksitään hetkessä rokote, hän perustelee päätöstään olla ottamatta rokotetta.
Petra: Mieluimmin päivittäinen koronatesti kuin rokote
Hallitus esitti eduskunnalle tänään keskiviikkona hoitoalalle niin kutsuttua rokotuspakkoa.
Kyse on uudesta tartuntalain pykälästä, jonka mukaan sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöiltä voidaan vaatia koronavirusrokotetta.
Katso jutun alussa oleva video, jolla ministeri Krista Kiuru perustelee syyt sille, miksi sosiaali- ja terveysalalle esitetään pakkorokotuksia!
Työnantaja voisi vain erityisestä syystä käyttää asiakkaiden ja potilaiden kanssa työskentelyyn henkilöä, jolla ei ole riittävää suojaa koronatautia vastaan rokotusten tai sairastetun taudin kautta.
Rokotuksen voisi välttää vain lääketieteellisestä syystä. Tällöin hän voisi työskennellä aina enintään 72 tuntia aikaisemmin otetun negatiivisen koronatestituloksen kanssa.
Lähihoitajana vanhusten kotihoidossa työskentelevä Petra kertoo olevansa valmis testattavaksi vaikka jok’ikinen työpäivä, kunhan rokotetta ei vain tarvitsisi ottaa.
– Olen juossut jo nyt paljon testeissä pikkunuhankin takia. Ei me mennä ikinä töihin sairaana, Petra kertaa.
– Ja onhan meillä suojavarusteet, kuten maski ja hanskat, päällä, hän jatkaa.
Pakkorokotus tarkoittaa Petralle alanvaihtoa
Rokotuksista ja koronapassin laajentamisesta sote-alalle on puhuttu pitkin syksyä.
Petra kertoo, että ajatus pakkorokotukset tuntuivat vielä jokin aika sitten niin kaukaiselta ajatukselta, ettei hän ole vielä ehtinyt varautua siihen, että työpaikka voisi mennä alta koronarokotusten vuoksi.
– En uskonut, että tällainen (rokotuspakko) voisi mennä Suomessa läpi, koska tämän pitäisi olla vapaa maa.
Jos ja kun koronarokotukset tulevat hoitoalalla pakollisiksi, Petra ei näe osaltaan muuta vaihtoehtoa kuin alan vaihtamisen.
Se on hänestä hyvin suuri sääli, sillä hän on ehtinyt työskennellä kutsumusammatissaan jo yli 15 vuoden ajan.
– Se (toiselle alalle siirtyminen) olisi kauheaa, koska vanhustenhoito on alani – se on niin lähellä sydäntäni.
– Se on se, mitä haluan tehdä, missä olen hyvä ja ala, jota rakastan.
Tulevaisuus tuntuu Petrasta pelottavalta, sillä hänellä on asuntolaina maksettavanaan ja perhe elätettävänään.
Mitä tehdä, jos työt lähtevät alta?
– Miehenikään ei ole ottanut rokotetta, ja jos rokotuspakko leviää muillekin aloille ja jäisimme molemmat työttömiksi. En tiedä, mitä sitten tehdään. En tiedä yhtään, Petra pohtii.