Kun Helena sai viime vuonna käteensä tyttärensä koulukuvat, hämmästys oli suuri. Muun muassa lapsen silmien väri oli muuttunut sinivihreistä ruskeiksi. Helena kysyy, miten paljon koulukuvia voidaan käsitellä.
Huomenta Suomessa keskusteltiin viime viikon maanantaina koulukuvien käsittelystä ja siitä, miten se on muuttunut vuosien varrella.
Helena otti yhteyttä MTV Uutisiin keskustelun jälkeen. Hän kertoi pettymyksestään tyttärensä koulukuvaan, jossa moni asia oli vinksallaan.
Monet muutkin avautuivat sosiaalisessa mediassa kokemuksistaan.
Yksi kertoi veljensä tyttären päiväkotikuvasta, josta oli hänen arvionsa mukaan tekoälyllä poistettu luomi kasvoista. Erään viestin mukaan jostain kuvasta puuttui kokonaisia raajoja ja yhdestä tuoli. Kuvassa olevat näyttivät istuvan ilmassa.
Monien kommenteissa nousi esiin pelko tietoturvasta.
Lue myös: 8-vuotiasta ei päästetty luokkakuvaan hiusten vuoksi: "Se, että näin tyttöni itkevän, murtaa sydämeni
Jokin meni täysin vikaan
Helenan tyttären mönkään mennyt kuva on viime syksyltä. Kuvat oli ottanut Seppälän Koulukuvat.
Aiemmin koulu- ja päiväkotikuvat olivat olleet Helenan mukaan suhteellisen luonnollisia, mutta nyt tytär näytti aivan erilaiselta kuin luonnossa ja itse otetuissa kuvissa.
– Kuvassa tytölle oli vaihdettu tummat, lähes mustat hiukset. Lisäksi hänellä oli kuvassa lähes mustat silmät. Huulet oli punattu lähes pinkeiksi, ja iho oli valkoinen tai kalpea, Helena kuvaa MTV Uutisille.
Äiti esiintyy jutussa Helena-nimellä, mutta hänen koko nimensä on toimituksen tiedossa.
Helenan mukaan tytön hiukset ovat oikeasti luonnonvaaleat ja silmät sinivihreät eikä hän käytä huulikiiltoa tai -väriä. Viime syksynä koulukuvauksen aikaan hänellä oli kesän jäljiltä kaunis päivetys ihossa.
Myös tytär itse ihmetteli kuvia Helenan mukaan.
– Hän oli ottanut parin kaverinsa kanssa myös koulukaverikuvan. Yhdellä kavereista on oikeasti suklaanruskeat nappisilmät, yhdellä ihan vaaleansiniset ja omalla tyttärelläni vaaleanvihertävät. Kun tytär katsoi kuvaa, hän kysyi "äiti, miksi meillä on kaikilla mustat silmät". Se oli lapsen reaktio.

Lue myös: Äiti jakoi tyttärensä koulukuvan – nousi hitiksi ilmiselvästä syystä: "Pitäisikö antaa arestia vai heittää ylävitoset?"
Vastauksen saaminen venyi
Helena kertoo valittaneensa kuvat saatuaan muutoksista Seppälän Koulukuviin. Kun vastaus lopulta parin viikon päästä tuli, siinä sanottiin muutosten johtuneen pielessä olleista tulostusasetuksista.
– Se oli outo vastaus, Helena arvioi.
Lue myös: Miten lapsen saa hymyilemään valokuvassa? Amerikkalaisisän yhden sanan vinkistä somehitti – "Toimii aina"
Helena sai yritykseltä myöhemmin uudet, käsittelemättömät kuvat, mutta ne olivat hänen mukaansa vain vähän paremmat.
– Hyväksyin ne, koska en jaksanut enää vääntää, vaikka ne olivat käsiteltyjä epäselvemmät eivätkä nekään mitenkään todelliset olleet. Näytti siltä, että ne olisi jotenkin vain haalennettu.
– Valitsemamme kuvasarja maksoi 57,60 euroa. Eli kyseessä eivät ole mitkään halvat kuvat.
Käyttöä viime vuoden koulukuville ei Helenan mukaan juuri ollut.
– Yleensä niitä ennen joulua sukulaisille annetaan, mummoille ja muille, mutta viime vuodelta ne jäivät antamatta.
Lue myös: Kuinka paljon koulukuvia muokataan? Tässä kulkee kuvaajien raja
Eikö lapsi ole kaunis muokkaamatta?
Helena pohtii vielä sitä, miksi lasten kuvia pitää ylipäätään kovasti muokata.
– Minulle tuli muokatusta kuvasta sellainen tunne, että siinä oli yritetty kaunistaa tyttöä antamalla hänelle tummat piirteet, joita hänellä ei synnynnäisesti ole. Se on tosi surullista.
– Aikuiset muokatkoot kuviaan ja käyttäkööt kaikkia filttereitä, mutta mikseivät tuon ikäiset lapset, 9–10-vuotiaat, saa olla sellaisia kuin ovat sinä päivänä ja sinä hetkenä? hän kysyy.
Helena tietää, että toisenlaisiakin kantoja on.
– Kun juttelin viime vuonna äitien kanssa, yksi äiti kysyi, olenko koskaan ajatellut, että vanhemmat voivat haluta lasten kuvat kauniimpina.
– Sitä jäin silloin miettimään. Toivoisin joka tapauksessa asiasta keskustelua, jotta kuvan ottajat eivät taas toistaisi viime vuoden operaatiota.
Lue myös: Espoolaiskoulu kielsi kaverikuvat – "Yksimielinen linjaus"
Seppälän Koulukuvat: Tulostusongelma
Seppälän Koulukuvissa valokuvaajana toimiva ja myös muun muassa Lehtikuvalle kuvia ottanut Juha Harju kertoo, että tulostusongelma oli oikea syy Helenan lapsen kuvien tummiin sävyihin viime syksyn kuvauksissa.
Harjun mukaan yksi tuotannossa käytetty kone tulosti kuvia liian tummina ja kontrastikkaina, minkä vuoksi esimerkiksi hiukset ja vaatteet näyttivät huomattavasti tummemmilta kuin alkuperäisessä kuvatiedostossa.
Harjun mukaan ongelma koski lyhyttä ajanjaksoa ja paria prosenttia kyseisenä aikana samalla tavalla tulostettuja kuvia ja ongelma huomattiin tuotannossa nopeasti.
Tummiksi tulostuneet kuvat korvattiin asiakkaille uusilla paperikuvilla.
– Kaikille asiakkaille, joilta tuli reklamaatio, luonnollisesti tehtiin uudet paperikuvat, Harju kertoo.
Lue myös: Taimelan koulussa koulukuvaukset toteutettiin yllättävällä tavalla – rehtori: "Kun lapsille antaa mahdollisuuden, he pystyvät mihin vain"
"Ei poisteta mitään, eikä lisätä"
Seppälän Koulukuvien markkinointipäällikkö Simo Suoranta muistuttaa, että valokuvia on käsitelty siitä lähtien, kun digikamerat syrjäyttivät filmikamerat. Sillä varmistetaan kuvien tekninen tasalaatuisuus.
Kuvankäsittelyllä ei Suorannan mukaan kuitenkaan muuteta kuvattavien ulkonäköä tai ominaispiirteitä millään tavalla.
– Siitä ei poisteta mitään, eikä sinne lisätä mitään. Lapsi on hyvä sellaisenaan kuin on, eikä kuvaa hänestä ole tarve muokata tai retusoida millään tavalla.
Lue myös: Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi
Seppälän Koulukuvat käyttää Suorannan mukaan kuvien käsittelyyn niin sanottua suojattua tekoälyä ja ammattivalokuvaamiseen suunniteltua kuvankäsittelyohjelmaa ja sen tekoälyominaisuuksia. Niitäkin käytetään vain kuvan taustan poistoon ja mahdollisien silmälasiheijastumien korjaamiseen.
– Se pyörii suljetussa ympäristössä, josta kuvat poistuvat automaattisesti, eikä niitä missään vaiheessa päädy kolmansien osapuolten käyttöön, eikä myöskään minkään tekoälymallien kouluttamiseen.
– Eli kyseessä ei ole mikään avoin tekoälypalvelu, kuten ChatGPT tai Gemini. Meillä tietosuoja kieltää kuvien lataamiseen tällaisiin palveluihin, emmekä me tämmöisiä käytä, hän varmistaa.
Suoranta kertoo vielä, että koulukuvista käytävä keskustelu on hänestä positiivinen ilmiö, vaikka se välillä lähteekin laukalle.
– Olisin huolissani enemmän siitä, jos koulukuvat eivät puhututtaisi. Se tarkoittaa sitä, että niillä on merkitystä ja ne ovat ihmisille tärkeitä.
