Kuivattujen papujen ja herneiden vääränlainen käsittely voi johtaa pahaankin ruokamyrkytykseen. Tiedätkö sinä, miten pavut pitäisi käsitellä ennen syömistä?
Kaupoissa myytävien kuivattujen papujen kanssa tulee Suomen elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan olla erityisen tarkkana. Monet pavut nimittäin sisältävät proteiineihin kuuluvaa myrkyllistä lektiiniä, joka hajoaa ainoastaan keittämällä. Kuivatut pavut voivatkin aiheuttaa pahoja ruokamyrkytysoireita, jos niitä ei ole valmistettu oikein. Eviran mukaan oireet saadaan tavallisimmin liotetuista, kypsentämättömistä pavuista, jotka on nautittu sellaisenaan tai salaateissa.
Ruokamyrkytysoireita jo muutamasta pavusta
Jo muutama papu voi aiheuttaa ikäviä ruokamyrkytysoireita, kuten pahoinvoihtia, rajua oksentelua sekä ripulia. Tyypillisemmin oireet alkavat muutamassa tunnissa. Eviran mukaan ruokamyrkytysepidemioita on syntynyt myös hitaasti kypsentäen valmistettujen ruokien vuoksi. Jos kuivapapuja sisältävää ruokaa ei ole kuumennettu kiehuvaksi, vaan jätetty esimerkiksi ainoastaan 80-asteeseen, voi papujen myrkyllisyys jopa kasvaa Tällaisten papujen syöminen on jopa vaarallisempaa kuin raakojen papujen.
Näin valmistat pavut oikein ja vältät myrkytyksen
Koska kuluttajan on usein vaikea muistaa eri papujen vaikutuksia ja valmistusmenetelmiä, suositellaan kuluttajia kypsentämään tuoreet pavut keittämällä ennen syömistä. Kuivatuissa pavuissa on puolestaan muistettava seuraava kaava.
1. Liota pavut ennakkoon yön yli, vähintään 12 tuntia
2. Huuhtele liotetut pavut
3. Keitä vähintaan puoli tuntia (katso taulukosta eri papujen keittioajat)
Eri papujen kypsennysajat
Eviran mukaan lektiiniä on eniten punaisissa kidneypavuissa. Valkoiset kidneypavut sisältävät kolmanneksen punaisten papujen sisältämästä lektiinimäärästä. Raa'at pavut sisältävät sata kertaa enemmän lektiiniä kuin huolellisesti keitetyt. Näin kauan sinun tulee keittää eri papulajikkeita:
Herne (keltainen tai vihreä): 1 h
Kikherne: 45 min - 1 h 15 min
Kidneypapu: 45 min - 1 h
Härkäpapu: 30 min
Hyasinttipapu: 30 min
Soijapapu: 1 h 30 min
Ruusupapu: 1 h - 1 h 30 min
Mungpapu: 20 min - 30 min
Tarhapavut: 30 min - 45 min
Limanpapu: 30 min
Lähde: Evira
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
16:08
HS:n päätoimittaja Mukka Rydman-jutun esitutkinnasta: "Olemme hoitaneet meille yhteiskunnassa kuuluvan tehtävämme"
-
16:02
Kannattaako helteellä syödä kylmää vai kuumaa? Älä tee hikoiluttavia ruokavirheitä
-
15:48
Kalle Rovanperä selvitti karun ulosajonsa taustat – "Kyllä se oli aika kova tärsky"
-
15:46
Venäjä suunnittelee Zaporizhzhjan ydinvoimalan eristämistä sähköverkosta, Guterres vetoaa Venäjään ettei se tekisi sitä – MTV seuraa sotaa
-
15:46
Tonavan kuivuminen paljasti toisen maailmansodan aikana uponneita sotalaivoja joen pohjasta – "Siellä on 10 000 kiloa räjähteitä"
-
15:17
Venäjä-yhteys aiheutti hyllytyksen maajoukkueesta: Suomalaistähti jatkaa uraansa Moskovassa
-
15:15
Ralliautolla olohuoneeseen? Esapekka Lappi tähtenä poikkeuksellisen upeissa kuvissa
-
15:15
Pääministeri Marinin riehakas meno jatkui keskustan yökerhossa tunnetun muusikon kanssa – näin artisti vastaa MTV:lle
-
15:04
Live kello 16.30: Miksi pääministeri perui lomansa bileviikonloppuna? Kohun keskelle päätynyt Sanna Marin vastaa avoimiin kysymyksiin
-
14:57
TPS:lle tuntuva takaisku – NHL:n kesän ykkösvaraus jättämässä SM-liigan
-
14:44
Metsäpalot riehuvat Espanjassa – video näyttää, kuinka epätoivoisen urakan edessä tämä palomies oli
-
14:43
Kimalaisten näkyvä väheneminen poikii huolestuneita yhteydenottoja Sykelle – selvää ei ole, onko vähenemisessä kyse tavallisesta vaihtelusta vai trendistä
-
14:42
MTV seuraa Belgian MM-rallia: Esapekka Lappi suomalaistoivo – Kalle Rovanperän ulosajo pysäytti
-
14:30
Norjalaistutkimus: Sähköpotkulaudalla sattuvissa onnettomuuksissa usein tiettyjä yhtäläisyyksiä
-
14:28
"Kertoo stressistä, epämukavuudesta" – kehonkieliasiantuntijan mukaan kaksi tiedotustilaisuuden kysymystä saivat Sanna Marinin reagoimaan poikkeuksellisesti
-
14:27
Poliisi pyytää edelleen havaintoja viimeksi heinäkuussa nähdystä Rasmus Palosaaresta
-
14:19
Perinteinen Karjala-turnaus muuttaa – vielä viime syksynä pelattiin Hartwall Arenalla
-
14:08
Espoossa kadonnut nainen on löytynyt
-
14:00
Helsingissä mitattiin elokuun lopun kuumin yö ainakin 176 vuoteen
-
13:54
Jari-Matti Latvalalta päivitys Rovanperän rajusta tilanteesta: "Jokainen mestari tekee ainakin yhden virheen"
-
Lataa lisää