MM-rallikuskin seuraava kisa uhattuna

1:29img
Julkaistu 09.06.2025 09:27

MTV URHEILU

​​Martins Sesksin Ford Puma Rally1 -auton Sardinian MM-rallin ulosajossa kärsimät vauriot olivat isot. M-Sportilla on edessään neljän päivän kilpajuoksu aikaa vastaan. 

Latvialainen Sesks kaatoi autonsa viikonloppuna ajetun Sardinian MM-rallin toisella erikoiskokeella perjantaina. 

M-Sport vahvisti myöhemmin samana päivänä, ettei Sesks aio jatkaa kilpailua niin sanotulla superrallisäännöllä ulosajon aiheuttamien merkittävien vaurioiden vuoksi.

Tallipäällikkö Richard Millener avasi DirtFish-uutissivustolle tiimin edessä olevaa kiireistä aikataulua.

– Kreikan MM-ralli on kahden viikon päässä. Meillä on vain neljä päivää aikaa palata Isoon-Britanniaan ja korjata kaikki auton alustan vauriot. 

Samalla hän perusteli sitä, miksei autoa edes yritetty saada ajokuntoon lauantaille.

– Jos olisimme saaneet auton ajokuntoon, olisimme asentaneet siihen valtavan määrän hiilikuitupaneeleita, joita olisimme luultavasti joutuneet hieman säätämään. 

– Ja tämä vain lähettääksemme auton takaisin Isoon-Britanniaan, ottamaan ne kaikki pois ja asentamaan uusia tilalle.

"Siellä ei ole ketään"

M-Sport on aiemmin lähettänyt autojaan kesken rallien saadakseen työt käyntiin Donveby Hallin tehtaalla. Tällä kertaa tuota mahdollisuutta ei ollut.

– Meillä oli kaksi muuta autoa mukana kisassa ja tarvitsimme ihmisiä täällä. Voisimme lennättää auton tehtaalle, mutta siellä ei ole ketään. He ovat kaikki täällä.

– Sen takia teemme täällä niin paljon töitä kuin pystymme. Puhdistamme auton, puramme ja valmistelemme sen. Sitten teemme tarvittavat osat Dovenbyssä.

Millnerin mukaan hyvät alkuvalmistelut antavat tiimille pienen etumatkan, mutta tehtävää riitti silti, jotta työt saadaan ajoissa valmiiksi.

– Aikataulu oli jo valmiiksi tiukka, mutta joskus ralli heittää eteen tällaisia ​​haasteita. Tiedän, että tiimi on ollut vastaavassa tilanteessa aiemminkin. Nousemme aina ylös, jatkamme eteenpäin, ja juuri niin teemme taas, Millener totesi.

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli