Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Golfin uusi suomalaisässä oli samalla Leijonat-polulla kuin Jesse Puljujärvi ja Patrik Laine – "Keväällä olisi ollut Pohjola-leiri, mikä jäi kokematta"

Lehtikuva
Julkaistu 20.04.2020 12:23

MTV URHEILU – STT

Sami Välimäki nousi Suomen golfin lupaavimmaksi pelaajaksi maaliskuun ensimmäisenä päivänä, kun hän voitti neljäntenä suomalaisena Euroopan kiertueen kilpailun Omanissa. Välimäki, 21, seurasi näin Mikko Ilosen, Roope Kakon ja Mikko Korhosen jalanjälkiä.

Seuraava turnaus Qatarissa ei ollut yhtä loistokas, mutta sitä seuraavassa piti päästä takaisin Omanin tasolle. Koronaviruspandemiasta johtuen Välimäki ei lähtenyt Dohasta Kenian Nairobiin, vaan palasi Suomeen.

–  Tässä on ollut nyt erikoinen tilanne jo reilun kuukauden, kun päivät ovat olleet melko samanlaisia. Kun olin kiertueella, niin rytmi vaihteli paljon, Välimäki sanoo kotiseuransa Nokia River Golfin klubirakennuksessa.

Sään pitäisi tällä viikolla lämmetä, ja sitten Välimäki aikoo harjoitella enemmän lajia. Kuluneen reilun kuukauden aikana hän on käynyt kotoaan Pirkkalasta kuntoilemassa noin viidesti viikossa tamperelaisella kuntosalilla.

–  Päivittäinen (harjoitusten) kesto on ollut 60–90 minuuttia. Kokonaisvaltaisesti koko kehoa, Välimäki sanoi.

Jääkiekkoilijoiden Leijona-vala jäi lausumatta

Jääkiekko oli Välimäelle golfia tärkeämpää 15-vuotiaaksi saakka. Joukkuekavereita Nokian Pyryssä olivat NHL:ssä nyt pelaavat serkku Juuso Välimäki ja Otto Koivula sekä Ilveksessä pelaava Joona Ikonen.

–  Lopetin Ilveksessä ennen C-juniorikautta 2012–13. Keväällä olisi ollut Pohjola-leiri, mikä jäi kokematta, Välimäki muistelee. 

57108488Sami Välimäki tähtää Amerikan kentille.Lehtikuva

Vuoden 2013 leirin parhaana palkittiin Jesse Puljujärvi. Mukana oli myös Patrik Laine. Sami Välimäki pääsi samana vuonna golfissa 16-vuotiaiden maajoukkueeseen ja aloitti äitinsä Outi Välimäen kanssa kiertämisen ympäri Eurooppaa.

LUE MYÖS: Näin lähtee Patrik Laineen golfsvingi – "Ei oikein lumisateessa ole huvittanut lähteä treenaamaan"

Välimäki ei tähdännyt heti huipulle, vaan opetteli voittamaan kiertämällä alemman tason kilpailuja. Vuonna 2019 hän voitti ammattilaiseksi siirryttyään neljä kilpailua Euroopan kolmoskiertueella.

Vuoden 2020 piti alkaa kakkostasolla, mutta marraskuun 2019 karsintavoitto toi paikan Euroopan pääkiertueelle.

Tavoitteena Amerikan valloitus

Välimäki ansaitsi Omanin voitolla 265  000 euroa, mikä toi taloudellisen selkänojan. Mutta rahapalkinnot eivät aja kunnianhimoista Välimäkeä eteenpäin, vaan päällimmäisenä on halu voittaa.

–  Nyt ei voi tehdä muuta kuin harjoitella kunnolla ja odottaa tietoja siitä, milloin kausi alkaa. Kyllä se menee ainakin elokuun lopulle, Välimäki harmittelee.

Omanin voitto toi kilpailuoikeuden Euroopan golfin ykköskiertueelle kahdeksi vuodeksi.

–  En halua jäädä tälle tasolle, vaan tavoite on maailman ykköstaso eli (Yhdysvaltojen) PGA-kiertue, Välimäki sanoo.

Ennen joskus syksyllä alkavan golfkauden alkua Välimäki harjoittelee ja viettää aikaa tyttöystävänsä kanssa.

–  En pelkää koronaa, mutta sääntöjen mukaan eletään päivä kerrallaan. Lomia en pidä, ehkä käymme tyttöystävän mökillä Hauholla, Välimäki miettii.

Lisää aiheesta:

Haasteet selättäneellä suomalaistähdellä kova tavoite major-turnaukseen – "En ole näin paska"Alkukausi avasi suomalaisten silmät räjähdysmäisesti kasvavassa lajissaJättivoiton napannut Matilda Castren lähtee mitaljahtiin Tokion olympiakisoihin – stressitekijät poistuivat: "Elämässä on hyvä balanssi"Suomalaisserkuksien lapsuudenkuvassa poseeraavat nykyinen NHL-pelaaja ja golfmestari – dominoivat kenttiä jo juniorivuosina: "Olimme aina pistetilaston kärjessä"Leijonistakin tuttu KHL-mestari jätti ammattilaisjääkiekon – haluaa edustaa Suomea uudessa lajissaan: "Aion pelata hautaan asti"24-vuotias suomalaislupaus kipusi viinakaupan kassalta golfin arvostetuimmalle kiertueelle: "Piti saada muuta ajateltavaa"
GolfJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Golf
  • ti11:30
    Jääkiekko

    Teemu Selänne mukaan Ryder cupiin – "Suuri kunnia"

  • ma11:17
    Urheilu

    Komeat palkintorahat – suomalaistaituri nousee raketin lailla maailmanlistalla

  • 1.9.13:30
    Urheilu

    Tiger Woodsin 16-vuotias poika teki taas hole-in-onen

  • 31.8.18:50
    Sami Välimäki

    Sami Välimäelle muhkea palkintopotti

  • 25.8.13:49
    Donald Trump

    Tähtipelaaja paineen alla – Donald Trump iski lusikkansa soppaan