Hetkellä, jolloin muu Eurooppa haluaa ottaa etäisyyttä Kiinaan, saa Saksan liittokansleri Olaf Scholz osakseen rajua arvostelua paitsi omilta kansalaisiltaan ja hallituskumppaneiltaan myös lukuisilta muilta EU-mailta. EU:ssa pelätään, että Saksa on tekemässä saman virheen Kiinan kanssa kuin se teki Venäjän kanssa, kirjoittaa MTV Uutisten kolumnisti Helena Petäistö.
Unglaublich! Uskomatonta! Jo EU:n viime huippukokouksessa Brysselissä monet jäsenmaat esittivät Scholzille äänekkään vastalauseensa, kun tämä ilmoitti sallivansa huomattavan osan Hampurin sataman omistuksesta siirtyvän kiinalaiselle jättiyritykselle hänen tuellaan.
Kaikki muistavat hirveän haloon, joka syntyi muutama vuosi sitten, kun Kreikka myi tärkeän Pireuksen sataman rahapulassaan Kiinalle. Kiinan päämäärä kahmia itselleen Euroopan strategista infrastruktuuria ei ole mikään salaisuus. Syntyihän Suomessakin pientä vouhotusta Helsingin ja Tallinnan välisen tunnelin rakentamisesta kiinalaisten rahalla.
Siksi ihmetyttää, että vain pari viikkoa huippukokouksen jälkeen osoitti Scholz taas piittaamattomuutta muita EU-maita kohtaan ja lähti kovasta arvostelusta huolimatta tapaamaan Kiinan juuri vallalleen jatkoajan vahvistanutta presidentti Xi Jinpingiä ensimmäisenä länsijohtajana Kiinasta alkujaanlähteneen pandemian puhkeamisen jälkeen.
Lue lisää: Olaf Scholz: Saksa on valmis syventämään talousyhteistyötä Kiinan kanssa
Juuri sitähän Xi Jinping toivoo toisen diktaattorin, Venäjän presidentti Vladimir Putinin tavoin: Hajottaa EU-maiden rivit ja keskustella vain yksittäisten jäsenmaiden kanssa.
