Hälyttävän moni suomalainen vaarantaa huomaamattaan turvallisuutensa kotonaan: ”Voivat tuntua pieniltä teoilta arjessa”

Yleisimmät tulipalon aiheuttajat kotona ovat ihmisten oma huolimattomuus ja laiteviat. Turvallisuusyritys Verisuren kyselyyn vastanneet 1500 suomalaista paljastivat, missä meillä erityisesti olisi petraamisen varaa.
Vuonna 2018 Suomessa tilastoitiin yli 2 800 asuinrakennuspaloa. Pelastustoimen tilaston mukaan ihmisen oma toiminta sekä koneen tai laitteen vika ovat yleisimmät palojen aiheuttajat. Verisuren tuoreen tutkimuksen mukaan monella suomalaisella onkin petrattavaa kodin turvallisuuteen liittyvissä asioissa.
YouGov Finlandilla toteutetussa turvallisuuskyselyssä suomalaisilta kysyttiin, millaisia kodin turvallisuuteen liittyviä asioita he ovat tehneet viimeisen vuoden aikana.
Mahdolliset paloturvallisuusriskit on tärkeää ennakoida. Lisäksi toimivien palovaroittimien riittävästä määrästä tulee huolehtia.
Valvomatta lataukseen jätetty elektroniikkalaite on turvallisuusriski
Lähes kaksi kolmesta kyselyyn vastanneesta myönsi jättäneensä elektroniikkalaitteen valvomatta lataukseen yön ajaksi. Useampi kuin joka kolmas oli jättänyt tiski- tai pyykinpesukoneen päälle vesivahingon uhalla ollessaan poissa kotoa.
Vain noin joka toinen vastaajista oli imuroinut pölyt jääkaapin ympäriltä ja sen takaa. Imurointi olisi syytä tehdä vähintään kerran vuodessa, sillä kertynyt pöly heikentää ilmankiertoa ja voi laitteen kuumetessa syttyä palamaan.
– Nämä kaikki voivat tuntua pieniltä teoilta arjessa, mutta niiden tekemisessä tai tekemättä jättämisessä voi koitua todella mittavat vahingot, sanoo Verisuren toimitusjohtaja Alexander Gräsbeck yhtiön tiedotteessa.
Saunaa pidetään kuivaustelineenä tai varastona
Tutkimuksen mukaan lähes joka viides suomalainen kuivattaa vaatteita tai säilyttää tavaroita saunassa.
– Harva jättää enää kynttilöitä palamaan valvomatta, mutta on huolestuttavaa, kuinka moni edelleen kuivattaa tai säilyttää tekstiilejä saunassa, vaikka on yleisesti tiedossa, että se on valtava paloturvallisuusriski. Moni tulipalo olisi ennaltaehkäistävissä omalla toiminnalla, muistuttaa Gräsbeck.
Iän myötä tietoisuus riskeistä kasvaa, sillä tutkimuksen mukaan vanhemmat ikäluokat tekevät paloriskejä aiheuttavia asioita selvästi nuoria harvemmin.
Sisusta turvallisesti – älä säilytä tavaraa lieden päällä tai lähellä
Myös sisustuksessa voi piillä paloturvallisuusriskejä. Lähes yksi neljästä suomalaisesta kertoo säilyttävänsä lieden päällä tai sen välittömässä läheisyydessä tavaraa. Tämä voi aiheuttaa palovaaran, jos liesi unohtuu päälle, kuumenee teknisen vian vuoksi tai lapsi pääsee käsiksi hellan säätimiin.
Myös lemmikit voivat aiheuttaa paloriskin. Esimerkiksi kissa voi saada lieden päälle, jolloin sen päällä tai lähellä olevat tavarat voivat syttyä palamaan.
Lähde: Verisure Oy
Uusimmat
-
15:23
Avoin puolue ja Suomen kommunistinen puolue merkitty puoluerekisteriin
-
15:17
Ranskan ex-presidentti Sarkozylle vankilatuomio korruptiosta
-
15:16
Lääkäreille tuomiot vammantuottamuksista – perheenäiti Helin kaikki raajat amputoitiin, koska vakavat oireet sivuutettiin: "Luulin, että sairaalan osastolla olisi turvallista"
-
15:05
99-vuotias prinssi Philip siirrettiin toiseen sairaalaan – kotiutuminen lykkääntyi jälleen
-
15:05
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Sairaalapotilaiden määrä kasvoi lähes 30:lla – Lapin avi kieltää yli kuuden hengen kokoontumiset
-
15:04
Koronan sulkemat pelikoneet moukaroivat Veikkauksen viime vuoden tulosta roimasti
-
15:01
Länsirajalla alkaa "pakkotestaus" koronan varalta – jos vapaaehtoisesta testistä yrittää luistaa, voidaan siihen määrätä
-
15:00
Riitta-Liisa Roponen antoi vinkin MM-kisajännäreille – "Ei minua näköjään vieläkään ole saatu pois näiltä laduilta"
-
14:55
Dannyn ex-avustaja Helmi Loukasmäki täytti 20 vuotta – kaunis syntymäpäiväkuva kerää kehuja: "Olet maailman suloisin"
-
14:53
Video ei herkille: Lääkäri poistaa ison loismadon miehen nenästä – potilas ei saa järkytykseltään sanaa suustaan
-
14:53
Ott Tänak tyrmäsi Toyotan: ”Olen kieltämättä yllättynyt”
-
14:46
MaRa vaatii ravintoloiden menetysten täysimääräistä korvaamista – haluaa myös henkilöstöravintolat kiinni: "Valtioneuvoston tulee kantaa vastuunsa"
-
14:45
Leuat loksauttava merkkipaalu meni rikki helmikuussa: Näin monta autoa Mercedes-Benz on valmistanut koko historiansa aikana
-
14:38
SaiPa luopui Leijonissa debytoineesta hyökkääjästään – hanskoja ei lyödä tiskiin: "Totesimme, että voimme näin toimia"
-
14:26
Myanmarin syrjäytetylle johtajalle Suu Kyille uusia syytteitä: "Mitä tahansa voi tapahtua tässä maassa tänä aikana"
-
14:10
Väitöskirjatutkija: Trump heitti puheessaan haasteen puolue-eliitille
-
14:04
Opiskelijat nostivat opintolainaa tammikuussa enemmän kuin koskaan ennen – myös korko ennätysalhaalla
-
13:57
THL: Suomessa kahdeksan uutta koronakuolemaa – teho-osastolla hengestään taistelee 39 ihmistä
-
13:56
Ghanan presidentti sai maailman ensimmäisenä covax-koronarokotteen, jonka tavoitteena on lisätä tasa-arvoa
-
13:50
Näin Myyrä-sarja etenee – tässä seikkailuohjelmassa on kyse!
-
Lataa lisää