Virtuaalitodellisuus saattaa tuoda helpotusta fobiasta kärsivän arkeen.
Virtuaalitodellisuus saattaa auttaa muun muassa julkisten paikkojen pelkoon, lentopelkoon, hämähäkkipelkoon sekä korkean ja ahtaan paikan kammoon. Myös Irakista palanneille sotilaille on tarjolla virtuaaliterapiaa, samoin sodan kokeneille siviileille, jotka voivat käsitellä traumaattisia kokemuksia turvallisesti tietokonemaailmassa.
Kypärä päähän ja pelkäämään
Virtuaalitodellisuutta voi kontrolloida paremmin kuin oikeaa elämää. Virtuaalista hämähäkkiä voi koskettaa, eikä se tee mitään, ellei tohtori toisin päätä. Hoito tulee myös halvemmaksi kuin matkat pelon lähteelle.
Potilas käyttää hoidon aikana sci-fi -leffoista tuttua virtuaalikypärää, johon johdetaan myös ääntä kuulokkeiden kautta, kuvailee vrphobia.com. Kypärä päässä potilaalle ei myöskään voi sattua onnettomuuksia, ja pelottavimpia asioita voidaan toistaa useaan otteeseen.
Tutkimusten mukaan virtuaalitodellisuus ei lievennä fobiasta kärsivän kauhua, vaikka kyseessä on "epätosi", vaan pelottava asia aiheuttaa samanlaisia reaktioita kuin todellinen vastineensa. Hoidon seurauksena voi olla jopa pahoinvointia.

