Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hälytystehtävällä olleen ambulanssin tuulilasiin jätettiin törkeä viesti – ”Toisinaan emme tiedä, mitä sanoa"

Kuvankaappaus WMAS:n Twitteristä.
Kuvankaappaus WMAS:n Twitteristä.Twitter / Shutterstock
Julkaistu 13.11.2017 10:21

MTV LIFESTYLE

Hälytystehtävällä olleen ambulanssin miehistö yllättyi palatessaan kriittisessä tilassa olevan potilaan kanssa autolleen.

Kun ambulanssi saapuu kiireelliselle tehtävälle, ei luulisi olevan vaikeaa ymmärtää, että parkkipaikan etsiminen ei ole ensihoitajien prioriteettilistalla kovinkaan korkealla. Tyypillisesti he huolehtivat ensimmäisenä siitä, ettei potilas kuole. Ei mitenkään vaikeaselkoista, eihän?

Totuus on kuitenkin usein tarua ihmeellisempää. Birminghamilaisen ambulanssin miehistö oli saanut viime perjantaina hälytyksen asuntoon, jossa mies oksensi verta. Hänen tilansa oli kriittinen ensihoitajien saapuessa paikalle.

Kun ensihoitajat palasivat alle puolen tunnin päästä autolleen potilaan kanssa, huomasivat he tuulilasiin jätetyn heippalapun. 

– Vaikka olisittekin pelastamassa henkiä, älkää silti pysäköikö pakuanne typerään paikkaan ja blokatko ajotietäni, lapussa luki.

Lappu ei ymmärrettävästi herättänyt ensihoitajissa riemastuksen tunteita.

– Toisinaan emme tiedä, mitä sanoa, ambulanssia operoivan yhtiön Twitter-tilillä kerrottiin julkaistun kuvan yhteydessä.

Yhtiön edustajan mukaan heidän henkilökuntaansa on opastettu pysäköimään muut ihmiset huomioiden, mutta aina siihen ei ole aikaa.

Potilasta ei pystytty pelastamaan, vaan tämä menehtyi sairaalassa vielä samana iltana.

Lähde: Mirror

***

2:42Poliisin pysäyttämästä teinistä tuli hetkessä kuuluisa

Lisää aiheesta:

BMW-kuskin oli "pakko" päästä ohi hälytystehtävällä olleesta ambulanssista – törppö temppu päättyi kipeästiPaareihin kiinnitetty potilas lensi yllättäen ambulanssista keskelle Bangkokin vilkasta autotietä – järkyttävä tapaus tallentui videolleÄiti kiirehti tyttärensä kanssa sairaalaan – auton tuulilasiin tupsahti odottamaton yllätys: "Kaikki eivät olisi tehneet noin" Kovapäinen kuriiri ei päästänyt hälytysajossa ollutta ambulanssia ohitseen: "Haastan sinut oikeuteen, jos julkaiset tuon"Törkeä viesti ambulanssin tuulilasissa, ensihoitajia uhattiin – nuori nainen kilahti väärään ruutuun jätetystä "pakettiautosta"Ambulanssi kutsuttiin paikalle pelastamaan penkillä istuva "lumen peittämä henkilö" – ensihoitajat löysivät jotain aivan muuta
HälytysajoneuvotPysäköintiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Hälytysajoneuvot
  • 30.11.202412:47
    Poliisi

    Poliisi testaa sähkömoottoripyörää – tällainen se on

  • 18.03.202419:01
    Liikenne

    Poliisi muistuttaa: Älä toimi näin hälytysajoneuvon lähestyessä

  • 02.10.202306:46
    Liikenneturvallisuus

    Ohjeistus hälytysajoneuvojen väistämisestä tuottaa hämmennystä – eräässä tilanteessa sitä ei palomestarin mukaan edes kannata noudattaa

  • 29.09.202306:31
    Liikennesäännöt

    Oletko tullut ajatelleeksi? Tässä tapauksessa autoilija saa ajaa päin punaisia – "Osa tietää, osa ei"

  • 28.09.202306:31
    Viiden jälkeen

    Palomestari: Tämä on pahin virhe, jonka autoilija voi tehdä hälytysajoneuvon lähestyessä valot vilkkuen