Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Frozen-fanit vetoavat somessa: "Antakaa Elsalle tyttöystävä!"

©2013 Disney. All Rights Reserved.
Julkaistu 03.05.2016 12:53

MTV VIIHDE

Frozen-elokuvan ensimmäinen osa on saavuttanut muutamassa vuodessa kulttimaineen Disneyn prinsessaelokuvien joukossa. Odotukset jatko-osaa kohtaan ovat kovat.

Nyt Twitterissä kiertää vetoomus siitä, että Frozen-elokuvan Elsa-prinsessalle luotaisiin jatko-osassa tyttöystävä. 

17-vuotiaan Alexis Isabel Moncada aloitti kampanjan viime sunnuntaina, ja sitä on lähtenyt tukemaan tuhannet ihmiset ja järjestöt. 

Lukiota käyvä Moncada kehotti seuraajia tykkäämään statuksestaan, jos Disneyn pitäisi tehdä Elsasta ensimmäinen lesboprinsessa. Pian tämän jälkeen hän loi hashtagin #GiveElsaAGirlfriend, eli antakaa Elsalle tyttöystävä. 



Kampanjaa on perusteltu muun muassa sillä, ettei seksuaalivähemmistöjä ole riittävästi esillä lastenelokuvissa. 


– Antakaa Elsalle tyttöystävä, koska HLBTI-lapset ansaitsevat tietää, ettei heissä ole mitään vikaa. 


– Hei Disney, antakaa meille lesbo-Elsa! Queer-lapset tarvitsevat jonkun esikuvakseen!

– Antakaa Elsalle tyttöystävä, koska HLBTI-vähemmistöillä ei ole lainkaan edustajia lasten- ja nuortenelokuvissa tai -sarjoissa. 


– Antakaa Elsalle tyttöystävä, koska se olisi valtava askel kohti sitä, että homo- ja lesbolapset tuntisivat olonsa rakastetuiksi ja hyväksytyksi jo nuoresta pitäen. 


– Rakkaus on kuin avoin ovi. Sen pitäisi olla avoin kaikille, ei vain heteroille. 


– Antakaa Elsalle tyttöystävä, koska yksi viidestä lapsesta on edustaa HLBTI-vähemmistöjä, mutta vain yksi kymmenestä uskaltaa kertoa sen. 

Lisää aiheesta:

”Tämä on syy sille, miksi valitsimme pimeän puolen" – strippaavan Voldemortin viraalivideo hämmentää ja kerää vuolaita kehuja Teoston ja YouTuben välinen riita meni tunteisiin somessa – lue hauskimmat kommentit!"Kaukana Trumpista 1, Kaukana Trumpista 2..." Nasan löytämille planeetoille hulvattomia nimiehdotuksiaJulkkikset ivaavat plagiointikohun keskellä olevaa Melania Trumpia – räjähdysmäinen someilmiöPrincen kuolema pysäytti – maailma osoitti kunniaa purppuran sävyissä Axl Smithille sataa tukea ja haukkuja – somemylly pyörii yhä
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • 20:55
    Pekka Strang

    Pekka Strangilta paljastus uutuuselokuvan kulisseista: "Se johti siihen, että loppupäässä ohjaaja piti korvatulppia"

  • 14.9.18:00
    Hallitus

    Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"

  • 12.9.09:55
    Oscar-ehdokkaat

    100 litraa sahtia on Suomen ehdokas Oscarin saajaksi

  • 11.9.18:58
    Downton Abbey

    Downton Abbeyn miesnäyttelijöiltä suomalaisfaneille hauskat jäähyväiset, takana 15 vuotta historiallista draamaa

  • 11.9.18:12
    Dome Karukoski

    Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"