Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Gunnar Yliharju liikuttui Huuhkajien EM-paikasta syvästi – maajoukkueelta tuoreeltaan upea ele legendalle

2:00Huuhkajat päättää karsintaurakkansa Ateenassa – pelissä isot panokset:"Se olisi unelma"Videolla juttua Huuhkajien tilanteesta.imago images/Bildbyran/ All Over Press
Julkaistu 18.11.2019 20:04

MTV URHEILU – STT

Huoltajalegenda Gunnar Yliharjulle, 79, viime päivät ovat olleet suuren ilon aikaa. Suomen jalkapallomaajoukkue varmisti kautta aikain ensimmäisen miesten EM-lopputurnauspaikkansa perjantaina. Se kosketti Yliharjua syvästi.

–  Taiteilijat (pelaajat) hoitivat hommansa hienosti. Taso on noussut niin, ettei enää voiteta yhtä peliä ja hävitä toista ja mennä kuin hissi ylös ja alas. Kyllä se niin sykähdyttävä hetki oli, maajoukkueen entinen pitkäaikainen huoltaja kertoo.

LUE MYÖS: Huuhkajien Kreikka-ottelulla valtava merkitys – "Olisi ihan unelma – haluamme myös menestyä kisoissa"

Yliharju oli katsomossa, kun Suomi kukisti Liechtensteinin Helsingissä. Maanantai-iltana Suomi päättää karsintaurakkansa Ateenassa Kreikkaa vastaan – ja Yliharju on jälleen paikalla.

Samaan matkaseuraan kuuluu muun muassa Kai "Monni" Kyntölä, joka on Yliharjun tavoin maajoukkueen entinen huoltaja.

–  Olisi hienoa, jos tänään tulisi voitto. Kaikki tämä heijastuu tulevaan kesään ja lopputurnaukseen. Tämän päivän taiteilijat tietävät, että ollaan tositoimissa, Yliharju uskoo.

Kapteeni pyysi koppiin

Suomen joukkue teki hienon eleen Yliharjulle, sillä kapteeni Tim Sparv pyysi huoltajalegendan pukukoppiin heti Liechtenstein-ottelun jälkeen.

–  Pojista näki aidosti, että olivat iloisia. Hyppivät ylös ja alas. Siinä tuli ottelun jälkeinen verryttely tehtyä samalla. Minä yritin siinä kankeana kanssa hyppiä, mutta kyllä se pelaajilta kävi luontevammin, Yliharju kuvailee.

Hieno hetki nähtiin myös, kun kaksi maalia tehnyt Teemu Pukki tuli vaihtoon. Pukki riensi ensitöikseen Yliharjun luo katsomoon.

–  Olin siinä melkein vaihtopenkin takana, mutta mistä hän näkikin, että olen siinä, Yliharju innostuu.

Yliharju tutustui Pukkiin, kun tuleva tähtihyökkääjä oli teini-ikäinen. Paljon on asioita muuttunut ja aikaa kulunut. Teini-ikäistä Pukkia Yliharju kuvailee kentällä verkkaiseksi.

–  Nyt hän menee niin teknisesti ohi vastustajista, että huh. Temen luonne on niin hyvä, ettei hänellä nouse väärällä tavalla päähän. On kova juttu päästä sinne, minne on lapsesta asti tähdännyt. Oli laji kuin laji, opiskelu tai muu ammatti, Yliharju kehuu.

16.1.44739185

Kutsu Linnan juhliin liikutti

Yliharju nähdään myös itsenäisyyspäivänä Linnan juhlissa. Presidentti Sauli Niinistö antoi hänelle kutsun henkilökohtaisesti hetki ennen Liechtenstein-pelin alkua. Niinistö on Palloliiton entinen puheenjohtaja.

–  Ymmärrän tämän niin, että kyseessä on samalla kunnianosoitus koko huoltajien ammattiryhmälle. Suomessa on tuhansia ja taas tuhansia joukkueita, joissa on myös huoltaja. Edustan juhlissa tavallaan kaikkien joukkueiden huoltajia.

Pitkään Helsingin Puhelinyhdistyksen (nykyinen Elisa) päätoimisena pääluottamusmiehenä toimineelle Yliharjulle kutsun saaminen oli hieno hetki.

–  Kun avasin kirjekuoren juuri ennen kansallislaulujen alkua, oli se liikuttavaa lukea. En olisi uskonut.

Sen jälkeen alkoi ottelu, joka jää osaksi suomalaista jalkapallohistoriaa. Miesten EM-paikka varmistui.

–  Yksi elämäni haaveista tuli yhtäkkiä todeksi omien silmieni edessä. Ei sitä osaa sanoin kuvailla. Kyllä se panee niin liikuttuneeksi ja hiljaiseksi, Yliharju hersyttelee.

Paluu joukkueen kanssa Suomeen

Hienoja eleitä on nähty myös Kreikka-ottelun alla. Maajoukkuepäällikkö Lennart Wangel ja A-maajoukkueen tiedotuspäällikkö Timo Walden olivat odottamassa Yliharjua tämän hotellilla Ateenassa.

He tiedustelivat, haluaisiko Yliharju palata Ateenasta Suomeen samalla lennolla joukkueen kanssa. Yliharju vastasi myöntävästi.

LUE MYÖS: Tämä on EM-alkulohkojen tilanne: Huuhkajat voi kohdata jopa Saksan – näin hurjasti karsintojen päätöskierros voi sekoittaa pakkaa

Kreikan ja Suomen välinen EM-karsintaottelu alkaa Ateenassa maanantai-iltana kello 21.45. 

Lisää aiheesta:

Huuhkajien lippuluukulla huima tilanne – muissa Pohjoismaissa havahduttu ainutlaatuiseen seikkaan: "He ovat kateellisia"Tämä sai Rasmus Schüllerin herkistymään Huuhkajien lehdistötilaisuudessa: “Se antaa hemmetisti virtaa”"Se oli urani sykähdyttävin hetki" – Kokenut Huuhkajat-luotsi todisti jotain ainutkertaista EM-kisajoukkueen pukukopissaSuomen jalkapallosensaation kynnykselle jo 35 vuotta sitten vienyt Martti Kuusela antaa kuuman vinkin Huuhkajille – "Ajattelin, että pitääkö soittaa"Presidentti Niinistö on jalkapallomies "niin kauan kuin henki pihisee" – kehui Huuhkajia: "Valtava vaikutus Suomen henkiseen ilmapiiriin"Huuhkajat-tähti Robin Lod surullisena ystävänsä kohtalosta – kertoo hetkestä, kun EM-unelmasta tuli todellista: "Olisimme voineet pelata vaikka kolmannen pelin putkeen"
HuuhkajatEM-karsinnatJalkapalloUrheilu
Gunnar Yliharju on elänyt viime päivinä tunteikkaita hetkiä.imago images/Bildbyran/ All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 11.9.17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa

  • 10.9.14:24
    MM-karsinnat

    Cristiano Ronaldolle jälleen uusi ennätys

  • 10.9.08:53
    MM-karsinnat

    Erling Haaland täysin pitelemätön: Norja järjesti järisyttävän maalijuhlan ja marssii kohti MM-kisoja

  • 9.9.09:23
    MM-karsinnat

    Ruotsin jalkapallofiasko johti raivoisaan rapavyöryyn: "Häpeällinen suoritus"

  • 9.9.06:32
    MM-karsinnat

    Ei suju Ruotsillakaan! Lilliputti nöyryytti MM-karsinnassa