Vaikka Maailman terveysjärjestön WHO:n rahoituksen keskeyttäminen kriittisellä hetkellä on järjetöntä, huoli Kiinan otteesta järjestössä on enemmän kuin aiheellinen. Yhdysvaltain välinpitämättömyys maailmanjärjestöä kohtaan ja lännen kahtiajakautuneisuus ovat ajaneet YK:n alajärjestöineen yhä enemmän Kiinan syliin. WHO:ssa se toteutuu räikeimmällä tavalla, kirjoittaa Helena Petäistö kolumnissaan.
Tällä kertaa Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ei hauku väärää puuta, vaikka hänen motiivinsa WHO:n rahoituksen katkaisemiseen ovatkin vastuun kaataminen maailmanjärjestön niskaan ja huomion kääntämisen muualle kuin hänen omiin mokiinsa koronaviruksen vastaisessa taistelussa.
Paitsi että Trump vähätteli virusta viikkokausia pitäen sitä pelkkänä ohimenevänä flunssana, tammikuussa hän itsekin syyllistyi Kiinan presidentin Xi Jinpingin kiittelyyn ja tämän kehumiseen pyrkimyksistä viruksen hillitsemiseen.
WHO:n johtajaa, etiopialaista Tedros Adhanom Ghebreyesusia on moitittu liiasta hyväuskoisuudesta kiinalaisviranomaisten kanssa, kun hän oli hidas huomaamaan, mitä Wuhanissa oikeasti oli tapahtumassa ja julisti koronaviruksen globaaliksi terveysuhkaksi vasta tammikuun lopussa.
WHO:n pääjohtaja ylisti Kiinan presidentin "poliittista johtajuutta"
Nyt ihmetellään myös, miksi hän julkisuudessa suorastaan ylisti Xi Jinpingin "poliittista johtajuutta". Toisaalta kyllä hän on kiitellyt Trumpiakin "hyvästä työstä". Kansainvälisen järjestön pääjohtajan on toki osattava olla mielin kielin rahoittajamaiden johtajien kanssa.
Mutta vaikka Kiina on WHO:n huomattavasti pienempi rahoittaja kuin Yhdysvallat, sille pääjohtajan ylistyksellä ei ole ollut rajoja.
