Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Ott Tänak purki valtavaa pettymystään – virolaiskuljettaja sai varoituksen sanoja jo aamulla

10:08Viron MM-rallin lähtökohdat: Rovanperä suosikki, Lappi uhkaa – Sunisella iso näyttöpaikkaC Moren Tomi Tuominen pohjusti Viron MM-rallin alkua torstaiaamuna Tarton keskustasta./All Over Press
Julkaistu 20.07.2023 14:35

Aki Hietavala

Ott Tänakin toiveet voitosta kotiyleisön edessä menivät murskaksi jo ennen Viron MM-rallin lähtöseremonioita.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Tänak selvitti torstaiaamuna testierikoiskokeen huippuajalla ensimmäisellä vedollaan. Mutta testipätkän maalissa paljastui, ettei Tänakin Ford Puma Rally1 -autossa ole kaikki kunnossa.

M-Sport-talli totesi lopulta huoltoalueella, ettei moottorivikaa voida korjata muuten kuin moottoria vaihtamalla. Tämä puolestaan tarkoitti sitä, että Tänakille mätkäistiin viiden minuutin aikarangaistus moottorinvaihdosta ennen ensimmäistä aikatarkastusasemaa.

LUE MYÖS: Ott Tänakille jättirangaistus Viron MM-rallissa!

Näin ollen Tänakilla ei ole asiaa huippusijoille nopeassa sorakilpailussa, johon hänellä oli suuret odotukset kotiyleisön edessä.

– Kilpailu on meiltä ohi. Tämä on iso sokki kaikille, Tänak purki pettymystään MTV Urheilulle.

– Katsotaan, mitä voimme tehdä viikonlopun aikana. Meillä on yhä mahdollisuus ajaa ja meidän pitää hoitaa työmme.

Tänak oli saanut ennen testierikoiskoetta varoituksen sanan kilpuriinsa liittyen.

– Menetimme yhden sylinterin erikoiskokeen lopussa. Ilmeisesti tiimiväki oli löytänyt jotain autosta jo eilen. Minulle ilmoitettiin tänään, että jotain voi tapahtua. Ja valitettavasti niin kävi, virolaistähti surkutteli.

M-Sportille täksi vuodeksi palanneen Tänakin kausi Ford Puman ratissa on ollut paikoin tuskainen. M-Sportilla ei ole samoja resursseja taustallaan kuin sen kilpailijoilla Toyotalla ja Hyundailla, jotka ovat täysiverisiä tehdastiimejä.

M-Sportilla oli paiskittu kovasti töitä ennen Viron ja Suomen MM-ralleja, mutta talli ja sen tähtikuljettaja kohtasivat lopulta karun kohtalon jo ennen ensimmäistä erikoiskoetta.

– Meillä on ollut aika paljon ongelmia, mutta tätä rallia varten kaivoimme todella syvältä saadaksemme kaiken mahdollisen irti autosta. Mielestäni onnistuimme siinä.

– En siltikään sano, että olisimme samalla tasolla Toyotan poikien kanssa, mutta teimme maksimiponnistuksen. Nyt harmittaa, että kaikki valui hukkaan tällä tavalla, Tänak totesi.

Viron MM-rallin avaava yleisöerikoiskoe alkaa torstai-iltana kello 20.05.

Lisää aiheesta:

Ott Tänak repesi epäuskoiseen nauruun – "Jälleen kerran minun on kysyttävä"Ott Tänakilla isoja ongelmia – tallipomo puhuu nyt suunnanmuutoksestaOtt Tänak riensi pettymyksen jälkeen Suomeen – näin virolaistähti hyppyytti Fordiaan sorarännissäHuomasitko? Ott Tänak kuittaili rallipomoille lyötyään Kalle RovanperänPaha ulosajo toi jatkoa WRC-tähden surkealle putkelle – tallipomo pettyi: "Voisimme tietenkin huutaa hänelle"Kotiralliaan ajava Ott Tänak sai aikasakkoa – lataa suorat sanat rangaistuksestaan
MM-ralliRalliOtt TänakM-SportUrheiluMoottoriurheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta