Jalkapallovalmentamisen jo 1980-luvun puolivälissä aloittanut ja maajoukkueessa lähes 30 vuotta työskennellyt Jari-Pekka Keurulainen koki jotain ennennäkemätöntä Suomen EM-kisojen avausottelussa Kööpenhaminassa.
LUE MYÖS: Teemu Pukki on ollut EM-kisoissa vielä varjo parhaastaan – lataa nyt erittäin lupaavan arvion pelikunnostaan: "Ensimmäistä kertaa se fiilis"
Huuhkajien keskuudessa erittäin pidetty ja gurun maineessa oleva kuntoutusvalmentaja ja fysioterapeutti Jari-Pekka "Gene" Keurulainen on jatkuvasti joukkueen pulssilla.
Muun muassa Huuhkajien lämmittelyistä vastaava 65-vuotias Keurulainen kuvailee nykyistä Suomen maajoukkuetta poikkeuksellisen yhtenäiseksi ryhmäksi. Yhtenäisyys näkyi myös tavassa, jolla joukkue käsitteli Christian Eriksenin sydänpysähdystä pukukopissa kesken EM-kisojen avausottelun.
– Tanska-pelin karmiva tragedia, mikä siinä oli tapahtumassa, tietysti sekoitti tunteita hetkellisesti. Istuttiin tunti siinä niin, ettei kukaan sanonut sanaakaan. Mielestäni siinä huokui se, että kaikki keskittyivät ja kävivät asiaa itsenäisesti läpi. Siinä ei tarvittu sanoja, Keurulainen kuvailee.
Joukkue odotti tietoa ottelun jatkumisesta pitkään, kun Eriksen oli viety sairaalaan. Pelaamista jatkettiin lopulta noin puolentoista tunnin tauon jälkeen. Keurulainen näki läheltä, miten vaikeaa ottelun jatkaminen monille oli.


